Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

PPL: Prace na Okęciu do 2022 roku i nieefektywna „cisza nocna”


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-02-22 12:36
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PPL: Prace na Okęciu do 2022 roku i nieefektywna „cisza nocna”
fot. Piotr Bożyk
– Wszystkie inwestycje na lotnisku Chopina są skierowana na rozwój portu jako punktu przesiadkowego – powiedział dziś na konferencji prasowej Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Lotniczego „Porty Lotnicze” (PPL) i stołecznego portu. Pierwszym tematem spotkania były planowane prace na największym z polskich lotnisk, które w zeszłym roku obsłużyła blisko 18 mln pasażerów i potrzebuje kolejnych inicjatyw rozwojowych, by podołać rosnącemu ruchowi. Nie była to jednak jedyna intersująca kwestia poruszona przez przedstawicieli PPL-u.
– Przepraszamy wszystkich: podróżnych i mieszkańców okolicznych dzielnic – za niedogodności, z którymi się spotkają w najbliższym czasie. Najbliższe lata będą dla nich kłopotliwe – rozpoczął prezes Szpikowski. Od razu zapowiedział, że rozbudowa Okęcia ma zapewnić funkcjonowanie portu do czasu otwarcia CPK, a nie tworzyć z lotniska Chopina centralnego portu. – Słyszę o propozycjach takich jak budowa nowego pasa. Tylko to by niosło konieczność wyburzenia kilku wieżowców, a może i całych dzielnic. To nierealne. Naszym celem jest wykorzystanie maksymalnej przepustowości lotniska, ale w granicach rozsądku – dodał Szpikowski.

Trzy lata prac i uciążliwości

Jak mówił Michał Nowotny z PPL-u, maksimum środowiskowe operacji lotniczych na dobę wynosi 600 startów i lądowań. Już teraz jest on przekraczany, a z każdym rokiem będzie coraz gorzej. Wedle danych ULC Okęcie w 2028 roku może się mierzyć z dwukrotnie większym niż dziś ruchem. W związku z ograniczeniami infrastrukturalnymi i środowiskowymi za dziewięć lat lotnisko Chopina, zależnie od wyliczeń, nie będzie w stanie obsłużyć od 5 do 15 mln pasażerów.

Prace przebudowy Okęcia potrwają od tego roku do 2022. Wszystko musi się odbyć „na żywym organizmie”. Od 15 marca do 30 czerwca w związku z zamknięciem krótszego z pasów zwiększenia hałasu muszą się spodziewać mieszkańcy Włoch i Piaseczna. W latach 2020-2021 obniżenie komfortu życia czeka zamieszkałych na Ursynowie i Ursusie.

Inwestycje obejmują nie tylko pasy startowe. Od II kwartału 2020 do IV kwartały 2020 będą trwać prace nad rozbudową pirsu południowego – pomyślanego o pasażerach tranzytowych – oraz północnego. Już w 2019 wydłużą się kolejki do sprawdzania paszportów, zwiększy się też ilość hałasu wokół lotniska.

W ramach rozbudowy powstanie też nowy obiekt cargo. Jak stwierdził Nowotny, władze portu mają świadomość, że w porównaniu do lotnisk w naszym regionie, stołeczny port ma relatywnie niskie wyniki frachtu jakie przez niego przechodzi.

Już dziś dojazd drogami do lotniska bywa bardzo utrudniony. Nowotny zwrócił uwagę, że niestety w następnych latach będzie gorzej. Budowa południowego odcinka obwodnicy stolicy powoduje, że wielu kierowców wybiera jazdę przez węzeł „Lotnisko”. – Radzę w szczycie sezonu wyjechać wcześniej z domu, by zdążyć na lot. I z dojazdem i z samą odprawą w najbliższym czasie może być na lotnisku Chopina poważny problem – zakończył wątek Mariusz Szpikowski.

 

Core night – brak sukcesu

Celem „ciszy nocnej” na lotnisku Chopina było ulżenie około milionowi mieszkańców i Warszawy i okolic. Wszyscy oni mieszkają w strefie, gdzie należy się spodziewać uciążliwości jakie niosą ze sobą startujące i lądujące samoloty. – Proszę na to spojrzeć z perspektywy budowy nowego pasa. O ile więcej osób, byłoby narażona na przekroczenia norm hałasu? Mówimy o setkach tysięcy mieszkańców – wtrącił przy okazji Szpikowski.

W zamyśle PPL-u od 23:30 do 5:30 każdego dnia w tym czasie na Okęciu nie powinny praktycznie w ogóle być wykonywane operacje lotnicze. W teorii od marca 2018 r., gdy wprowadzono core night, do 31 stycznia tego roku powinno być wykonanych 29 operacji – wojskowych, rządowych i medycznych. Faktyczna liczba sięgnęła 2861. Delikatnie rzecz ujmując, nie jest to wynik satysfakcjonujący.

W sezonie letnim 2017 roku (26 III – 28 X) było 2912 operacji w godzinach nocnych. Rok później 2291 (25 III – 27 X). Spadek zauważalny, ale niewielki. – Większość lotów w omawianym czasie jest wykonywanych między 23:30 na 00:59. Wynika to z przyczyn operacyjnych. Niestety, przewoźnicy nadużywają fakt, że w zasadzie nie mamy narzędzie wymuszania na nich stosowania się „ciszy nocnej”. Nie możemy zabrać slotu, nałożyć kary – potrzebujemy nowych rozwiązań prawnych i zwróciliśmy się w tej sprawie do Urzędu Lotnictwa Cywilnego – tłumaczył Grzegorz Michorek z PPL-u.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Samolot premiera Izraela uszkodzony na Lotnisku Chopina (Zdjęcia)

Infrastruktura i lotniska

Samolot premiera Izraela uszkodzony na Lotnisku Chopina (Zdjęcia)

Emilia Derewienko 15 lutego 2019

PPL szuka projektanta przebudowy terminalu na Chopinie. Ruszył przetarg

Infrastruktura i lotniska

PPL szuka projektanta przebudowy terminalu na Chopinie. Ruszył przetarg

Emilia Derewienko 12 lutego 2019

LOT oferuje pracę na Lotnisku Chopina. Ruszyła rekrutacja

Pasażer i linie lotnicze

LOT oferuje pracę na Lotnisku Chopina. Ruszyła rekrutacja

Redakcja 04 lutego 2019

 

Malaysia modernizuje flotę. Linia kupuje 20 airbusów A330neo

Pasażer i linie lotnicze

Malaysia modernizuje flotę. Linia kupuje 20 airbusów A330neo

15 sierpnia 2022

Tak może wyglądać stacja w Wilnie

Infrastruktura i lotniska

Tak może wyglądać stacja w Wilnie

15 sierpnia 2022

Hiszpania: Kolejny odcinek linii dużych prędkości

Infrastruktura i lotniska

Hiszpania: Kolejny odcinek linii dużych prędkości

15 sierpnia 2022

Powinniśmy ograniczać, a nie dotować zużycie paliw

Biznes i przemysł

Powinniśmy ograniczać, a nie dotować zużycie paliw

15 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5