Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

MR: Budowa Xeos to dowód pozycji gospodarczej Polski


Wstecz Dalej

Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-09-29 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MR: Budowa Xeos to dowód pozycji gospodarczej Polski
Wizualizacja zakładu Xeos w Środzie Śląskiejrys. Xeos
Stabilna sytuacja gospodarcza to w opinii Ministerstwa Rozwoju najważniejszy czynnik, który wpływa na lokowanie w Polsce inwestycji technologicznych, w tym zakładu remontowego Xeos w Środzie Śląskiej pod Wrocławiem. Za nieco ponad rok zaczną się w nim remonty silników samolotowych dwóch nowoczesnych typów.
– Wybór Polski na miejsce budowy nowoczesnego zakładu serwisującego silniki samolotowe nie jest przypadkowy – ocenił w środę Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Podczas ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę opisywanego już na naszych łamach centrum naprawczego podkreślał on, że Polska może zaoferować inwestorom dobrze przygotowaną infrastrukturę. Jego zdaniem jeszcze istotniejszymi aspektami, które wpłynęły na decyzję o lokalizacji Xeos, są dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry i stabilna sytuacja gospodarcza kraju.

Kościński: Xeos doskonale wpisuje się w potrzeby polskiej gospodarki

– Stajemy się powoli europejskim liderem w pozyskiwaniu inwestycji typu greenfield w obszarze najnowszych, wysoko zaawansowanych technologii – przekonywał. Argumentował on, że według danych Eurostatu od początku tego roku w Polsce przybyło 223 tys. nowych miejsc pracy w sektorze przemysłu. – Oznacza to, że w tym roku dwa na trzy miejsca pracy przy produkcji w całej Unii Europejskiej powstały w Polsce – wyliczał. – Można zatem powiedzieć, że stajemy się fabryką Europy – dodał.

Zdaniem Tadeusza Kościńskiego dużą wartością wynikającą z budowy zakładu jest transfer najnowszych rozwiązań technologicznych do Polski. – To niezbędne, by zapewnić dalszy rozwój gospodarki – mówił. – Inwestycja Xeos doskonale wpisuje się więc w potrzeby i oczekiwania strony polskiej – zakończył swoje krótkie wystąpienie.

Lufthansa umacnia swoją wiodącą pozycję w Polsce

W krótkim komunikacie prasowym wydanym przy okazji środowej konferencji resort podkreśla także duże znaczenie umiejscowienia inwestycji właśnie w podwrocławskiej Środzie Śląskiej. – To efekt konsekwentnych dążeń rządu do zmniejszania różnic gospodarczych pomiędzy regionami – czytamy. Tadeusz Kościński ocenił także, że przedsięwzięcie dowodzi dobrej współpracy ekonomicznej pomiędzy Polską a Niemcami (przypomnijmy, że Xeos to spółka joint-venture Lufthansy i GE Aviation).

Na uroczystości oficjalnego rozpoczęcia inwestycji obecny był także ambasador Niemiec Rolf Nikel. – Obecnie Lufthansa jest najsilniejszym z zagranicznych przedsiębiorstw lotniczych działających w Polsce. Jestem szczęśliwy, widząc, że teraz spółka będąca też jednym ze światowych liderów w zakresie remontu taboru lotniczego buduje tu swój zakład, w którym wykorzystywane będą najbardziej rozwinięte technologie – powiedział. Wskazywał też, że decyzja dwóch bardzo istotnych w skali globalnej podmiotów rynku lotniczego o lokalizacji przedsięwzięcia w Polsce jest dowodem na duży sukces polskich przemian gospodarczych po 1989 r., a zwłaszcza po przystąpieniu do UE w 2004 r.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Xeos: Chcemy być liczącym się graczem światowym

Biznes i przemysł

Xeos: Chcemy być liczącym się graczem światowym

Kasper Fiszer 27 września 2017

Polska będzie mieć nową dolinę lotniczą? Xeos: Robimy pierwszy krok

Biznes i przemysł

Polska będzie mieć nową dolinę lotniczą? Xeos: Robimy pierwszy krok

Emilia Derewienko 11 sierpnia 2017

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5