Wszyscy zainteresowani będą mogli zabrać głos na temat programu wsparcia rozwoju gospodarczego, społecznego i przestrzennego samorządów, na które bezpośredni wpływ ma powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zaproszenie do udziału w konsultacjach nad dokumentem, przygotowanym przez Spółkę, wystosował Pełnomocnik Rządu ds. CPK.
Konsultacje społeczne dotyczą projektu Strategii rozwoju obszaru otoczenia Centralnego Portu Komunikacyjnego do roku 2044. Jej opracowanie i przyjęcie wynika z potrzeby wdrożenia przemyślanego i stworzonego wspólnie z samorządami planu rozwoju obszaru otaczającego multimodalny węzeł transportowy, jakim jest CPK. Wdrożenie Strategii pozwoli na wykorzystanie nowych szans, wynikających z powstania portu lotniczego oraz dalszego rozwoju potencjału regionu.
– Głównym założeniem, jakie leży u podstaw prac nad Strategią, jest zrozumienie potrzeb, interesów i aspiracji mieszkańców gmin otaczających CPK. Konsultacje pozwolą nam na poznanie zróżnicowanych wyzwań i oczekiwań. Są one również niepodważalnym dowodem na to, że bierzemy pod uwagę wszystkie głosy. Chodzi nie tylko o postawienie diagnozy bieżącej sytuacji w regionie, gdzie powstaje lotnisko, ale przygotowanie potrzebnych inicjatyw oraz interwencji z zakresu planowania przestrzennego w przyszłości – powiedział Maciej Lasek, Pełnomocnik Rządu ds. CPK.
Konsultacje potrwają od 12 maja do 16 czerwca br. (do końca dnia do godziny 23.59).
Uwagi i propozycje do treści Strategii będzie można zgłaszać poprzez formularz internetowy, dostępny pod adresem
konsultacje.cpk.pl Formularz można wypełnić samodzielnie lub w trakcie dyżurów pełnionych przez pracowników CPK, które odbędą się w każdej gminie znajdującej się w bezpośrednim otoczeniu powstającego lotniska. Podczas 18 zaplanowanych spotkań pracownicy spółki pomogą w wypełnianiu formularza osobom, które chcą wyrazić swoją opinię na temat Strategii. Może zrobić to każda zainteresowana osoba bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania.
Dyżury odbędą się 12 maja (Sochaczew miasto, Sochaczew gmina, Nowa Sucha), 14 maja (Radziejowice, Wiskitki, Żyrardów), 26 maja (Baranów, Grodzisk Mazowiecki, Pruszków) i 28 maja (Błonie, Ożarów Mazowiecki, Teresin) oraz 2 czerwca (Brwinów, Milanówek, Podkowa Leśna) i 4 czerwca br. (Michałowice, Piastów, Jaktorów).
Uwagi przekazane w innej formie (np. korespondencji pisemnej, formularzy przedrukowywanych w prasie, wysyłanych pocztą tradycyjną lub elektroniczną) lub nadesłane po wskazanym terminie nie będą rozpatrywane.
Projekt Strategii rozwoju obszaru otoczenia CPK do roku 2044 został udostępniony na stronie internetowej pod adresem
cpk.pl oraz w wersji papierowej do wglądu podczas dyżurów konsultacyjnych.
Narzędziem, które ma pomóc w przeprowadzeniu konsultacji społecznych jest aplikacja mapowa, przygotowana przez Spółkę CPK. Dzięki niej można zapoznać się z założeniami przestrzennymi Strategii, które prezentowane są inaczej niż na mapach statycznych – w sposób dynamiczny i bardziej przejrzysty. Każdy zainteresowany może wybierać w aplikacji dowolną lokalizację, warstwę tematyczną czy filtrować elementy mapy według zadanych kryteriów. Można ją uruchomić z poziomu zakładki dedykowanej Strategii znajdującej się na
stronie internetowej CPK.
Strategia jest dokumentem zapewniającym koordynację kierunków rozwoju obszaru znajdującego się w bezpośrednim oddziaływaniu multimodalnego węzła transportowego, tworzonego w ramach programu inwestycyjnego CPK. Jest to dokument, który odnosi się do rozwoju terenu położonego najbliżej planowanego węzła transportowego CPK.
Chodzi o 18 gmin: Baranów, Błonie, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Michałowice, Milanówek, Nowa Sucha, Ożarów Mazowiecki, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Radziejowice, Sochaczew (gmina), Sochaczew (miasto), Teresin, Wiskitki i Żyrardów.
Organem właściwym do rozpatrzenia uwag jest Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.