Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

MI: Polska liderem technologii dronowych


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras.

Data publikacji:
2020-11-30 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Ministerstwo Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MI: Polska liderem technologii dronowych
fot. PAŻP
W 2020 roku Polska osiągnęła jeden z najwyższych na świecie wskaźników gotowości do wdrażania usług dronowych oraz jest unijnym liderem cyfryzacji usług wspierających operacje lotnicze bezzałogowych statków powietrznych – informuje Ministerstwo Infrastruktury.
– Pandemia Covid-19 to bolesne doświadczenie dla lotnictwa na całym świecie, ale to też moment testu dojrzałości i zdolności kluczowych instytucji lotniczych adaptowania się do nowych warunków i przekuwania ryzyk w szanse. Z tego testu polskie lotnictwo wychodzi nie tyle obronną ręką, co tworzy i wdraża rozwiązania najwyższej światowej jakości. Przyspieszona transformacja cyfrowa lotnictwa umożliwia szersze wykorzystanie dronów między innymi do wsparcia transportów medycznych, otwiera nowe perspektywy dla polskiego i światowego lotnictwa przyszłości. Dlatego jestem dumny, że za tą zmianą stoją Polacy – powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

– Drony przyspieszają automatyzację przemysłu, poprawiają jakość danych potrzebnych w zarządzaniu. Zero-emisyjne drony cargo będą używane w transporcie ostatniej mili w zatłoczonych miastach i będą docierać do regionów wykluczonych transportowo. Jest jeden istotny warunek – infrastruktura cyfrowa wspierająca zarządzanie przestrzenią powietrzną dla dronów i koordynację rosnącej liczby operacji lotniczych w szczególności w obszarach zurbanizowanych. W tym jesteśmy dzisiaj światowym liderem. Nadchodzi czas intensywnego rozwoju nowego rynku dronów 2.0. Jesteśmy dobrze przygotowani, aby zapewnić jego zrównoważony rozwój, z korzyścią dla polskiej gospodarki, obywateli i środowiska naturalnego – stwierdziła Małgorzata Darowska, pełnomocnik ministra infrastruktury ds. bezzałogowych statków powietrznych i programu Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów.

Zgodnie z raportem EUROCONTROL (European Organisation for the Safety of Air Navigation) z września 2020 roku, Polska jest krajem o najwyższym poziomie cyfryzacji usług wspierających wykonywanie operacji bezzałogowych statków powietrznych, w nomenklaturze unijnej nazywanymi U-space. To efekt wdrożenia przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej koncepcji operacyjnej i systemu PansaUTM, który umożliwia koordynację lotów dronów w przestrzeni kontrolowanej lotnisk. Od połowy 2020 roku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wraz z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Ministerstwem Infrastruktury realizuje projekt „Usługi Cyfrowe dla Bezzałogowych Statków Powietrznych” w oparciu o autorską koncepcję PAŻP. W ramach projektu do roku 2023 powstanie krajowy system informacji dronowej oraz będą udostępnione zaawansowane usługi cyfrowe dla obywateli, umożliwiających realizację wszystkich obowiązków regulacyjnych związanych m.in. z dokonywaniem rejestracji i uzyskiwaniem zezwoleń oraz wykonywaniem operacji dronów automatycznych i autonomicznych.

Dzięki projektowi PansaUTM oraz innym działaniom rządowym mającym stworzyć warunki do rozwoju obszaru dronowego Polska znalazła się, zgodnie z analizami zawartymi w raporcie Droneii Drone Regulations Report 2020, na drugim miejscu na świecie, po Singapurze, jeśli chodzi o gotowość do wdrażania usług dronowych. W żadnej innej dziedzinie technologicznej Polska nie miała dotąd takich osiągnięć. Została zapewniona suwerenność cyfrowa dla obszaru infrastruktury dronowej, dając szansę na realizację kolejnego wyzwania, jakim jest niezależność technologiczna i rozwój produkcji bezzałogowców do zastosowań specjalistycznych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Polska europejskim liderem w gotowości do U-Space

Biznes i przemysł

Polska europejskim liderem w gotowości do U-Space

Redakcja 30 października 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5