Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Port Lotniczy Radom bez kolei pod terminal lotniska?


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2019-05-16 16:25
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Port Lotniczy Radom bez kolei pod terminal lotniska?
wiz. mat. pras.
Ministerstwo Infrastruktury przekonuje, że powstające właśnie na nowo lotnisko w Radomiu będzie miało szereg udogodnień związanych z dojazdem, m.in. połączenie kolejowe z Warszawą. Jak się jednak okazuje, PKP PLK nie planują podprowadzenia linii kolejowej pod terminal lotniska.
O dojazd do Portu Lotniczego Radom, z którego pierwszy samolot ma wystartować już na jesieni przyszłego roku, zapytał w interpelacji poseł Prawa i Sprawiedliwości z Radomia, Andrzej Kosztowniak.

„W planach PPL lokalizacja przystanku kolejowego znajduje się po północnej stronie ul. Lubelskiej w odległości 400–500 m od planowanego lotniska. Jest to odległość zdecydowanie zbyt duża. Postuluje niniejszym, aby przystanek kolejowy na lotnisku był zlokalizowany przy terminalu. Jest to standardem w nowych realizacjach. Proszę o uwzględnienie rezerwy terenowej pod ten przystanek” – czytamy w zapytaniu posła Kosztowniaka.

Odpowiedź Andrzeja Bittela, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, nie pozostawia wątpliwości. „PKP PLK SA nie jest zarządcą bocznicy kolejowej, która mogłaby zostać wykorzystana do połączenia z lotniskiem Radom Sadków, spółka nie planuje obecnie inwestycji w tym zakresie” – napisał w odpowiedzi na interpelację. Jak dodał, „ewentualna budowa połączenia kolejowego z lotniskiem uzależniona jest od stanowiska władz samorządowych oraz uzgodnień z inwestorem prowadzącym działania w zakresie rozbudowy lotniska”.

Linia kolejowa z Warszawy do Radomia zostanie oddana do roku 2021. Maksymalna prędkość pociągów na trasie ze stolicy do lotniska wyniesie 160 km/h, średnio pojazdy będą poruszały się 100 km/h. Czas przejazdu wyniesie 75 minut – tak wynika z danych Ministerstwa Infrastruktury, które zostały przedstawione w lutym tego roku.

W tej chwili poza godzinami szczytu z centrum Warszawy do Sadkowa jedzie się samochodem od niecałych dwóch do dwóch i pół godziny. Połączenie kolejowe do lotniska, w dodatku niebezpośrednie, zajmuje podobny czas. A trzeba przecież dostać się na dworzec w Warszawie, a potem z dworca w Radomiu do portu.

Mimo to, zarówno przedstawiciele resortu infrastruktury, jak i spółki właścicielskiej większości lotnisk w Polsce – PPL-u – są przekonani, że Port Lotniczy Radom, a już wkrótce – Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku – to jedyne lotnisko mogące być portem zapasowym dla wyczerpującego swoją przepustowość stołecznego Okęcia. Budowa obiektu rozpoczęła się od wyburzenia starego terminala, a wystartowała na początku maja.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PPL wybiera najtańszą ofertę na projekt terminala w Radomiu

Infrastruktura i lotniska

PPL wybiera najtańszą ofertę na projekt terminala w Radomiu

Leonard Dolecki 27 kwietnia 2019

Itaka i PPL podpisały list intencyjny w sprawie portu w Radomiu

Pasażer i linie lotnicze

Itaka i PPL podpisały list intencyjny w sprawie portu w Radomiu

Aleksander Domański 24 kwietnia 2019

 

Malaysia modernizuje flotę. Linia kupuje 20 airbusów A330neo

Pasażer i linie lotnicze

Malaysia modernizuje flotę. Linia kupuje 20 airbusów A330neo

15 sierpnia 2022

Tak może wyglądać stacja w Wilnie

Infrastruktura i lotniska

Tak może wyglądać stacja w Wilnie

15 sierpnia 2022

Hiszpania: Kolejny odcinek linii dużych prędkości

Infrastruktura i lotniska

Hiszpania: Kolejny odcinek linii dużych prędkości

15 sierpnia 2022

Powinniśmy ograniczać, a nie dotować zużycie paliw

Biznes i przemysł

Powinniśmy ograniczać, a nie dotować zużycie paliw

15 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5