Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Mikołaj Wild: Realizacja CPK jest na dobrej drodze. Czas na specustawę


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2017-11-08 08:23
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Mikołaj Wild: Realizacja CPK jest na dobrej drodze. Czas na specustawę
Fot. Dariusz Kłosiński, Lotnisko Chopina
Rada Ministrów we wtorek 7 listopada dała zielone światło dla budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. – Pierwszy kamień milowy mamy za sobą, teraz czekają nas trzy kolejne. Po pierwsze specustawa, po drugie powołanie spółki specjalnego przeznaczenia, a następnie wszczęcie postępowań środowiskowych na zasadach określonych w nowej ustawie – mówi Mikołaj Wild, pełnomocnik ds. budowy CPK, w rozmowie z portalem Rynek Lotniczy.
Rząd przyjął długo oczekiwany projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zadowolony z przebiegu procesu legislacyjnego jest pełnomocnik ds. budowy projektu, Mikołaj Wild. – Wszystko jest zdecydowanie na dobrej drodze, minęliśmy pierwszy kamień milowy, teraz czekają nas trzy kolejne – powiedział portalowi Rynek Lotniczy. – Po pierwsze specustawa, po drugie powołanie spółki specjalnego przeznaczenia, a kiedy zrealizujemy te dwie rzeczy, czeka nas wszczęcie postępowań środowiskowych na zasadach określonych w nowej ustawie. To jest plan na najbliższe miesiące – stwierdził pełnomocnik ds. budowy CPK.

Zapytany o to, czy specustawa, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ma szanse wejść w życie do końca tego roku, Mikołaj Wild przyznał, że są na to niewielkie szanse. – Takim deadlinem dla specustawy wydaje się koniec pierwszego kwartału 2018 roku – powiedział. Jak dodał, aby zmieścić się w harmonogramie inwestycji, także badania środowiskowe powinny rozpocząć się nie później niż do końca pierwszego kwartału 2018 roku.

Minister Wild podkreślił, że zależy mu na tym, aby nowa ustawa rozstrzygała kwestię relacji pełnomocnika ds. budowy CPK wobec spółki specjalnego przeznaczenia. – To jest jeden z aspektów, które powinny być unormowane, żebyśmy mieli gwarancję profesjonalnego nadzoru, z drugiej strony też musi być jak najlepszy dobór pracowników do tej spółki – podsumował Mikołaj Wild.

Na docelowe miejsce budowy megalotniska wyznaczona została gmina Baranów. Pierwszy terminal CPK jest szykowany na 50 mln pasażerów. Cały obiekt, z uwzględnieniem rozbudowy, ma mieć możliwość obsługi ponad 100 mln pasażerów w ciągu roku. Wartość lotniska wyceniana jest na 35 mld zł.

Do tej pory nie poznaliśmy natomiast możliwego sposobu finansowania Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ewentualnym współinwestorem mogą być chińscy partnerzy, którzy zadeklarowali swoje wstępne zainteresowanie projektem. Władze zakładają, że gigantyczny hub transportowy, zlokalizowany w centrum kraju, zostanie połączony z resztą kraju dobrze rozwiniętą i zmodernizowaną siecią kolei.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Milczarski: Sukces CPK jest gwarantowany

Infrastruktura i lotniska

Milczarski: Sukces CPK jest gwarantowany

Roman Czubiński 07 listopada 2017

Wild: CPK zbliży do siebie Łódź i Warszawę

Infrastruktura i lotniska

Wild: CPK zbliży do siebie Łódź i Warszawę

Roman Czubiński 07 listopada 2017

Rząd przyjął uchwałę o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego

Prawo i polityka

Rząd przyjął uchwałę o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego

Emilia Derewienko 07 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5