Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Polskie lotniska rosną w dwucyfrowym tempie. Mamy zbiorcze wyniki za lipiec


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2017-08-28 15:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Polskie lotniska rosną w dwucyfrowym tempie. Mamy zbiorcze wyniki za lipiec
fot. Port Lotniczy Rzeszów
18 proc. wzrost liczby pasażerów rok do roku i wynik sięgający ponad 4,3 mln osób – to statystyki polskich portów lotniczych za lipiec 2017 roku. Spadki odnotowały jedynie trzy polskie porty – w Bydgoszczy, Łodzi i Radomiu.
Największy wzrost spośród największych polskich lotnisk odnotował port w Katowicach – ruch wzrósł tu o 23,9 proc. rok do roku, a lotnisko odnotowało 539 tys. podróżnych. Wzrost udało się osiągnąć zarówno w ruchu czarterowym, jak również regularnych – w obu segmentach rósł on w ubiegłym miesiącu rekordowo.

Imponujący wzrost, bo o 23,7 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca roku ubiegłego, odnotowało stołeczne Lotnisko Chopina. W lipcu odprawiono tu 1,7 mln pasażerów, co daje niemal 40 proc. całego ruchu krajowego. Stołeczny port swój wynik zawdzięcza Wizz Airowi, który pod koniec czerwca i na początku lipca uruchomił stąd 7 nowych połączeń. Wizz Air jest jednocześnie drugim co do wielkości przewoźnikiem w warszawskim porcie. Pierwszy przewoźnik, czyli PLL LOT zwiększył swoje oferowanie o ponad 23 proc.

Dobry wynik odnotowało również lotnisko w Krakowie, osiągając wzrost o 13,2 proc. (553 tys. obsłużonych pasażerów). To ostatni port, któremu udało się przekroczyć liczbę pół miliona pasażerów obsłużonych w ciągu jednego miesiąca.

Pozostałe porty lotnicze radziły sobie niemniej dobrze. Lotnisko we Wrocławiu odnotowało 22,3 proc wzrostu, obsługując 315,5 tys. pasażerów. Porty w Modlinie i Poznaniu rosły w nieco mniejszym tempie, obsługując odpowiednio 271,3 tys. i 226,9 tys. pasażerów (wzrost o 1,7 proc. w przypadku Modlina, i o 1,5 proc. w przypadku Poznania).

Największy wzrost w ubiegłym miesiącu odnotowało lotnisko w Babimoście, które wzrosło w stosunku do ubiegłego roku o 182 proc., obsługując 1,7 tys. pasażerów. Taki wzrost to zasługa PLL LOT, które zastąpiły linie Sprint Air na trasie do Warszawy. Dużym wzrostem może pochwalić się również port w Szczecinie, który urósł o 26,7 proc., obsługując niemal 60 tys. osób.

Ponadto na uwagę zasługuje również wynik lotniska w Lublinie, gdzie odnotowano 16,2 proc. wzrost i obsłużono 45,6 tys. pasażerów. W Rzeszowie przyrost był nieco mniejszy – bo o 8,8 proc. Podkarpackie lotnisko obsłużyło w lipcu 71,8 tys. pasażerów.

Ujemny wynik odnotowały porty w Bydgoszczy (spadek o 6,8 proc. do 34,5 tys. obsłużonych pasażerów), Łodzi (spadek o 26,6 proc. do 16,5 tys. pasażerów) oraz Radomiu (spadek o 26,7 proc. do 1,1 tys. pasażerów). W przypadku tego ostatniego portu warto również odnotować, że obsłużono tu najmniejszą liczbę pasażerów w kraju – mniejszą, niż na lotnisku w Babimoście, które do tej pory było liderem w tej niechlubnej kategorii.

Nie znamy statystyk lotnisk w Olsztynie-Mazurach oraz Gdańsku. To ostatnie lotnisko zrezygnowało z publikowania comiesięcznych statystyk na rzecz zbiorczych wyników, podawanych co pół roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Modlin: Statystyki w górę, kredyt na rozbudowę wciąż pod znakiem zapytania

Infrastruktura i lotniska

Modlin: Statystyki w górę, kredyt na rozbudowę wciąż pod znakiem zapytania

Justyna Urbaniak 25 sierpnia 2017

Grupa Air France – KLM z ponad 5-proc. wzrostem w lipcu

Pasażer i linie lotnicze

Grupa Air France – KLM z ponad 5-proc. wzrostem w lipcu

Leonard Dolecki 18 sierpnia 2017

Port Lotniczy Poznań z niewielkim spadkiem operacji lotniczych

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Poznań z niewielkim spadkiem operacji lotniczych

Emilia Derewienko 14 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5