Partnerzy serwisu:
BIZNES I PRZEMYSŁ

Nowy Jedwabny Szlak połączy Budapeszt z Chinami


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-04-29 09:33
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ prtl.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowy Jedwabny Szlak połączy Budapeszt z Chinami
fot. Wikipedia
Podczas Forum „Belt and Road” w Pekinie dotyczącego współpracy w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku, lotnisko w Budapeszcie podpisało umowę o współpracy (MoU) z dużym chińskim hubem cargo Xi`an, mającą na celu dalszy rozwój połączeń lotniczych między Chinami i Węgrami. 
Budapeszt liczy na rozwój

Budapesztańskie lotnisko zwiększa wysiłki, aby przekształcić główne węgierskie lotnisko w główną bazę dystrybucyjną i logistyczną dla Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Port w Budapeszcie ma podpisać również umowę o współpracy z międzynarodowym lotniskiem w Zhengzhou w maju tego roku, kiedy chińska delegacja odwiedzi Budapeszt. 

– Pomiędzy dwoma krajami – z dość dużym dystansem geograficznym dzielącym nasze kraje – silna współpraca gospodarcza jest możliwa tylko wtedy, gdy są one dobrze połączone. Dlatego kluczowe znaczenie mają połączenia lotnicze, bezpośrednie loty między Węgrami a Chinami. Z tego powodu cieszymy się, że podpisano umowę o współpracy między lotniskiem Xi`an a międzynarodowym portem lotniczym Budapest Liszt Ferenc, ponieważ umowa ta może połączyć dodatkowe chińskie miasta z siecią, z której dostępne są bezpośrednie loty z Węgier z Budapesztu. Oprócz powiązań gospodarczych, również nasza wymiana turystyczna może być dalej rozwijana. W zeszłym roku rekordowa liczba 256 tysięcy chińskich turystów odwiedziła Węgry, co stanowi 14-procentowy wzrost – powiedział Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych i handlu podczas ceremonii podpisania. 

Lotnisko elementem szerszej całości


Podczas Forum węgiersko-chińskiego podpisano szereg innych umów między partnerami węgierskimi i chińskimi w dziedzinie inwestycji i przemysłu farmaceutycznego. Rozwój logistyki i cargo dobrze wpisuje się w wysiłki Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu mające na celu wzmocnienie współpracy między Chinami i Węgrami w dziedzinie handlu i rozwoju wspólnych projektów. Wsparcie węgierskich dyplomatów i ekspertów ds. promocji handlu pomogło portowi lotniczemu w Budapeszcie podwoić tygodniową pojemność cargo w bezpośrednich lotach towarowych między Budapesztem, Hongkongiem i Zhengzhou, a także zwiększyć przewozy cargo w rozkładowych regularnych rejsach pasażerskich Air China między Pekinem a Budapesztem. Warto zauważyć, ze na początku kwietnia odbył się pierwszy kurs nowego kolejowego połączenia kontenerowego z chińskiego Shaanxi do węgierskiego Eperjeske

Współpracujący partnerzy w Chinach jeszcze mocniej podkreślą dynamicznie rozwijające się lotnisko w Budapeszcie jako, jak to określono w komunikacje lotniska, „główną bramę do Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej”. Shanghai Airlines rozpoczną 7 czerwca br. bezpośrednie loty, 3 razy w tygodniu między Szanghajem a Budapesztem. 

Od kwietnia dwa dodatkowe bezpośrednie rejsy towarowe w tygodniu między Zhengzhou, a Budapesztem oferuje Cargolux. Dzięki międzynarodowemu portowi lotniczemu Xi`an „Bramie do Jedwabnego Szlaku” – Lotnisko w Budapeszcie zyskało strategicznie ważnego partnera, który pomoże rozwinąć port lotniczy w Budapeszcie w regionalny hub cargo w centralnej i południowo-wschodniej części Europy dla chińskich przedsiębiorstw – czytamy w komunikacje.  

Podstawowe dane o portach

W 2018 roku port lotniczy w Budapeszcie uruchomił projekt budowy o wartości 32,6 mln euro nowego Cargo City o powierzchni magazynowej 21.600 m2 w pobliżu Terminalu 2. W zeszłym roku lotnisko w stolicy Węgier obsłużyło ponad 146 tys. ton cargo. To najwięcej z naszym regionie. Wynik ten jest porównywalny z całym frachtem jaki w zeszłym roku przeszedł przez polskie lotniska.

Ponad 312,5 tys. ton, to zeszłoroczny wynik Xi'an Xianyang International Airport z którym Węgrzy podpisali umowę. Z kolei Zhengzhou, które może stać się węgierskim partnerem już za chwilę, to lotnisko, które w 2018 roku może się poszczycić blisko 515 tys. ton odprawionego frachtu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Węgry: Od sierpnia zakaz nocnych lotów nad Budapesztem

Infrastruktura i lotniska

Węgry: Od sierpnia zakaz nocnych lotów nad Budapesztem

inf. pras./ Redakcja 24 kwietnia 2019

Budapeszt: Wyniki za zeszły rok i dalsza rozbudowa

Infrastruktura i lotniska

Budapeszt: Wyniki za zeszły rok i dalsza rozbudowa

Aleksander Domański 09 stycznia 2019

Lotnisko w Budapeszcie do rozbudowy

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko w Budapeszcie do rozbudowy

Justyna Urbaniak 27 grudnia 2018

 

Airbus Polska: Strajk trwa już ponad tydzień

Biznes i przemysł

Airbus Polska: Strajk trwa już ponad tydzień

05 czerwca 2019

PLL LOT: Wyniki finansowe za 2018 r. w czerwcu

Biznes i przemysł

PLL LOT: Wyniki finansowe za 2018 r. w czerwcu

05 czerwca 2019

Łódź kusi LOT. Lublinek bazą dla Dasha?

Biznes i przemysł

Łódź kusi LOT. Lublinek bazą dla Dasha?

04 czerwca 2019

Inwestycje na lotnisku Chopina wstrzymane czy nie?

Prawo i polityka

Inwestycje na lotnisku Chopina wstrzymane czy nie?

04 czerwca 2019

Pomorze Zachodnie promuje się na lotniskach

Prawo i polityka

Pomorze Zachodnie promuje się na lotniskach

04 czerwca 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5