Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

NCBiR ponownie zainwestuje w bezzałogowce


Wstecz Dalej

Autor:

inf. prasowa

Data publikacji:
2017-08-18 11:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

NCBiR ponownie zainwestuje w bezzałogowce
Celem zainicjowanego przez Polską Platformę Technologiczną Systemów Bezzałogowych programu sektorowego INNOSBZ jest zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności polskiego sektora produkcji systemów bezzałogowych na rynku globalnym w perspektywie roku 2023/2026. Fundusze przekazane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostaną zatem wykorzystane na prace badawczo-rozwojowe nad bezzałogowymi statkami powietrznymi, platformami lądowymi i wodnymi, konstrukcją podsystemów i podzespołów, a także nad aplikacjami przemysłowymi.
– Nie ustajemy w dążeniu, aby nadać polskiej gospodarce innowacyjny charakter. Dlatego inwestujemy w dynamicznie rozwijające się branże, w których możliwe jest wykorzystanie potencjału polskich naukowców i przedsiębiorców. Systemy bezzałogowe to bez wątpienia dziedzina już dziś przyciągająca uwagę, chcemy jednak, by już niedługo przyciągały ją przede wszystkim konkretne, praktyczne i profesjonalne rozwiązania, które nie tylko przyjmą się na polskim rynku, ale również za granicą – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

To drugi konkurs w ramach programu INNOSBZ. W pierwszym, zakończonym w ubiegłym roku, 12 projektów otrzymało łącznie 44 mln zł dofinansowania. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się m.in. bezzałogowy statek powietrzny, latająca platforma hybrydowa do zadań szybkiego reagowania czy głowica optoelektroniczna do wykrywania zagrożeń. Warto podkreślić, że nagrodzone projekty nie tylko zostały wysoko ocenione, ale cechują się możliwościami szerokiego zastosowania, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Rozwiązania, które powstaną dzięki wsparciu NCBiR będą wykorzystywane przy monitoringu, kontroli i ochronie, ale również w rolnictwie czy w leśnictwie.

– INNOSBZ to kolejny program sektorowy, z którym wiążemy duże nadzieje, ponieważ możliwości zastosowania systemów bezzałogowych jest bardzo wiele. Najlepsze projekty, oprócz funduszy na prace badawczo-rozwojowe, mają także szansę na komercjalizację i wejście na rynek. Każdy aplikujący projekt oceniany jest bowiem nie tylko pod względem stopnia innowacyjności technologicznej, ale również pod kątem ekonomicznym – mówi prof. Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Kwota alokacji w konkursie wynosi 50 mln zł, a o dofinansowanie projektów mogą ubiegać się jedynie przedsiębiorstwa – indywidualnie lub w konsorcjach. Fundusze przeznaczone zostaną na realizację projektów, które obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo tylko eksperymentalne prace rozwojowe. Elementem projektu mogą być również prace przedwdrożeniowe. Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych wynosi 2 mln zł, maksymalna – 20 mln zł.

Nabór wniosków potrwa od 16 października do 18 grudnia 2017 r. Więcej informacji o konkursie na stronie NCBiR.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
W Szczecinie powstaje hydrodron

Biznes i przemysł

W Szczecinie powstaje hydrodron

Leonard Dolecki 17 sierpnia 2017

Brytyjczycy alarmują: Dron może zniszczyć duży pasażerski samolot

Pasażer i linie lotnicze

Brytyjczycy alarmują: Dron może zniszczyć duży pasażerski samolot

Michał Szymajda 16 października 2017

Drony w służbie lasom. Posadzą do miliarda drzew rocznie

Biznes i przemysł

Drony w służbie lasom. Posadzą do miliarda drzew rocznie

Emilia Derewienko 02 lipca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5