Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" zawarło ugody z kolejnymi właścicielami domów w gminie Gózd w związku z procesem wywłaszczeniowym dotyczącym rozbudowy lotniska w Radomiu. Czterech z nich pozostaje jednak wciąż w sporze z wojewodą mazowieckim i PPL.
Jak wyjaśnił pełnomocnik osób niechętnych do opuszczenia swoich domostw w budynkach wyznaczonych do rozbiórki mieszkają ciężarna kobieta, starsze osoby, a także rodziny z dziećmi, które w aktualnej pandemicznej sytuacji nie mają się gdzie podziać. Niemniej wyżej wymienieni mieszkańcy otrzymali pisma od wojewody mazowieckiego, dotyczące zobowiązania do dobrowolnego wydania nieruchomości w ciągu siedmiu dni. – Dopiero kolejnym krokiem jest postępowanie egzekucyjne, czyli wystawienie tytułu wykonawczego oraz postanowienie wzywające do wydania nieruchomości – wyjaśniła Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego, która przypomniała jednocześnie, że urząd ma obowiązek zapewnić odpowiednią pomoc w przypadku osób, które nie mają możliwości znalezienia we własnym zakresie nowego miejsca zamieszkania. Aktualnie jest prowadzone "rozpoznanie" lokali zastępczych.
– Jest nam niezwykle przykro, że dochodzi do opuszczenia nieruchomości przez ich właścicieli, niemniej jest to nieunikniona konieczność związana z rozbudową lotniska w Radomiu. Jest to również sytuacja, o której właściciele nieruchomości wiedzieli od półtora roku. Pierwsze informacje ze strony PPL i spotkania w tym temacie odbyły się we wrześniu oraz październiku 2019 roku – podkreślił Piotr Rudzki, rzecznik PPL.
– Nasze przedsiębiorstwo dołożyło wszelkich starań, by informować i wyjaśniać wszelkie wątpliwości tak, aby proces ten był jak najmniej uciążliwy dla dotychczasowych właścicieli. Przeprowadziliśmy około 60 godzin spotkań z zainteresowanymi, było też wiele rozmów telefonicznych z właścicielami w trakcie Kampanii Informacyjnej na przestrzeni lat 2019-2021. PPL na bieżąco kontaktowało się z właścicielami wysiedlanych nieruchomości, jak również właściciele posiadali bezpośredni kontakt do pracowników PPL, aby na bieżąco móc wyjaśniać wszelkie wątpliwości związane z procesem wywłaszczeniowym oraz odszkodowawczym – zapewnia Rudzki.
– Proces wywłaszczenia prowadzi Wojewoda Mazowiecki, a PPL nie jest stroną tego postępowania. Pomimo tego, PPL nie bacząc na obecną trudną sytuację na rynku lotniczym, w geście dobrej woli zdecydował się na dodatkowy gest wobec tych osób. Przedsiębiorstwo zaproponowało dodatkową zapomogę w kwocie 3200 złotych, wypłacaną co miesiąc, przynajmniej do 22 września 2021 roku bądź dłużej, jeśli nie otrzymają oni w tym czasie odszkodowania. Kwota ta ma pomóc wywłaszczanym rodzinom w przeniesieniu do nowych lokali, podniesienie ich standardu lub wynajęcie dodatkowych lokali. Duża część właścicieli zdecydowała się skorzystać z pomocy PPL – dodał Rudzki.
Pełnomocnik rodzin, które nie zgadzają się na wywłaszczenie, ocenił zaproponowane rekompensaty jako rażąco niskie, a wydatki, które będą musiały ponieść osoby opuszczające swoje domy i gospodarstwa, będą znacznie wyższe. – Proponuję urealnić kwotę rekompensaty zawartej w treści ugody proponowanej przez PPL, tak aby zrekompensowała koszty mieszkańców i uwzględniała zyski PPL z tytułu zawarcia umowy – odpowiedział Piotr Wujec w liście do PPL. Pełnomocnik wystosował także szereg pism do wojewody mazowieckiego, w tym wniosek o wstrzymanie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji z grudnia 2020 roku, kiedy PPL uzyskało zgodę na rozbudowę lotniska w Radomiu. Postępowanie odwoławcze potrwa do dnia 31 maja.
Wysokość odszkodowania za nieruchomości zostanie ostatecznie ustalona po opinii rzeczoznawcy majątkowego, określającego wartość nieruchomości. To z kolei będzie efektem postępowania administracyjnego, które zostało wszczęte na wniosek wojewody mazowieckiego. Jego rzeczniczka przypomniała również, że zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego (ZRIL) decyzję ustalającą wysokość odszkodowania za przejęte nieruchomości wydaje wojewoda, w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego stała się ostateczna. Może to nastąpić zatem po 31 maja, kiedy odwołanie od grudniowej decyzji wojewody rozpatrzy minister rozwoju, pracy i technologii.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.