Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Pierwszy kwartalny zysk Ryanaira od dwóch lat


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-11-02 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pierwszy kwartalny zysk Ryanaira od dwóch lat
fot. Piotr Bożyk
Niskokosztowy Ryanair zanotował pierwszy kwartalny zysk od początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Przewoźnik z Irlandii spodziewa się jednak rocznej straty na poziomie 200 mln euro.
Szef Ryanaira Michael O’Leary ujawnił, że linie lotnicze z Zielonej Wyspy rozważają wycofanie z giełdy w Londynie. – Obrót akcji znacznie się zmniejszył w 2021 roku. Nasze wycofanie z giełdy będzie zgodne z ogólną tendencją panującą na rynku po Brexicie – uważa Irlandczyk.

Wzrost cen akcji i prognozowana roczna strata

Półroczna strata niskokosztowca, w miesiącach liczonych od kwietnia, wyniosła 48 mln euro. To nieznacznie wyżej niż prognozowane wcześniej 43 mln euro na minusie. Cały finansowy rok, liczony do końca marca przyszłego roku, według przewidywań przewoźnika z Irlandii przyniesie 200 mln euro na minusie.

O ile w kwartale od kwietnia do końca czerwca Ryanair zanotował stratę 273 mln euro, tak w kolejnym kwartale, liczonym od lipca do końca września, linie lotnicze z Zielonej Wyspy wygenerowały zysk na poziomie 225 mln euro. To pierwszy taki przypadek od blisko dwóch lat. Po raz ostatni Ryanair wypracował bowiem zysk w kwartale od października do końca grudnia 2019 roku. Cena jednej akcji przewoźnika z Irlandii, po tej wiadomości, nieznacznie wzrosła z 16,46 do 16,96 euro.

Linie lotnicze z Zielonej Wyspy w ciągu sześciu miesięcy obsłużyły od kwietnia do końca września 39,1 mln pasażerów. To niemal o 54 proc. mniej niż w porównywalnym okresie przed wybuchem kryzysu wywołanego wirusem COVID-19.

100 mln pasażerów do wiosny 2022 roku

O’Leary niedawno zwiększył jednak prognozy przewoźnika z Irlandii, który zakłada pięcioletni wzrost i obsłużenie 225 mln podróżnych do 2026 roku. Wcześniej przewidywano przewiezienie 200 mln pasażerów do tego czasu.

Najbliższym celem niskokosztowca będzie jednak obsłużenie przynajmniej 100 mln podróżnych do końca marca 2022 roku. To i tak będzie o 49 mln pasażerów mniej w odniesieniu do tego samego okresu sprzed pandemii.

Według szefa Ryanaira głównym motorem powrotu do lotniczych podróży krótkodystansowych będzie wymaganie unijnego paszportu covidowego. Irlandczyk spodziewa się zysków na poziomie tych z 2019 roku nie wcześniej niż w 2023 roku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Modlin: Inauguracja połączenia do "Paryża Północy"

Infrastruktura i lotniska

Modlin: Inauguracja połączenia do "Paryża Północy"

inf. pras 02 listopada 2021

Wrocław: Sześć nowych kierunków zimą i dwa wyczekiwane powroty

Pasażer i linie lotnicze

Wrocław: Sześć nowych kierunków zimą i dwa wyczekiwane powroty

Rafał Dybiński 27 października 2021

Ryanair zwiększa od 6 listopada liczbę lotów na trasie Kraków – Szczecin

Infrastruktura i lotniska

Ryanair zwiększa od 6 listopada liczbę lotów na trasie Kraków – Szczecin

Rafał Dybiński 26 października 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5