Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Patryk Wild w Krynicy: Do 2023 potrzeba będzie nawet 140 pociągów do 250 km/h


Wstecz Dalej

Autor:

Michał Szymajda

Data publikacji:
2018-09-05 11:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
rynek-kolejowy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Patryk Wild w Krynicy: Do 2023 potrzeba będzie nawet 140 pociągów do 250 km/h
Władze planują dla CPK przepustowość na dzisiejszym poziomie Atlany - największego portu świata.fot. Atlanta Airport
Patryk Wild, przewodniczący zespołu d.s komponentu kolejowego CPK w zespole Pełnomocnika Rządu, podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy obszernie omówił założenia tzw. „komponentu kolejowego CPK”. Zdaniem Wilda realizacja inwestycji kolejowych w ramach CPK przyniesie rewolucję w pasażerskim transporcie kolejowym. 
– Konieczna będzie budowa szybkiej kolei Warszawa – Łódź przez CPK. Do 2030 planujemy budowę 1300 kilometrów zupełnie nowych linii. Wyceniamy ten projekt przynajmniej na 40 mld zł netto, być może nawet więcej – mówił Patryk Wild. Zaznaczył, że projektowany system będzie dla kraju systemem podstawowym. Dlaczego? – Ponieważ mamy pewne zaszłości historyczne, w kształcie linii widać przebieg granic zaborców. To komplikuje często podróże po Polsce. Trzeba stworzyć nową sieć, która stworzy spójny system – ocenił pełnomocnik rządu ds. CPK.

Podał przy tym przykład Krynicy, gdzie kończy się linia kolejowa prowadzona z Muszyny, właśnie ze względu na przebieg dawnej granicy zaboru austriackiego. – Chcemy umożliwić łatwy dojazd do różnych miejsc na mapie Polski maksymalnie z jedną przesiadką w CPK lub bezpośrednio. Nie stworzymy nowej sieci w rok czy dwa. To będzie długoletni, wieloetapowym proces. To będzie ewolucja, która doprowadzi do tego, że będziemy mieli dobrze ukształtowaną geometrycznie sieć kolejową – dodał i wyjaśnił, że chodzi o całkiem nowe linie, których budowa nie zakłóci działalności na istniejących liniach. Część z nich pozostanie w przyszłości liniami stricte towarowymi. – Nowe linie, na obszarach peryferyjnych, będzie miała charakter uniwersalny i będą po nich jeździć pociągi osobowe i towarowe razem. Natomiast nowe kawałki sieci, które przygotujemy do jazdy z prędkości, przynajmniej na razie, do 250 km/h – odciążą sieć istniejąca, po których łatwiej będzie można transportować towary – wyjaśniał Wild. 

Patryk Wild wstępnie ocenił zapotrzebowanie na nowe pociągi. W Krynicy mówił o 130-140 pociągach, które mają być opracowane od podstaw, z udziałem krajowego przemysłu. – To ma być tabor co najmniej tak dobry, jak ten, którym dysponują rozwinięte klejowo państwa.Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kwestia zamknięcia Chopina częścią studium CPK. O Modlinie zdecyduje rynek

Infrastruktura i lotniska

Kwestia zamknięcia Chopina częścią studium CPK. O Modlinie zdecyduje rynek

Jakub Madrjas 31 sierpnia 2018

Wild: Linie lotnicze bardzo zainteresowane CPK

Infrastruktura i lotniska

Wild: Linie lotnicze bardzo zainteresowane CPK

Jakub Madrjas 30 sierpnia 2018

Kłopoty megalotniska w Meksyku

Infrastruktura i lotniska

Kłopoty megalotniska w Meksyku

Justyna Urbaniak/ Aleksander Domański 29 sierpnia 2018

 

Easy Jet szykuje się na 2019

Biznes i przemysł

Easy Jet szykuje się na 2019

11 września 2018

Nowe połączenia z krakowskiego lotniska

Pasażer i linie lotnicze

Nowe połączenia z krakowskiego lotniska

10 września 2018

Austrian Airlines będzie częściej latać i do Polski

Pasażer i linie lotnicze

Austrian Airlines będzie częściej latać i do Polski

10 września 2018

Ryanair dogadał się z pilotami, ale nie z personelem pokładowym

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair dogadał się z pilotami, ale nie z personelem pokładowym

10 września 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS