Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Prawie 675 mld dolarów dla lotnictwa i obronności w 2016 roku


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2017-07-12 08:29
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Deloitte

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Prawie 675 mld dolarów dla lotnictwa i obronności w 2016 roku
fot. Port Lotniczy Gdańsk
W 2016 roku przychody przemysłu lotniczego i wojskowego w ujęciu globalnym wyniosły 674,4 mld dolarów i były o 2,4 proc. wyższe niż rok wcześniej. Sektor wzrost ten zawdzięcza przede wszystkim rozwojowi sektora lotnictwa cywilnego w Europie i zwiększeniu wydatków na obronność w USA.
Przemysł obronny rośnie, podczas gdy lotnictwo cywilne spowalnia

Jak wynika z corocznego raportu "Global Aerospace & Defense sector financial performance study", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, znaczące wzrosty przychodów odnotowali producenci oryginalnego sprzętu (OEM), tacy jak Airbus czy Lockheed Martin oraz producenci elektroniki.

Raport Deloitte "Global Aerospace & Defense sector financial performance study", powstał na podstawie analizy wyników stu największych firm z branży lotniczej i obronnej, których przychody sięgnęły ponad 500 mln dolarów.

W 2016 roku globalny sektor lotniczy i obronny urósł o 2,4 proc., tym samym nieznacznie przekraczając tempo wzrostu globalnego produktu krajowego brutto, wynoszącego 2,3 proc. Rok temu wzrost w przemyśle A&D wynosił 3,8 proc. Przychody analizowanych firm zwiększyły się o 15,7 mld dolarów i osiągnęły poziom 674,4 mld dolarów. – Wzrost ten to zasługa zarówno przemysłu lotniczego, jak obronnego, których przychody wzrosły odpowiednio o 2,7 i 2,1 proc. W przypadku lotnictwa cywilnego w omawianym okresie na rynek trafiła rekordowa liczba 1 436 nowych samolotów – mówi Piotr Świętochowski, partner w dziale audit & assurance, ekspert ds. przemysłu obronnego, Deloitte.

W 2016 roku europejskie firmy z sektora A&D zanotowały wzrost przychodów o 3,7 proc., a amerykańskie o 2,4 proc. Zysk operacyjny branży w skali globalnej wzrósł o 7,9 proc.

Branża samolotowa rośnie, ale wolniej

W 2016 roku producenci samolotów i sprzętu lotniczego zwiększyli swoje przychody o 2,7 proc., do sumy 321,1 mld dolarów, podczas gdy rok wcześniej było to 6,3 proc. Europejski sektor lotniczy zanotował wzrost o 6,7 proc., podczas gdy amerykański mógł się pochwalić jedynie nieznacznym wzrostem przychodów o 1,3 proc. Liczba zamówień na nowe samoloty wyniosła 13 687 sztuk, co stanowi wzrost o 1,6 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Według szacunków do 2035 roku na rynek trafi około 35 tys. nowych samolotów.

Sektor A&D rośnie dzięki gigantom

Dynamika przychodów w przemyśle A&D była spowodowana przede wszystkim przyrostem przychodów wśród producentów oryginalnego sprzętu (OEM) i segmencie elektroniki odpowiednio o 3,4 i 3,7 mld dolarów. Wzrost w segmencie OEM związany jest ze znacznym wzrostem przychodów w 2016 roku w grupie Airbus, który wyniósł 2,4 mld dolarów i Lockheed Martin (o 1,9 mld dolarów). Z kolei wśród producentów elektroniki największym wzrostem przychodów o 2,4 mld dolarów może pochwalić się firma Harris Corp.

Na czele niezmiennie Boeing i Airbus

W ubiegłym roku nie zmienił się znacząco układ sił wśród producentów samolotów i sprzętu wojskowego. Nadal palma pierwszeństwa należy do koncernu The Boeing Company, choć należy zaznaczyć, że firma w 2016 roku zanotowała spadek przychodów o 1,6 mld. W omawianym okresie wyniosły one 94,6 mld dolarów. Boeing dostarczył w 2016 roku 748 samoloty, podczas gdy rok wcześniej było to 762 maszyny. Na podium pod względem wielkości przychodów znalazły się także Airbus Group (wzrost o 3,3 proc.) oraz Lockheed Martin (wzrost o 4,1 proc.). Z kolei największy wzrost przychodów należał w ub. roku do firmy Harris Corp. i sięgnął 46,9 proc. Spośród 100 analizowanych firm 29 zanotowało spadek przychodów (o pięć mniej niż rok wcześniej).

– Myśląc o roku 2017 i latach następnych należy spodziewać się dalszego wzrostu w sektorze obronnym, ponieważ kraje inwestują w nowe technologie, aby przeciwdziałać wciąż pojawiającym się zagrożeniom terrorystycznym. Portfel zamówień na samoloty sięgający blisko 13,7 tyś. sztuk spowoduje, że również branża lotnicza będzie osiągać stabilne wyniki finansowe – podsumowuje Piotr Świętochowski.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wizz Air rozbudowuje flotę

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air rozbudowuje flotę

Justyna Urbaniak 21 czerwca 2017

Firma Michała Tuska świętuje pierwsze urodziny [ROZMOWA]

Biznes i przemysł

Firma Michała Tuska świętuje pierwsze urodziny [ROZMOWA]

Michał Szatkowski 20 czerwca 2017

Milion roboczogodzin przepracowanych przy Boeingach 737

Biznes i przemysł

Milion roboczogodzin przepracowanych przy Boeingach 737

Emilia Derewienko 09 czerwca 2017

 

Dreamlinery PLL LOT pojawią się ponownie w Kolombo

Pasażer i linie lotnicze

Dreamlinery PLL LOT pojawią się ponownie w Kolombo

25 października 2021

KLM: Zimą cztery nowe dalekie trasy. Rejsy do 90 miejsc w Europie

Pasażer i linie lotnicze

KLM: Zimą cztery nowe dalekie trasy. Rejsy do 90 miejsc w Europie

25 października 2021

PLL LOT wznowią połączenie z Warszawy do Charkowa

Pasażer i linie lotnicze

PLL LOT wznowią połączenie z Warszawy do Charkowa

25 października 2021

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5