Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Praga: Już ponad 17 mln pasażerów w tym roku


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-12-18 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ airport-world.com/ altair.com.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Praga: Już ponad 17 mln pasażerów w tym roku
fot. Prague Airport
W piątek 13 grudnia po raz pierwszy w swojej historii lotnisko w stolicy Czech odprawiło 17-milionowego podróżnego w ciągu roku kalendarzowego. Dla porównania przypomnijmy, że nasze stołeczne Okęcie w całym 2018 r. oprawiło 17 755 500 podróżnych.
Port lotniczy im. Václava Havla w Pradze od 2013 roku co roku chwali się lepszymi statystykami pasażerskimi niż rok wcześniej. Nie inaczej będzie w 2019 roku. W trzech kwartałach tego roku największe lotnisko naszych południowych sąsiadów odnotowało wzrost liczby obsługiwanych pasażerów o 5,73 proc., podczas gdy wg danych Airport Council International średnia europejska wyniosła 4,1 proc. W październiku praskie lotnisko odnotowało wzrost o 8,13 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca 2018 r. Bardzo udany był też listopad, bowiem w miesiącu tym obsłużono o 6,7 proc. podróżnych więcej niż w listopadzie poprzedniego roku.

Przez praski port przewijało się przez ostatnie jedenaście miesięcy dziennie średnio 49 tys. osób. Pod względem liczby klientów rekordowym miesiącem pozostaje do tej pory sierpień, kiedy to, obsłużono ich 1 997 182. W 2019 najpopularniejszymi kierunkami obsługiwanymi z praskiego lotniska były Londyn, Amsterdam, Moskwa i Paryż.

Praga dochodzi do granicy

– Po roku świętujemy kolejne wydarzenie, które jest kamieniem milowym w historii lotniska. 13 grudnia 2019 osiągnęliśmy poziom 17 milionów pasażerów obsłużonych na lotnisku Václava Havla w Pradze. Jednak ten znakomity wynik sprawia, że lotnisko osiągnęło granice możliwości operacyjnych. Prognozowany dalszy wzrost w przyszłym roku może już wpłynąć na komfort pasażerów. Dlatego konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie przygotowań do długoterminowego rozwoju lotniska. Niektóre z naszych pomysłów rozwojowych zostały już uruchomione. W styczniu 2020 w Terminalu 2 zostanie otwarta czwarta linia z nowymi punktami odprawy, zaś przebudowa sortowni bagażu będzie kontynuowana w kolejnej fazie – powiedział prezes zarządu lotniska w Pradze Václav Rehor.

W 2016 na praskim lotnisku odprawiono łącznie 13,07 mln pasażerów, w 2017 – 15,41 mln, a w ubiegłym roku 16,79 mln. W ujęciu długoterminowym lotnisko Pradze należy do najszybciej rozwijających się europejskich portów lotniczych w kategorii od 10 do 25 mln pasażerów obsługiwanych rocznie.

Statystyki napędzane turystyką

Przez lata praskie lotniska mogło się pochwalić większym ruchem od tego generowanego przez nasze Okęcie. Wielką zaletą Pragi jest jej atrakcyjność turystyczna. Dużą część klientów lotniska stanowią właśnie chętni do zwiedzania dawnej stolicy Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Wielu podróżnych to z kolei biznesmeni.

Gdy przyjrzeć się pobieżnie danym, to przeczą one naszym słowo. W 2018 roku Warszawę odwiedziło ponad 10 mln turystów, Pragę zaś „tylko” 7,9 mln osób. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. W wypadku „syreniego grodu” aż 7,5 mln odwiedzających to Polacy, podczas gdy miasto nad Wełtawą przyciągnęła 6,7 mln zagranicznych gości.

Bardziej szczegółowe dane mówi w jeszcze więcej o tym, że Okęcie to bardziej port przesiadkowy, a port im. Václava Havla to punkt, który pozwala chętnym z całego świata łatwo dostać się do Pragi. Najliczniejszą grupę turystów zagranicznych, którzy odwiedzili stolicę Czech to Niemcy (912,6 tys). Kolejne miejsca w tym zestawieniu zajęli: Amerykanie z wynikiem 483,6 tys. Brytyjczycy – 427,9 tys., Rosjanie – 384,4 tys., Włosi – 332,5 tys., Chińczycy – 326,7 tys., Słowacy – 297 tys. i Koreańczycy z Korei Południowej – 296 tys. W wypadku Warszawy zestawienie wygląda następująco: Wielka Brytania – 385 tys. gości, Stany Zjednoczone – 270 tys., Niemcy – 237 tys., Ukraina – 214 tys., Francja – 203 tys., Hiszpania – 153 tys., Włochy – 119 tys., Rosja – 107 tys., Kanada – 93 tys., Izrael – 92 tys. 

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Praga: Klienci uciekają z powodu słabego skomunikowania lotniska

Infrastruktura i lotniska

Praga: Klienci uciekają z powodu słabego skomunikowania lotniska

Justyna Urbaniak, Aleksander Domański 24 października 2019

Praga – Bangkok od października 2019 r.?

Infrastruktura i lotniska

Praga – Bangkok od października 2019 r.?

Aleksander Domański 29 kwietnia 2019

Bezpośrednie loty z Hanoi do Pragi? Wiele na to wskazuje

Biznes i przemysł

Bezpośrednie loty z Hanoi do Pragi? Wiele na to wskazuje

Aleksander Domański 25 kwietnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5