Prezes PKP: Odprawa w pociągu możliwa po otwarciu CPK - Rynek Lotniczy
 
Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Prezes PKP: Odprawa w pociągu możliwa po otwarciu CPK


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2017-07-19 11:41
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Polskie Radio

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Prezes PKP: Odprawa w pociągu możliwa po otwarciu CPK
fot. PKP PLK
– Centralny Port Komunikacyjny może być dużym hubem dla Europy Środkowo-Wschodniej. Kolej będzie oczywiście istotnym elementem zarówno w ruchu pasażerskim, jak i towarowym – mówił w Polskim Radiu Krzysztof Mamiński, prezes Polskich Kolei Państwowych. Wspomniał, że wymarzoną dla niego sytuacją jest możliwość odprawy bagażowej jeszcze w pociągu.
Centralny Port Komunikacyjny nie istnieje bez kolei

Jeszcze przed wakacjami sejmowymi, a więc do końca lipca tego roku, Radzie Ministrów zostanie przedstawiona uchwała dotycząca lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego (czytaj: Mikołaj Wild: Lokalizację CPK przedstawimy do końca lipca). Gigantyczne lotnisko ma powstać między Łodzią a Warszawą, a główną ideą inwestycji jest doskonałe skomunikowanie CPK z rozbudowaną siecią kolei i dróg szybkiego ruchu.

Z rozmów, prowadzonych przez Pełnomocnika ds. budowy CPK, Mikołaja Wilda z przedstawicielami spółek kolejowych, wynika, że rola kolei w tym projekcie jest nadrzędna. (Czytaj: Pełnomocnik CPK: Obecna sieć kolei nie wystarczy) – Cieszę się, że pierwotna koncepcja Centralnego Portu Lotniczego zmieniła się w Centralny Port Komunikacyjny bo w tym momencie mówimy o dużym hubie dla Europy Środkowo-Wschodniej. Kolej będzie oczywiście istotnym elementem zarówno w ruchu pasażerskim, jak i towarowym – mówił w rozmowie z Polskim Radiem Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA.

Odprawa bagażowa jeszcze w pociągu


Na skomunikowaniu CPK z resztą kraju nie musi jednak się skończyć, bowiem udogodnienia, jakie chce wprowadzić dla podróżnych Krzysztof Mamiński, wybiegają znacząco poza sam transport z jednego miejsca w drugie.

– Moim marzeniem jest, aby pasażer, który jedzie pociągiem do CPK, a dalej leci samolotem – odprawy bagażu dokonał już w pociągu i tylko z bagażem podręcznym przeszedł przez strefę bezpieczeństwa. Tak chcemy to robić i tak to zrobimy – zadeklarował prezes PKP SA w rozmowie z Polskim Radiem.

Lufthansa już współpracuje z koleją

Zapowiadane rozwiązanie jest podobne do oferty Lufthansa AIRail, dzięki której podróż lotnicza może rozpocząć się już na dworcu kolejowym. Pociągi ICE jeżdżą z centrum Kolonii (przez Siegburg/Bonn), Dusseldorfu, Karlsruhe, Kassel-Wilhelmshohe oraz Stuttgartu na lotnisko we Frankfurcie. Kupując bilet na lot Lufthansy należy wybrać jeden z powyższych dworców kolejowych, jako miejsce wylotu lub miejsce przylotu. Po wylądowaniu na lotnisku we Frankfurcie należy kierować się prosto do terminalu AIRail, gdzie będzie już czekał bagaż rejestrowany.

W przypadku, gdy podróż rozpoczyna się na stacji kolejowej, po przyjeździe do Frankfurtu bagaż nadaje się w terminalu AIRail. Przed rozpoczęciem podróży należy odprawić się na samolot oraz na pociąg. Można tego dokonać online na 23 godziny i nie później niż 15 minut przed odjazdem pociągu. W przypadku, gdy nie możliwości wcześniejszej odprawy, można skorzystać ze specjalnych automatów, jednak nie później niż 15 minut przed odjazdem pociągu.Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Mikołaj Wild: Rozbudowa Modlina byłaby horrendum

Infrastruktura i lotniska

Mikołaj Wild: Rozbudowa Modlina byłaby horrendum

Emilia Derewienko 18 lipca 2017

Pełnomocnik CPK: Pierwszy terminal obsłuży 50 mln pasażerów

Infrastruktura i lotniska

Pełnomocnik CPK: Pierwszy terminal obsłuży 50 mln pasażerów

Emilia Derewienko 13 lipca 2017

CPK: Idea na wymiar obecnych wymagań cz. I

Infrastruktura i lotniska

CPK: Idea na wymiar obecnych wymagań cz. I

Agnieszka Gyra 17 lipca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS