Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Riyadh Air: Nowe narodowe linie Arabii Saudyjskiej

Dalej Wstecz
Data publikacji:
14-03-2023
Ostatnia modyfikacja:
21-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PIF/ Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Riyadh Air: Nowe narodowe linie Arabii Saudyjskiej
fot. PIF
Książę koronny Arabii Saudyjskiej, Muhammad bin Salman, oficjalnie ogłosił założenie nowych, narodowych linii lotniczych – Riyadh Air. Hubem dla przewoźnika będzie Międzynarodowy Port Lotniczy im. Króla Chalida. Z Rijadu będzie można dolecieć bezpośrednio do 100 miejsc na całym świecie. W najbliższym czasie Riyadh Air ma złożyć zamówienie na kilkaset samolotów Airbusa i Boeinga.

Nowy narodowy przewoźnik ma wykorzystać strategiczne położenie geograficzne Arabii Saudyjskiej, między trzema kontynentami: Azją, Afryką i Europą, dzięki czemu Rijad stanie się w przyszłości lotniczą bramą świata i globalnym hubem transportowym, handlowym i turystycznym. Riyadh Air chce być największymi liniami lotniczymi na Bliskim Wschodzie pod względem osiąganych przychodów, dystansując rywali z Zatoki Perskiej, takich jak Emirates, Qatar Airways i Etihad.

Saudyjska agencja prasowa SPA poinformowała, że Riyadh Air będą wspierane finansowo przez państwowy Fundusz Inwestycji Publicznych (PIF), którego prezes, Yasir Al-Rumayyan, zostanie przewodniczącym nowych linii. Natomiast, dyrektorem generalnym nowego saudyjskiego operatora zostanie posiadający 40-letnie doświadczenie w pracy w branży lotniczej Tony Douglas, były szef Etihadu – narodowych linii lotniczych Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

– Operując z Rijadu, jako hubu, Riyadh Air zapoczątkuje nową erę dla branży turystycznej i lotniczej na całym świecie. Linie będą przewoźnikiem światowej klasy, przyjmując najlepsze na świecie standardy zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa w swojej zaawansowanej flocie samolotów wyposażonych w najnowocześniejszą technologię – poinformował saudyjski Fundusz Inwestycji Publicznych w komunikacie.


Oczekuje się, że nowy przewoźnik, jako spółka zależna w całości należąca do Funduszu Inwestycji Publicznych, przyczyni się do wzrostu PKB Królestwa Arabii Saudyjskiej niezwiązanego z ropą naftową o ponad 20 miliardów dolarów i stworzy ponad 200 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy. Nowe narodowe linie lotnicze będą korzystać z wiedzy inwestycyjnej i możliwości finansowych PIF. Nowy przewoźnik będzie drugim flagowym projektem w portfelu państwowego funduszu. Niedawno PIF ogłosił plan generalny budowy Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Króla Salmana.

– Riyadh Air ma na celu usprawnienie podróży klientów. Do 2030 r. będziemy latać do ponad 100 miejsc docelowych na całym świecie. łącząc ich z ponad 100 miejscami docelowymi na całym. Zaoferujemy wyjątkowe odczucia pasażerów w trakcie lotu, które będą przepełnione autentyczną, serdeczną saudyjską gościnnością – zaznaczono w komunikacie.

Linie Riyadh Air prowadzą rozmowy z dwoma największymi producentami samolotów na świecie, Airbusem i Boeingiem. W październiku 2022 r. nowy przewoźnik, znany jeszcze pod nazwą RIA, prowadził zaawansowane negocjacje z europejskim koncernem w sprawie zakupu co najmniej 40 szerokokadłubowych airbusów A350. Według niedawnego raportu Wall Street Journal, w najbliższych dniach nowe linie z Arabii Saudyjskiej mają ogłosić finalizację transakcji zakupu samolotów szerokokadłubowych Boeinga. Potencjalna wartość zamówienia to 35 miliardów dolarów. Jak wskazuje amerykański dziennik, zarząd Riyadh Air skłania się ku zamówieniu boeingów 787 i 777X.

Arabia Saudyjska jest teraz domem dla dwóch flagowych linii lotniczych. Podobna sytuacja ma miejsce w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie narodowymi przewoźnikami są linie Emirates oraz Etihad. Riyadh Air nie mają zastąpić dotychczasowych flagowych linii Saudi Arabian Airlines (Saudia), ale współpracować i oferować zróżnicowane usługi, dedykowane innej grupie docelowej.

Saudia obsługuje obecnie loty do ponad 90 bezpośrednich destynacji w Azji, Afryce, Europie, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Północnej. Z hubu przewoźnika, zlokalizowanego w porcie lotniczym w Dżeddzie, Saudia realizuje loty w ramach swojej siatki połączeń przy użyciu floty liczącej 150 samolotów. Flota przewoźnika liczy 43 airbusy A320, 32 A330, 15 A321, 35 boeingów 777 oraz 18 Dreamlinerów. Saudyjski narodowy przewoźnik posiada także samoloty frachtowe: cztery B777F i trzy Boeingi 747F.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5