Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Ryanair dogadał się z pilotami, ale nie z personelem pokładowym


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak/ Aleksander Domański

Data publikacji:
2018-09-10 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ prtl.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ryanair dogadał się z pilotami, ale nie z personelem pokładowym
fot. Ryanair
Związki reprezentujące personel pokładowy Ryanaira grożą przedłużeniem akcji protestacyjnych na jesień. W ten sposób pracownicy przewoźnika domagają się poprawy warunków pracy.
Irlandzkie linie lotnicze skutki akcji protestacyjnych i braku porozumienia pomiędzy kierownictwem a pracownikami firmy odczuły wyjątkowo dobitnie latem bieżącego roku. Działania pilotów i personelu pokładowego zmusiły przewoźnika do odwołania lotów, w tym do głównych destynacji turystycznych, takich jak Włochy, Portugalia i Hiszpania. W sierpniu nastąpił jednak przełom, po zawarciu porozumienia ze strajkującymi irlandzkimi pilotami.

Skutki porozumienia się z pilotami

Po tym, jak irlandzkie Stowarzyszenie Pilotów Linii Powietrznych (IALPA) zagłosowało za przyjęciem układu zbiorowego wynegocjowanego przez ich związek, doprowadzając do możliwie szybkiego zakończenia trwających od tygodni trudnych negocjacji i serii strajków, Ryanair wycofał się z planów zmniejszenia swojej floty w Dublinie. Zarząd Ryanair podjął decyzję o pozostawieniu w Dublinie sześciu samolotów, które miały być przebazowane do Polski oraz wycofał się z zapowiedzi o zagrożeniu pracy 300 pilotów i członków personelu pokładowego zbazowanych w Dublinie.
 
Według informacji przekazanej przez IALPA, ich członkowie zatrudnieni w Ryanair zagłosowali jednogłośnie za przyjęciem porozumienia w kwestiach transferu i awansów pilotów a po ogłoszeniu wyników głosowania wystąpiono do rady administracyjnej o rezygnację z decyzji o przeniesieniu w listopadzie do Polski sześciu samolotów.
 
W lipcu tego roku kierownictwo Ryanaira ostrzegło, że w sezonie zimowym 2018/2019 zmniejszy swoją flotę w Dublinie z 30 do 24 samolotów, a 100 pilotów i 200 pracowników personelu pokładowego może stracić pracę, nawet jeśli otrzymają propozycję przejścia do szybko rozwijającej się polskiej filii Ryanair Sun.

Dogadanie się z pilotami jest tylko początkiem drogi do zaspokajania żądań wszystkich pracowników niskokosztowego przewoźnika.

"Największy strajk" jeszcze we wrześniu

W piątek, 7 września, związki reprezentujące personel pokładowy we Włoszech, Portugalii, Belgii, Hiszpanii i Holandii zagroziły we wspólnym liście, że przedłużą letnie strajki na jesień, zapowiadając jednocześnie "największą akcję protestacyjną, jaką kiedykolwiek widziała firma".

W ten sposób pracownicy domagają się poprawy warunków pracy. Ich główny postulat dotyczy tego, by pracownicy otrzymali lokalne kontrakty na mocy lokalnego prawa, a nie kontrakty irlandzkie, które Ryanair wykorzystuje w całej swojej europejskiej sieci.

Związkowcy zapowiedzieli, że strajk odbędzie się w ostatnim tygodniu września, a decyzja o jego podjęciu zostanie ogłoszona do 13 września. Zapowiedziano też, że związki zawodowe zaproszą pilotów i personel naziemny w całej Europie do przyłączenia się do kolegów z personelu pokładowego podczas strajku.

Ryanair, który twierdzi, że jego pracownicy mają lepsze warunki niż wielu tanich konkurentów, nie odniósł się póki co do piątkowych doniesień. Przewoźnik wciąż jednak utrzymuje, że najważniejsze dla niego jest zachowanie niskokosztowego modelu funkcjonowania na rynku.

– Zarząd i kierownictwo Ryanaira są zaangażowane w uznawanie związków zawodowych i pracują konstruktywnie ze związkami zawodowymi w celu rozwiązania uzasadnionych problemów, o ile nie zmienia to taniego modelu Ryanaira lub możliwości oferowania niskich cen klientom – powiedział szef biura Ryanair, Eddie Wilson.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ryanair dogadał się ze związkiem zawodowym reprezentującym irlandzkich pilotów

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair dogadał się ze związkiem zawodowym reprezentującym irlandzkich pilotów

Justyna Urbaniak 27 sierpnia 2018

Ryanair w obliczu kolejnych strajków. Zła passa trwa

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair w obliczu kolejnych strajków. Zła passa trwa

Justyna Urbaniak 20 sierpnia 2018

Kolejne uderzenie w Ryanaira. Tym razem ze strony niemieckich pilotów

Pasażer i linie lotnicze

Kolejne uderzenie w Ryanaira. Tym razem ze strony niemieckich pilotów

Justyna Urbaniak 31 lipca 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5