Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Podpisano umowę na budowę lotniska w Krywlanach


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2017-11-17 13:12
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Miasto Białystok/ Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Podpisano umowę na budowę lotniska w Krywlanach
fot. Krywlany
Prezydent Białegostoku i przedstawiciele polsko-litewskiego konsorcjum podpisali dziś (17 listopada) umowę na budowę pasa startowego wraz z niezbędną infrastrukturą na Krywlanach. Inwestycja ma być gotowa we wrześniu 2018 roku.
– Cieszę się bardzo, że ta umowa została już zawarta, bo to oznacza, że rozpoczynamy jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w naszym mieście – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Białystok pojawi się wreszcie na lotniczej mapie Europy. Budowa pasa startowego to początek i w przyszłości będziemy mogli rozwijać tę inwestycję zgodnie z potrzebami Białegostoku i całego regionu – dodał.

Przetarg na budowę utwardzonego pasa startowego na Krywlanach miasto ogłosiło w połowie lipca 2017 roku, zaraz po tym, jak wojewoda podlaski wydał zgodę na realizację inwestycji. Rozstrzygnięcie nastąpiło 6 listopada. Zwycięska oferta pochodzi od polsko-litewskiego konsorcjum firm: B.K. Tras Roboty Drogowe (lider konsorcjum), PPU Drabent, Projekt Plus oraz UAB Siauliu Plentas. Konsorcjum wyceniło swoją ofertę na kwotę ok. 44 mln zł.

Teraz, po podpisaniu umowy z wykonawcą, nastąpi przekazanie placu budowy. Wówczas rozpocznie się realizacja inwestycji. – Tak korzystnie się złożyło, że lokalne lotnisko będą budowały lokalne firmy. Już 4 grudnia planujemy rozpoczęcie robót ziemnych – poinformował Piotr Borsukiewicz z firmy B.K. Tras. – Przez trzy kolejne miesiące nawet do dwustu samochodów dziennie będzie przewoziło na plac budowy kruszywo – podkreślił.

Roboty budowlane powinny zakończyć się we wrześniu 2018 roku, a formalności związane ze zmianą certyfikacji lotniska – w ciągu kolejnych trzech miesięcy. Na Krywlanach powstanie droga startowa o wymiarach 1350 m na 30 m (o nawierzchni utwardzonej z asfaltobetonu) i droga startowa o wymiarach 840 m na 160 m (o nawierzchni trawiastej). Wybudowane zostaną też płyta do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe. Powstanie także strefa lądowania skoczków spadochronowych oraz niezbędna infrastruktura techniczna wraz z oświetleniem.

Inwestycja ta pozwoli na etapowe dodawanie kolejnych elementów infrastruktury lotniskowej. Jest to sposób na uniknięcie powstania obiektu niedostosowanego do rzeczywistych wymagań mieszkańców Białegostoku i regionu. Jeśli okaże się to potrzebne, będzie można rozwijać możliwości lokalnego lotniska.

Na początek Krywlany będą przystosowane do obsługi samolotów pasażerskich zabierających do 50 osób. Zasięg statków powietrznych to 1,5-2 tys. km. Korzystać z niego będą mogły także lotnicze ośrodki szkoleniowe, pogotowie ratunkowe, Podlaski Oddział Straży Granicznej i inne służby państwowe.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Jest wniosek o dofinansowanie drogi do Lublin Airport

Infrastruktura i lotniska

Jest wniosek o dofinansowanie drogi do Lublin Airport

Emilia Derewienko 17 listopada 2017

Krywlany: Nie powtórzymy błędu Radomia

Infrastruktura i lotniska

Krywlany: Nie powtórzymy błędu Radomia

Justyna Urbaniak 14 listopada 2017

PAŻP: Budowa wieży kontroli lotów w Pyrzowicach zakończy się przed terminem

Infrastruktura i lotniska

PAŻP: Budowa wieży kontroli lotów w Pyrzowicach zakończy się przed terminem

Emilia Derewienko 13 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5