Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

PAŻP inwestuje w lotnisko w Katowicach


Wstecz Dalej

Autor:

Michał Szatkowski

Data publikacji:
2017-06-23 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PAŻP inwestuje w lotnisko w Katowicach
fot. MIB
PAŻP inwestuje w lotnisko w Katowicach
PAŻP inwestuje w lotnisko w Katowicach
PAŻP inwestuje w lotnisko w Katowicach
PAŻP inwestuje w lotnisko w Katowicach
Na lotnisku w Katowicach w obecności ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka odbyło się podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie go w powstającą więżę kontroli lotów. – To ważny dzień dla wszystkich użytkowników polskiej przestrzeni powietrznej, przewoźników oraz pasażerów, którzy korzystać będą z lotniska w Katowicach – powiedział minister.
Katowice Airport realizuje liczne przedsięwzięcia infrastrukturalno-budowlane, które poprawiają bezpieczeństwo, przepustowość, komfort obsługi pasażerów oraz umożliwiają dynamiczny rozwój lotniska. W realizowany w Pyrzowicach proces inwestycyjny zaangażowana jest również Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. 23 czerwca 2017 r., w obecności ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, odbyło się podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie go w powstającą wieżę kontroli lotów.

PAŻP na pyrzowickim lotnisku buduje nową wieżę kontroli lotów. Konieczność realizacji tej inwestycji wynika ze zmiany układu pola manewrowego portu i płyt postojowych oraz przesunięcia tej infrastruktury na wschód, co nastąpiło w związku z licznymi inwestycjami przeprowadzonymi przez lotnisko w ostatnich latach (m.in. budowę nowej drogi startowej o długości 3,2 km, rozbudowę płyty postojowej nr 1, budowę płyty dla samolotów cargo i do odladzania statków powietrznych).

– To ważny dzień dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, władz lokalnych i wszystkich instytucji, których wspólnym celem jest zapewnienie bezpiecznego i płynnego ruchu lotniczego w Polsce. Ale przede wszystkim to ważny dzień dla wszystkich użytkowników polskiej przestrzeni powietrznej, przewoźników oraz pasażerów, którzy korzystać będą z lotniska w Katowicach, jednego z najlepiej rozwijających się portów lotniczych w Polsce. Ta inwestycja zwiększy możliwości operacyjne tego lotniska – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Nowa wieża kontroli lotów

Budowa nowej wieży kontroli lotniska rozpoczęła się w marcu 2017 roku. Wykonawcą inwestycji jest Budimex SA. Koszt przedsięwzięcia to prawie 25 mln zł. Nowa wieża będzie najwyższym tego typu obiektem w Polsce, o wysokości 46 metrów, z poziomem operacyjnym na wysokości 41 metrów. Kubatura budowli wynosić będzie 7350 m3, a jej powierzchnia 1 832 m2. Zostaną w niej rozmieszczone pomieszczenia ze stanowiskami kontroli wieżowej, kontroli zbliżania, techniczne i biurowe oraz zaplecze socjalne. Zakończenie budowy planowane jest na pierwszy kwartał 2018 roku. Następnie rozpocznie się proces wyposażania obiektu w odpowiednie urządzenia. Operacyjne oddanie do użytku nowej wieży kontroli PAŻP planowane jest pod koniec 2018 roku.

Inwestycje PAŻP na katowickim lotnisku


W ramach realizowanych w Katowice Airport inwestycji PAŻP wyposażyła również w radiowy system nawigacyjny wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności i niskiej podstawy chmur (ILS) wschodnie podejście do oddanej do użytku w maju 2015 roku nowej drogi startowej oraz przygotowała procedury umożliwiające lądowania w II kategorii operacji lotniczych. Ich udostępnienie znacząco poprawiło dostępność Katowice Airport w trakcie złych warunków atmosferycznych.

Trwają także przygotowania do uzbrojenia zachodniego (pomocniczego) podejścia do nowej drogi startowej w system ILS kategorii I. Katowice Airport będą pierwszym lotniskiem regionalnym w Polsce z system ILS na obydwu kierunkach podejścia do drogi startowej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Krakowskie lotnisko wspiera sąsiadów

Infrastruktura i lotniska

Krakowskie lotnisko wspiera sąsiadów

Michał Szatkowski 28 czerwca 2017

Letnia siatka na pyrzowickim lotnisku

Infrastruktura i lotniska

Letnia siatka na pyrzowickim lotnisku

Justyna Urbaniak 27 czerwca 2017

Lotnisko w Modlinie planuje wydać 60 mln zł na rozbudowę

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko w Modlinie planuje wydać 60 mln zł na rozbudowę

Michał Szatkowski 23 czerwca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5