Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Poznań-Ławica: Tendencja wzrostowa ma zostać utrzymana


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-02-22 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań-Ławica: Tendencja wzrostowa ma zostać utrzymana
fot. Port Lotniczy Poznań-Ławica
Ruch lotniczy na poznańskim lotnisku rośnie lawinowo. Dwa ostatnie miesiące ubiegłego roku były rekordowymi na Ławicy, podobnie jak styczeń 2018. Przedstawiciele lotniska zakładają, że tendencja ta zostanie utrzymana w najbliższym czasie. W drugiej połowie przyszłego roku możemy się natomiast spodziewać aktualizacji Planu Generalnego lotniska.
Rynek-Lotniczy.pl: Czy uda się utrzymać tendencję wzrostową w nadchodzących miesiącach? Tzn. czy można liczyć na przynajmniej dwucyfrowe wzrosty na poznańskim lotnisku?

Mariusz Wiatrowski, prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica: Rok 2017 zamknęliśmy liczbą 1 852 652 obsłużonych pasażerów, a to oznacza nie tylko wzrost w stosunku do roku poprzedniego, ale także znaczne przekroczenie zakładanej liczby. W 2018 r. planujemy znacznie przekroczyć wynik 2 mln obsłużonych pasażerów. Lotnisko w Poznaniu ma zdecydowanie pozycję wzrostową z ogromnym potencjałem na rynku przewozów lotniczych w Polsce. Jesienny start dobrych wyników został potwierdzony twardymi danymi. Oba, ostatnie miesiące 2017 r. to rekordowe wyniki w historii lotniska i to dzięki jesiennej aktywności linii lotniczych z nowościami z najsilniejszym akcentem linii Ryanair. Zapowiedź tego rozwoju była już wcześniej, już w trakcie lata 2017, dzięki innym partnerom – loty do Izraela, na Ukrainę. Liczbowo było tak, że listopad 2017 to 37,78 % wzrostu, a w całym miesiącu obsłużyliśmy 136 871 pasażerów i już w tym miesiącu mieliśmy przekroczony wynik z okresu styczeń-grudzień 2016 roku. Grudzień 2017 – lotnisko w Poznaniu obsłużyło 134 767 pasażerów, a dynamika to 35,93% wzrostu względem tego samego miesiąca roku poprzedniego. Styczeń swoją dynamiką na poziomie 32% utwierdził nas w przekonaniu, że przez pewien czas mamy szansę utrzymać to tempo. Lotnisko w Poznaniu dojrzało do właściwego rozwoju opartego na zaufanu linii lotniczych do tego, że mieszkańcy regionu chcą latać i jak się im da możliwość wyboru z szerokiego portfela siatki połączeń, to będą latać właśnie z Ławicy.

Port przygotowuje się do wdrożenia systemu ILS II kategorii. Jak postępują prace?

W 2018 właśnie to bardzo istotne wdrożenie. Realizujemy je wspólnie z PAŻP. ILS kategorii II i jego instalacja pozwoli w jeszcze większym stopniu zapewnić możliwość wykonywania rosnącej liczby operacji lotniczych w Poznaniu, a pasażerom pozwoli na uniknięcie tak kłopotliwych dla nich, możliwych w sytuacji złych warunków pogodowych, przekierowań. Jesteśmy już po części niezbędnych inwestycji leżących po stronie Portu, a obecnie prace wdrożeniowe prowadzi PAŻP. Kwiecień 2018 to demontaż urządzeń obecnych i przez miesiąc będą prowadzone prace montażowe nowych, następnie przewidywane są procedury uzyskania zgód, testy, zgłoszenie urządzeń do rejestracji i start systemu. Nie możemy jeszcze skonkretyzować terminu, co do miesiąca, ale będzie to oczywiście w tym roku.

Zapowiadają Państwo, że w 2019 roku liczba pasażerów na poznańskiej Ławicy sięgnie 2,5 mln pasażerów. Tymczasem terminal przystosowany jest do obsługi 3,5 mln podróżnych. Czy są już plany dotyczące rozbudowy? 

Wobec osiąganych wzrostów oraz zapowiadanej prognozy dynamiki na przyszłe lata już teraz padają, jak widać, pytania o rozbudowę Portu w Poznaniu. Terminal pasażerski był projektowany na swobodny przepływ 3,5 milionów pasażerów rocznie. W prognozie zamierzamy ją osiągnąć za 10 lat. Z pewnością będziemy prowadzić analizy w kontekście aktualizacji Planu Generalnego lotniska, która musi być dokonywana co najmniej w okresach pięcioletnich, co w porcie poznańskim wypada w drugiej połowie 2019 roku. Obecnie nie mamy problemów z brakiem przepustowości infrastruktury portowej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ławica: Niebawem ruszy budowa hotelu Moxy przy lotnisku

Infrastruktura i lotniska

Ławica: Niebawem ruszy budowa hotelu Moxy przy lotnisku

Justyna Urbaniak 12 stycznia 2018

Poznań: Ryanair zwiększa częstotliwość lotów na Korfu

Pasażer i linie lotnicze

Poznań: Ryanair zwiększa częstotliwość lotów na Korfu

Justyna Urbaniak 10 stycznia 2018

Poznań-Ławica: Testy nowego systemu ILS w przyszłym roku

Infrastruktura i lotniska

Poznań-Ławica: Testy nowego systemu ILS w przyszłym roku

Justyna Urbaniak 10 października 2017

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5