fot. Materiały prasowe portu lotniczego Rzeszów-Jasionka
W swoim raporcie finansowym za 2022 rok, tani przewoźnik lotniczy z Turcji Pegasus Airlines ujawnił, że odnotował dwukrotny wzrost liczby pasażerów podróżujących na trasach międzynarodowych. Łącznie linie przewiozły 26,9 mln podróżnych i zanotowały zysk netto w kwocie 431 mln euro.
Liczba pasażerów, którzy skorzystali z oferty lotniczej tureckiego niskokosztowca wzrosła rok do roku o 33,7 proc. Całoroczne obroty linii wzrosły aż o 139 proc., osiągając kwotę dwóch mld 450 mln euro. Warto podkreślić, że jest to o 41 proc. więcej niż w rekordowym dla branży lotniczej 2019 r. Pegasus Airlines zanotowały w zeszłym roku zysk netto w wysokości 431 mln. Osiągając na koniec roku marżę EBITDA na poziomie 34,1 proc., linie Pegasus osiągnęły w 2022 r. najwyższe wyniki w tym wskaźniku w całej branży lotniczej na świecie.
Od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. tanie linie przewiozły 26,9 mln pasażerów, z czego 10,9 mln podróżnych skorzystało z bogatej oferty lotów krajowych. W ruchu międzynarodowym linie doliczyły się 16 mln pasażerów. Liczba pasażerów, jeśli pod uwagę weźmie się rejsy międzynarodowe, wzrosła o 96,4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost liczby pasażerów zaowocował znacznym wzrostem przychodów i zysków netto w porównaniu z 2021 r., co czyni rok 2022 najlepszym rokiem dla tureckich tanich linii lotniczych od czasów sprzed pandemii.
– Jako jedne z wiodących tanich linii lotniczych w regionie ciężko pracujemy, aby sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na podróże lotnicze, które nastąpiło po złagodzeniu koronawirusowych ograniczeń. Upewniliśmy się, że nasza struktura operacyjna i nasi współpracownicy ze wszystkich naszych działów biznesowych są gotowi. Dzięki temu zwiększyliśmy nasze możliwości. W wyniku naszych skrupulatnych i strategicznych działań pomyślnie zakończyliśmy rok 2022. Nasze przychody wzrosły o 41 proc. w porównaniu do 2019 r., który był ostatnim pełnym rokiem przed pandemią. Nasza marża EBITDA na koniec roku wyniosła 34,1 proc., co jest najwyższym wynikiem, jeśli chodzi o ten wskaźnik, na świecie – powiedział Güliz Öztürk, dyrektor generalny Pegasus Airlines.
Zarząd przewoźnika szybki wzrost liczby pasażerów przypisuje powrotowi dużego popytu na loty pasażerskie, który nastąpił w wyniku łagodzeń ograniczeń w podróżowaniu i wznowieniem regularnych operacji do krajów, które pozostawały zamknięte dla turystów. Zainteresowanie podróżnych lotami krajowymi w Turcji było w ubiegłym roku na dość wysokim poziomie, lecz popyt na loty międzynawowe przewyższył wcześniejsze założenia. – Biorąc pod uwagę trudne warunki operacyjne wynikające z wielu czynników, w tym globalnego wzrostu inflacji i zwiększonych napięć geopolitycznych, tak silne ożywienie popytu jest pozytywnym wskaźnikiem dla branży – dodał Öztürk.
Przewidywany dalszy wzrost działalności
Wraz ze wzrostem popytu i zysków, tureckie linie lotnicze pracują nad zwiększeniem swojej przepustowości. Przewoźnik ma nadzieję, że zwiększając swoją przepustowość, będzie w stanie lepiej wykorzystać wysoki poziom popytu na podróże lotnicze. Do końca br. przepustowość zwiększy się o 20 proc. Aby to osiągnąć, niskokosztowy operator musi pozyskać dodatkowy personel, a przede wszystkim samoloty.
W tym roku flota Pegasus Airlines ma powiększyć się o kilka nowych samolotów nowej generacji. Nowymi nabytkami mają być airbusy A321neo. Do końca roku linie planują posiadać flotę liczącą 100 samolotów. Obsługuje Pegasus wyonuje swoje operacje przy użyciu boeingów 737 i airbusów A320/A321. Przewoźnik planuje rozwój floty w oparciu o airbusy nowej generacji: A320neo i A321neo, które pozwalają znacznie obniżyć zużycie paliwa, co pozwala zmniejszyć o kilka punktów proc. koszty operacyjne, a dodatkowo wspiera realizację celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Nie tak dawno Pegasus Airlines podpisały umowę leasingu 10 A321neo. Nowe samoloty pomogą w zwiększeniu przepustowości przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby emisji dwutlenku węgla w przeliczeniu na jednego pasażera.
– Ożywienie nie rozłożyło się jeszcze jednakowo na wszystkie kontynenty i kraje na całym świecie. Innymi słowy, nie podnieśliśmy się jeszcze w pełni ze szkód spowodowanych przez pandemię. Jednak, ożywienie w branży jest szybsze niż pierwotnie przewidywano. Odbudowa liczby turystów przyjeżdzających do Turcji była szybsza i bardziej wyraźna w porównaniu z resztą kraju świecie, a całkowita liczba odwiedzających nasz kraj w 2022 r. osiągnęła 90 proc. wartości z 2019 r. – wskazał dyrektor generalny Pegasus Airlines.
125 miejsc docelowych w 47 krajach
Pegasus Airlines obsługują loty rozkładowe do 36 miejsc docelowych w Turcji i 89 w pozostałych częściach świata, dysponując łączną siatką 125 miejsc docelowych w 47 krajach. Głównym hubem przewoźnika w Turcji jest port lotniczy Stambuł-Sabiha Gökçen, z którego rejsami krajowymi można polecieć do ponad 25 miejsc docelowych. W europejskiej siatce połączeń przewoźnika można znaleźć: Budapeszt, Pragę, Wiedeń, Mediolan-Bergamo, Paryż- Orly, Lyon, Marsylię, czy prawie wszystkie porty regionalne w Niemczech.
Jeśli chodzi o kierunki dalsze, z drugiego pod względem wielkości lotniska w Stambule, na pokładach samolotów Pegasus Airlines, można polecieć do Arabii Saudyjskiej, Armenii, Azerbejdżanu, Bahrajnu, Gruzji, Iraku, Iranu, Jordanii, Kataru, Kazachstanu, Kirgistanu, Kuwejtu, Libanu, Pakistanu, Omanu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.