Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Na krakowskie lotnisko autobusami zamiast części pociągów


Wstecz Dalej

Autor:

Jakub Madrjas

Data publikacji:
2017-10-18 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Na krakowskie lotnisko autobusami zamiast części pociągów
Fot. Andrzej Otrębski, CC-BY-SA 4.0
Z powodu realizacji ogromnej inwestycji PKP PLK w Krakowie, za część pociągów na lotnisko Balice uruchomiono autobusową komunikację zastępczą. Przejazd trwa prawie dwukrotnie dłużej, niż koleją - a do tego autobusy zatrzymują się na mniejszej liczbie przystanków. 
Zarządca infrastruktury kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe realizuje wart prawie miliard złotych projekt modernizacji magistrali kolejowej E30 w Krakowie. W ramach inwestycji radykalnie zmieni się komunikacja kolejowa w mieście, m. in. dzięki powstaniu dodatkowej pary torów dla pociągów aglomeracyjnych.

Inwestycja o takiej skali powoduje ogromne utrudnienia w ruchu kolejowym. Wprawdzie kolejarze zgodnie z zapowiedziami pozostawili w ruchu jeden czynny tor, jednak przepustowość linii jest mocno ograniczona. Już od sierpnia częstotliwość kursów bezpośrednich w relacji Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Główny – Kraków Lotnisko została zmniejszona o połowę - do taktu co ok. 60 minut.

Jeszcze większe utrudnienia spowodowała korekta rozkładu jazdy z 15 października. Komunikacja zastępcza kursuje w oddzielnych relacjach: Wieliczka Rynek-Kopalnia – Kraków Główny (z postojami: Wieliczka Park, Kraków Płaszów) oraz Kraków Główny – Kraków Lotnisko. Autobusy na lotnisko kursują bez postojów na przystankach pośrednich.

Jak tłumaczy przewoźnik - Koleje Małopolskie - oddzielne relacje autobusów komunikacji zastępczej wynikają z dążenia do minimalizacji skutków możliwych opóźnień na trasach przejazdu, natomiast obsługa wszystkich przystanków pośrednich nie jest możliwa ze względu na ograniczenia infrastruktury drogowej. Dodatkowo powodowałoby to również znaczne wydłużenie czasu przejazdu dla większości pasażerów, którzy podróżują bezpośrednio z Wieliczki do Krakowa czy z Krakowa do Portu Lotniczego Balice. Mimo to, podróż autobusem według rozkładu i tak trwa prawie dwa razy dłużej (37 minut) niż koleją (20 minut). 

Najbardziej frekwencyjne kursy zastępczej komunikacji autobusowej w relacji Wieliczka Rynek-Kopalnia – Kraków Główny i Kraków Główny – Kraków Lotnisko są obsługiwane dwoma autobusami. Jak donosi "Radio Kraków" pasażerowie z wyrozumiałością podchodzą do konieczności wprowadzenia komunikacji zastępczej. - Teraz są duże opóźnienia, ale jak powstanie dodatkowa linia, to i one miną. Autobusem jest też naprawdę dogodny dojazd - mówili w radiowej sondzie.

Linia kolejowa do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach została otwarta dwa lata temu - 28 września 2015 roku. Otwarcie pierwotnie miało się odbyć 1 września. Inwestycja w modernizację linie kolejowej do lotniska kosztowała 200 milionów złotych.Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kraków: Połączenie do Chicago szansą na nawiązanie relacji gospodarczych

Pasażer i linie lotnicze

Kraków: Połączenie do Chicago szansą na nawiązanie relacji gospodarczych

Justyna Urbaniak 06 października 2017

Kraków Airport: Wrzesień lepszy od wakacyjnego sierpnia

Infrastruktura i lotniska

Kraków Airport: Wrzesień lepszy od wakacyjnego sierpnia

inf. prasowa 03 października 2017

W wakacje ponad milion podróżnych na krakowskim lotnisku

Pasażer i linie lotnicze

W wakacje ponad milion podróżnych na krakowskim lotnisku

Redakcja 26 września 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS