Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Port Wrocław vs Ministerstwo Zdrowia. Spór o testy zwalniające z kwarantanny i granicę


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-02-03 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Port Wrocław vs Ministerstwo Zdrowia. Spór o testy zwalniające z kwarantanny i granicę
fot. Wiktor Woźniak
Port lotniczy Wrocław poinformował podróżnych o wprowadzeniu możliwości wykonania szybkiego testu antygenowego na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. To umożliwia zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny dla pasażerów przylatujących spoza strefy Schengen do stolicy Dolnego Śląska. Wątpliwości wyraża jednak Ministerstwo Zdrowia, które zarzuca zarządzającym lotniskiem wprowadzenie klientów w błąd.
Port Lotniczy Wrocław poinformował w oświadczeniu, że szybkie testy antygentowe dla pasażerów wracających do Polski ze strefy Non Schengen realizowane są przed stanowiskami kontroli granicznej, a więc przed przekroczeniem granicy państwa, czyli przed powrotem/wjazdem do Polski. W związku z tym ich negatywny wynik, zgodnie z rozporządzeniem z dnia 21 grudnia 2020 roku, po nowelizacji 22 stycznia 2021 roku, umożliwia zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny.

Władze lotniska stolicy Dolnego Śląska są przekonane, że wprowadzając to udogodnienie dla podróżnych, w pełni respektowały obowiązujące rozporządzenie. Zgodnie z jego treścią, z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu.

Przedstawiciele portu Wrocław dodatkowo podkreślają, że wartość diagnostyczna testu wykonanego na kilkanaście minut przed przekroczeniem granicy państwa jest z pewnością większa niż testów wykonanych dwie doby wcześniej, a jego wiarygodność zdecydowanie większa niż niektórych testów wykonanych za granicą.

Swoje wątpliwości wyraziło wcześniej Ministerstwo Zdrowia, które na Twitterze wdało się w polemikę z władzami lotniska stolicy Dolnego Śląska. "Prosimy nie wprowadzać w błąd podróżnych. Nie ma przepisów zwalniających z 10-dniowej kwarantanny po badaniu wykonanym po przylocie do Polski. Test należy wykonać nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy państwa" – argumentowano w krótkiej odpowiedzi pod informacją o wdrożeniu szybkich testów antygenowych na lotnisku we Wrocławiu. "Szanowni Państwo z MZ. Testy wykonywane są zgodnie z obowiązującym prawem, tzn przed przekroczeniem granicy państwa. @WroclawAirport nikogo nie wprowadza w błąd" – dodał w polemice Cezary Pacamaj, jeden z wiceprezesów lotniska stolicy Dolnego Śląska.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ryanair uruchomi latem nową trasę z Wrocławia na Korfu

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair uruchomi latem nową trasę z Wrocławia na Korfu

inf. pras. 17 lutego 2020

A220 airBaltic do końca listopada w Lufthansie. Poleci także do Wrocławia

Pasażer i linie lotnicze

A220 airBaltic do końca listopada w Lufthansie. Poleci także do Wrocławia

Piotr Bożyk 03 listopada 2019

Wrocław: Kwiecień ze wzrostem na poziomie 6,4 proc.

Infrastruktura i lotniska

Wrocław: Kwiecień ze wzrostem na poziomie 6,4 proc.

Aleksander Domański 09 maja 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5