Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Największy hub lotniczy w Europie odnotował kolejny rekordowy kwartał


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-05-01 10:25
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Największy hub lotniczy w Europie odnotował kolejny rekordowy kwartał
fot. Tonny Hissget
Prawie 200 000 pasażerów dziennie przeszło przez lotnisko Heathrow w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku. Łącznie od stycznia do marca było ich tu 17,7 milionów, co stanowi wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku o 3,1 proc.
Największy wzrost ruchu z londyńskiego hubu odnotowano do Ameryki Łacińskiej (6,9 proc.) i Afryki (6,5 proc.). Trasy do Europy, Ameryki Północnej i połączenia krajowe rosły wolniej od średniej.

Zysk operacyjny Heathrow za pierwszy kwartał wyniósł 220 milionów funtów, w porównaniu do 212 milionów funtów w pierwszym kwartale 2017 roku.

Przychody lotnicze od opłat pobieranych od linii lotniczych, wynosiły 22,67 funtów na pasażera, a dochody z wydatków na sprzedaż detaliczną wzrosły o 2,3 proc. do 8,82 GBP dla przeciętnego podróżnego.

Już niebawem odbędzie się głosowanie w Parlamencie nad rozbudową lotniska Heathrow. W zakres zadań wchodzi oczywiście budowa nowego pasa startowego w londyńskim hubie. Powstanie on na północny zachód od istniejących obecnie dwóch pasów.

Departament Transportu określił, że długość nowego pasa startowego wynosić będzie co najmniej 3500 m, co umożliwi wykonywanie co najmniej 260 000 dodatkowych operacji lotniczych rocznie. To wzrost o 54 procent w stosunku do dzisiejszej liczby.

Trzeci pas miałby zostać uruchomiony pod koniec 2025 lub w 2026 roku.

Obecnie największe brytyjskie lotnisko wykorzystuje 98 procent swoich możliwości. W porównaniu z Heathrow port CDG w Paryżu ma cztery pasy a Schiphol w Amsterdamie – sześć. W Polsce lotnisko z największą liczbą pasów dorównuje lotnisku Heathrow, choć obsługuje siedmiokrotnie mniejszy ruch niż europejski gigant. Aby złagodzić skutki inwestycji dla mieszkańców, rząd zakłada budowę pasa bardziej na zachód niż dotychczas planowano i z zakazem wykonywania lotów nocnych. Mieszkańcy mają też otrzymać obietnicę, iż kolejnych pasów już tam nie będzie. 

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Lotnisko Heathrow apeluje do rządu o pilną rozbudowę

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko Heathrow apeluje do rządu o pilną rozbudowę

Justyna Urbaniak 23 lutego 2018

Heathrow: Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie budowy trzeciego pasa

Infrastruktura i lotniska

Heathrow: Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie budowy trzeciego pasa

Justyna Urbaniak 18 stycznia 2018

Heathrow jednym z najszybciej rozwijających się hubów cargo

Infrastruktura i lotniska

Heathrow jednym z najszybciej rozwijających się hubów cargo

Justyna Urbaniak 12 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5