Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Modlin odnotowuje wzrosty pasażerskie, pomimo sporu właścicielskiego


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-06-14 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Modlin odnotowuje wzrosty pasażerskie, pomimo sporu właścicielskiego
fot. Port Lotniczy Warszawa/Modlin
Lotnisko w Modlinie nie znajduje się w komfortowej sytuacji. Od miesięcy trwa tutaj spór właścicielski, który skutecznie blokuje rozbudowę pękającego w szwach portu, który od miesięcy odnotowuje niewielkie (w porównaniu z tym, jak wyglądało to przed laty), acz konsekwentne wzrosty liczby podróżnych.
Tym razem lotnisko opublikowało zaległe statystyki za kwiecień. Okazuje się, że w czwartym miesiącu bieżącego roku w porcie tym obsłużono 268 319 pasażerów, co daje wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 6,8 proc. Port odnotował też wzrost za pierwszy kwartał bieżącego roku. W ciągu trzech pierwszych miesięcy z lotniska skorzystało 683 172 podróżnych, czyli o 3,7 proc. więcej rok do roku.

Mimo iż Modlin odnotowuje stałe wzrosty, w porównaniu z dynamiką rozwoju pozostałych portów lotniczych w kraju i tego, co działo się w Modlinie w latach ubiegłych, nie są to wyniki imponujące. Bardziej dynamiczny rozwój blokuje konflikt właścicielski, uniemożliwiający rozbudowę lotniska. Bez inwestycji w infrastrukturę Modlin nie przetrwa. Żeby je przeprowadzić, konieczne jest otrzymanie kredytu, który umożliwiłby przede wszystkim rozbudowę terminala pasażerskiego.

Koszt rozbudowy lotniska w Modlinie szacowany jest na 60 mln zł. Miałaby ona zostać sfinansowana ze środków zewnętrznych. Po jej przeprowadzeniu przepustowość terminala zwiększyłaby się do 5 mln pasażerów rocznie, wobec 3,5 mln obecnie. Nakłady inwestycyjne, poniesione w ciągu lat 2017–2022 plasowałyby się na poziomie 97 mln zł. Warto przy tym pamiętać, że rozbudowa powinna być już właściwie w toku. Lotnisko znajduje się bowiem na granicy swojej przepustowości.

Problemem okazuje się fakt, iż PPL będące udziałowcem lotniska w Modlinie, woli inwestować w Radom, niż w podwarszawski port, argumentując to faktem, iż to właśnie radomski port miałby w najbliższej przyszłości przejąć ruch czarterowy i niskokosztowy z Okęcia. 

Jedyną linią lotniczą, obsługującą połączenia na terenie Portu Lotniczego Modlin, jest irlandzki przewoźnik niskokosztowy Ryanair. Przedstawiciele firmy od wielu miesięcy apelują o jak najszybszą rozbudowę terminala w celu zwiększenia swojej floty, a także liczby obsługiwanych połączeń. Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Rzeszowskie lotnisko ze wzrostem za maj. Minął pierwszy miesiąc lotów do USA

Infrastruktura i lotniska

Rzeszowskie lotnisko ze wzrostem za maj. Minął pierwszy miesiąc lotów do USA

Justyna Urbaniak 11 czerwca 2018

Lotnisko Olsztyn-Mazury z imponującym wzrostem za maj

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko Olsztyn-Mazury z imponującym wzrostem za maj

Justyna Urbaniak 07 czerwca 2018

Wrocław: Ponad milion obsłużonych pasażerów od początku roku

Infrastruktura i lotniska

Wrocław: Ponad milion obsłużonych pasażerów od początku roku

Redakcja 06 czerwca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS