Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Porty lotnicze V4+ mają plan na dalszą współpracę. "Szansa na wiele dobrych zmian"


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2022-09-16 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Porty lotnicze V4+ mają plan na dalszą współpracę. "Szansa na wiele dobrych zmian"
fot. Mateusz Kieruzal
Kilkadziesiąt portów lotniczych z 15 krajów spotkało się w Warszawie podczas AIR 2022 – Airport Innovation Roundtable for Central Europe, by rozmawiać na temat przyszłości rynku lotniczego. 
Z inicjatywy Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+ i Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” została zorganizowana międzynarodowa konferencja, której celem była wymiana obserwacji, doświadczeń i wiedzy dotyczących branży lotniczej. – Trudna sytuacja na rynku, w tym pandemia, wojna, kryzys gospodarczy, klimatyczny to wszystko niezwykle wymagające wyzwania. Takie czasy wymagają odwagi i współdziałania. Osobiście wierzę, że branża lotnicza i lotniskowa będzie prężnie rozwijała się przez kolejne lata, a my chcemy i będziemy mieli w tym swój udział. To wielka odpowiedzialność, ale też szansa na wiele dobrych zmian i długofalową współpracę – powiedział Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”. 

Konferencja AIR2022 składała się z kilku bloków tematycznych, podczas których wystąpili międzynarodowi specjaliści i eksperci w dziedzinach związanych z branżą. Głównym tematem były innowacje w obszarze lotnictwa cywilnego, m.in. big data i sztuczna inteligencja na lotniskach. Uczestnicy spotkania pochylili się także nad zagadnieniami dotyczącymi przyszłości branży turystycznej i europejskich portów lotniczych. – Mówiłem o tym podczas naszego spotkania rok temu, ale dziś staje się to jeszcze ważniejsze. Branża lotnicza, przede wszystkim w Polsce, ale również i w całej Europie, szybko się odradza. Ci, którzy rok temu, dwa lata temu przepowiadali, że to jest koniec podróżowania, że ludzie przestaną latać samolotami, że nie będzie przyszłości dla lotnictwa - wszyscy się mylili. Ruch lotniczy wraca. Oczywiście nie wszystkie sektory w tym samym tempie, w tym samym czasie. Stoimy przed nowymi wyzwaniami, nowymi kryzysami, z których największym jest agresja na Ukrainę jest w tej chwili najważniejsza. Polski rząd kontynuuje program CPK – największy obecnie taki projekt konstrukcyjny w branży lotniczej w Europie. Budujemy innowacyjny, nowoczesny, intermodalny międzynarodowy hub. W przyszłym roku otworzymy Lotnisko Warszawa-Radom i wbijemy pierwszą łopatę pod budowę CPK – powiedział Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Wśród gości Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+ znaleźli się międzynarodowi specjaliści i eksperci w dziedzinach związanych z branżą lotniczą i lotniskową, m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Niemieckich Portów Lotniczych, w tym dyrektor generalny ADV Ralph Beisel. W wydarzeniu wzięła udział także delegacja portów lotniczych i władz lotniczych Ukrainy, która przedstawiła wstępne plany odbudowy ruchu lotniczego po wojnie. Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele najważniejszych organizacji lotniczych takich jak EUROCONTROL, IATA oraz przedstawiciele portów lotniczych, linii lotniczych LOT, Emirates, Wizzair, a także osoby świata nauki z Polski i z Europy. Jednym z najważniejszych gości spotkania był dyrektor generalny Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI Europe) Oliver Jankovec.

– Polska jest przykładem kraju, który wciąż koncentruje się na długoterminowym planowaniu rozwoju infrastruktury, a takie podejście staje się niestety coraz rzadsze w Europie. Bez wątpienia ostatnie dwa lata mocno odbiły się na lotniskach i ich personelu, ale w końcu dochodzimy do siebie. Według naszych najnowszych danych, ruch pasażerski w lipcu podwoił się w europejskiej sieci lotnisk, co oznacza, że zbliżamy się do poziomu sprzed pandemii – powiedział Oliver Jankovec, dyrektor generalny Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI Europe).

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Bloomberg Opinion: Chaos linii lotniczych nie jest problemem krótkookresowym

Pasażer i linie lotnicze

Bloomberg Opinion: Chaos linii lotniczych nie jest problemem krótkookresowym

Tomasz Śniedziewski 16 września 2022

Europejskie lotniska V4+ jednym głosem o międzynarodowej współpracy

Infrastruktura i lotniska

Europejskie lotniska V4+ jednym głosem o międzynarodowej współpracy

inf. pras 09 września 2021

Lotniska V4+ inaugurują współpracę

Infrastruktura i lotniska

Lotniska V4+ inaugurują współpracę

Redakcja/inf. pras. 07 lipca 2021

 

Vectron pojedzie 230 km/h!

Biznes i przemysł

Vectron pojedzie 230 km/h!

23 września 2022

Modlin: Rekordowy sierpień i historyczny wynik

Infrastruktura i lotniska

Modlin: Rekordowy sierpień i historyczny wynik

23 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5