Partnerzy serwisu:
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Rusza przetarg na kolej do lotniska w Pyrzowicach


Wstecz Dalej

Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-10-09 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rusza przetarg na kolej do lotniska w Pyrzowicach
fot. Katowice Airport
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na rewitalizację i odbudowę linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie ze stacją przy lotnisku w Pyrzowicach. Na przygotowanie dokumentacji wykonawczej oraz realizację prac przeznaczono 32 miesiące.
Przedmiotem przetargu jest opracowanie projektów wykonawczych oraz wykonanie prac budowlanych dla projektu rewitalizacji i odbudowy częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie. Przewidziano również prawa opcji w postaci świadczenia usług pogwarancyjnych dla dostarczonych systemów srk oraz przewidywanych zmian w zakresie interfejsów.

Postępowaniem objęta jest linia kolejowa nr 182 od km ok. -0,900 do km 45,430 wraz z łącznicami w stacji Tarnowskie Góry km od 0,00 do km 1,054 (TGE – Miasteczko Śląskie Gosek) i w stacji Zawiercie linia kolejowa nr 705 km od 0,00 do km 1,220 (Pniaki – Zawiercie). Linia przebiega przez teren gmin Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, Ożarowice, Mierzęcice, Siewierz, Łazy, Poręba, Zawiercie. Linia jest jednotorowa i niezelektryfikowana. Na odcinku Tarnowskie Góry – Siewierz jest nieczynna. Częśćiowo rozebrana jest łącznica Miasteczko Śląskie Gosek – Tarnowskie Góry, która miała umożliwiać przejazd z linii 182 od strony stacji Kalety.

Program funkcjonalno-użytkowy przewiduje elektryfikację linii. Po przebudowie linia ma być przystosowana do obsługi pociągów o długości do 750 m. Założono prędkość maksymalną 140 km/h dla pociągów pasażerskich i 80 km/h dla pociągów towarowych. Dopuszczalny nacisk określono na 221 kN/oś. Założono budowę lokalnego centrum sterowania w Siewierzu.

Zostaną wykonane nowe perony na stacji Tarnowskie Góry (dwukrawędziowy), przystanku Miasteczko Śląskie Centrum (jednokrawędziowy), stacji Pyrzowice Lotnisko (jednokrawędziowy i dwukrawędziowy), przystanku Mięrzęcice Łubne (jednokrawędziowy), stacji Siewierz (dwukrawędziowy), stacji Poręba (dwukrawędziowy), przystanku Zawiercie Kądzielów (jednokrawędziowy) i stacji Zawiercie (dwukrawędziowy). Ponadto zostanie zabezpieczony teren pod dwa przystanki na terenie gminy Miasteczko Śląskie i Poręba. Przewidziano standardową wysokości peronu 760 mm. Minimalną długość określono na 150 m. Na stacji Pyrzowice Lotnisko założono standard podwyższony, z wiatą zawierającą poczekalnię. Dodatkowo w Zawierciu, na stacji Pyrzowice Lotnisko i Tarnowskie Góry przewidziano dłuższe zadaszenia peronu.

Jak informują PKP PLK, powstaną nowe przejścia podziemne w Siewierzu i Pyrzowicach Lotnisku. Natomiast w Zawierciu i Tarnowskich Górach zostaną zamontowane windy, aby ułatwić podróże osobom o ograniczonej mobilności. Inwestycja obejmie 52 obiekty inżynieryjne, w tym budowę dwupoziomowych skrzyżowań m.in. z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW 913 Będzin – Pyrzowice (droga dojazdowa do lotniska). Zmodernizowanych zostanie 38 przejazdów. Projekt, jak zapewnia zamawiający, ma także istotne znaczenie dla sprawnych przewozów towarowych. Linia będzie bardzo ważną trasą obsługującą bocznicę towarową Cargo MPL Katowice oraz dwie bocznice w Siewierzu.

Termin składania ofert mija 21 listopada. Jedynym kryterium wyboru jest cena. Zamawiający założył też przeprowadzenie aukcji elektronicznej, co może wpłynąć na wysokość i kolejność ofert. Na przygotowanie dokumentacji i przeprowadzenie prac budowlanych przeznaczono okres 32 miesięcy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Siedem ofert w przetargu CPK na inwentaryzację przyrodniczą

Infrastruktura i lotniska

Siedem ofert w przetargu CPK na inwentaryzację przyrodniczą

inf. pras. PLK, oprac. jm 18 września 2019

Dzięki CPK szybciej pociągiem do Kielc, Katowic, Krakowa, Rzeszowa i Lublina

Infrastruktura i lotniska

Dzięki CPK szybciej pociągiem do Kielc, Katowic, Krakowa, Rzeszowa i Lublina

inf. pras. oprac. jm 16 września 2019

676 mln euro na dofinansowanie trzech projektów, w tym kolei do Pyrzowic

Prawo i polityka

676 mln euro na dofinansowanie trzech projektów, w tym kolei do Pyrzowic

inf. pras. oprac. jm 13 września 2019

 

PPL chce skupić resztę akcji Baltony

Prawo i polityka

PPL chce skupić resztę akcji Baltony

16 października 2019

Anna Midera: Potrzebna jest strategia dla lotnictwa

Biznes i przemysł

Anna Midera: Potrzebna jest strategia dla lotnictwa

16 października 2019

C919 dziełem chińskich cyberprzestępców?

Prawo i polityka

C919 dziełem chińskich cyberprzestępców?

16 października 2019

SWISS: Tymczasowe uziemienia A220 po incydentach z silnikami

Pasażer i linie lotnicze

SWISS: Tymczasowe uziemienia A220 po incydentach z silnikami

16 października 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5