Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

PKP PLK wykorzysta śmigłowce do monitorowania inwestycji


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras.

Data publikacji:
2018-04-25 15:13
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PKP PLK wykorzysta śmigłowce do monitorowania inwestycji
Fot. Helipoland
PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na monitorowanie ze śmigłowców terenów inwestycji. To kolejny pomysł kolejarzy na skuteczniejsze śledzenie postępów prac.
PKP Polskie Linie Kolejowe realizują obecnie największy program inwestycyjny w infrastrukturę kolejową w historii – Krajowy Program Kolejowy, który obejmuje ponad 220 projektów o łącznej wartości ponad 66 mld zł. PLK, aby sprawnie zrealizować wszystkie przedsięwzięcia, inwestują w wykorzystanie nowoczesnych technologii i wdrażają specjalne rozwiązania. Dziś 25 kwietnia 2018 r. zarządca infrastruktury podpisał umowę na przeprowadzenie przelotów nad obszarami objętymi inwestycjami kolejowymi wraz z wykonaniem filmów z pokładu śmigłowca. Kolejarze, za pośrednictwem monitoringu z powietrza, będą czuwać nad sprawną realizacją i bezpieczeństwem prowadzonych prac. To kolejny, pilotażowy projekt PLK, podobny jak podpisana 20 kwietnia umowa na dostawę i montaż 70 kamer cyfrowych na terenach inwestycji.

Śmigłowiec nad modernizowaną linią kolejową

Monitoring inwestycji za pomocą helikopterów obejmie pięć linii kolejowych, na których trwają prace. Nadzorem z powietrza zostaną objęte modernizacje prowadzone na trasach:  nr 7 Warszawa – Lublin, E20 Warszawa – Poznań, nr 447 Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki, Rail Baltica Sadowne – Białystok oraz E59 Poznań – Rawicz. Konkretne odcinki przelotu nad wytypowanymi liniami kolejowymi wyznaczane będą na podstawie bieżącego zapotrzebowania na wykonywanie takiego monitoringu.

PLK za pomocą śmigłowca monitorować będą postęp prac. Ponadto, widok na place budowy z góry daje szerszą perspektywę podglądu terenu, co pozwoli czuwać nad lepszym bezpieczeństwem prowadzonych inwestycji – np. czy teren jest odpowiednio zabezpieczony przez wykonawcę i czy stosowane są przez jego pracowników procedury bezpieczeństwa i zasady BHP. Co ważne, kolejarze będą mieli także podgląd na szlaki, na których jeżdżą nie tylko pociągi pasażerskie i towarowe, ale i pojazdy techniczne, wywożące i dowożące materiały i sprzęt. Taki monitoring terenu budowy w przypadku wystąpienia nieprawidłowości, umożliwi szybką reakcje ze strony PLK i wykonawców – informuje spółka.

Podczas oblotu, poza pilotem na pokładzie śmigłowca przebywać będzie pracownik PKP PLK oraz operator specjalistycznego sprzętu rejestrującego. W ramach umowy odbędą się cztery loty (z możliwością wykonania podczas jednego oblotu, monitoringu dwóch-trzech linii kolejowych). Zadanie wykona firma HeliPoland. Wartość umowy to prawie 68 tys. netto. Wybrane lokalizacje monitorowane będą do 15 grudnia tego roku.

Będą też drony

To nie jedyne specjalne rozwiązania wdrażane przez kolejarzy w celu realizacji KPK. Jednym z nich jest wykonawstwo zastępcze, czyli zabezpieczenie firm, które przejmą inwestycje, jeśli pierwotny wykonawca napotka poważne problemy. Kolejnym wdrażanym przedsięwzięciem jest monitoring inwestycji z lądu i powietrza. Poza standardowym monitoringiem, czyli nadzorowaniem kontraktu przez jego kierowników i inżynierów, zarządca infrastruktury planuje nadzorować place budów z lotu ptaka. Posłużą do tego helikoptery z kamerami oraz drony (pisaliśmy o tym tutaj). Wśród planowanych przez spółkę działań należy wymienić także weryfikację potencjału wykonawców (ma to na celu nie dopuszczenie na teren robót firm bez maszyn, ludzi i materiałów do kontraktów).

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Linia kolejowa do Pyrzowic bez finansowania. PLK będzie się odwoływać

Infrastruktura i lotniska

Linia kolejowa do Pyrzowic bez finansowania. PLK będzie się odwoływać

Jakub Madrjas 23 marca 2018

PKP PLK: 13 firm zainteresowanych monitorowaniem sieci kolei za pomocą dronów

Biznes i przemysł

PKP PLK: 13 firm zainteresowanych monitorowaniem sieci kolei za pomocą dronów

Emilia Derewienko, Jakub Madrjas 12 marca 2018

Kolej przygotowała roboczy plan obsługi CPK

Infrastruktura i lotniska

Kolej przygotowała roboczy plan obsługi CPK

Jakub Madrjas 15 lutego 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5