Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Pierwszy tramwaj dojechał do lotniska w Tallinie


Wstecz Dalej

Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-08-30 15:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pierwszy tramwaj dojechał do lotniska w Tallinie
fot.
Tallin uruchomił nową linię tramwajową łączącą Ülemiste i międzynarodowe lotnisko Lennart Meri. W przyszłości, dzięki tej trasie, tramwaje obsłużą również terminal pasażerski Rail Baltiki. Miasto myśli też o tym, jak skomunikować tramwajem port morski.
Dzisiaj (30 sierpnia) odbyła się uroczystość uruchomienia nowej trasy tramwajowej łączącej Ülemiste i międzynarodowe lotnisko Lennart Meri. Połączenie zapewni wygodny dojazd z centrum do portu lotniczego. Zgodnie z założeniami tramwaje linii 4 mają kursować w godzinach szczytu co 6 minut.

Nowa trasa powstała dzięki współpracy miasta i władz centralnych. – Nowa linia tramwajowa, która teraz łączy lotnisko z centrum, a także przyszłym terminalem pasażerskim Rail Baltiki w Ülemiste to pierwszy wymierny efekt projektu Rail Balticam, będącego przedsięwzięciem stulecia w zakresie infrastruktury. To dobry przykład na to, jak sprawnie mogą być wdrażane zadania, które wymagają współprac wielu stron – powiedział Kristjan Kaunissaare, koordynator projektu Rail Baltica w Ministerstwie Spraw Ekonomicznych i Komunikacyjnych.

Torowisko wraz z tunelem zbudowało konsorcjum AS Merko Ehitus Eesti i KMG Inseneriehituse AS. Prace przy budowie linii ruszyły w sierpniu 2016 r. i w pełni zakończą się najpóźniej w listopadzie 2017 r. Szacunkowy koszt robót to 11,5 mln euro. Dofinansowanie unijne z instrumentu CEF sięga 85%. Wkład własny zapewnia natomiast miasto Tallin.

Dalsze plany na ten rok obejmują wykonanie studium, które określi jak najlepiej połączyć tramwajem terminal pasażerski Rail Baltiki w Ülemiste z portem Vanasadam przy Starym Mieście. Docelowo wszystkie trzy znaczące europejskie węzły transportowe mają być sprawnie skomunikowane.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Toruń wypromuje się na trasie do lotniska

Infrastruktura i lotniska

Toruń wypromuje się na trasie do lotniska

Justyna Urbaniak 24 sierpnia 2017

Są oferty na projekt przywrócenia linii kolejowej na lotnisko w Pyrzowicach

Infrastruktura i lotniska

Są oferty na projekt przywrócenia linii kolejowej na lotnisko w Pyrzowicach

Martyn Janduła 22 sierpnia 2017

Lotnisko Luton będzie miało kolej automatyczną

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko Luton będzie miało kolej automatyczną

Michał Szymajda 21 lipca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5