Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Lotniskowe wieści z Podlasia. Suwałki i Krywlany będą na czas


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-03-27 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ poranny.pl/ PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lotniskowe wieści z Podlasia. Suwałki i Krywlany będą na czas
Nowy pas startowy w Białymstokufot. Wojciech Wojtkielewicz/ poranne.pl
W ostatni poniedziałek – 25 marca – radni sejmiku podlaskiego przyjęli uchwałę w sprawie przekazania na lotnisko w Suwałkach kolejnych 3 mln złotych. Drugi z portów w tym województwie – Białystok-Krywlany jest już w fazie certyfikacji.
Samorząd Podlasia stawia na dwa małe porty, które nie mają ambicji obsługi regularnych lotów a co najwyżej czarterowych. Grupą docelową w przypadku Suwałk i Krywlan są raczej biznesmeni. W wypadku tego pierwszego pieniądze ma również przynieść ruch cargo.

Suwałki

Budowa lokalnego lotniska w Suwałkach ma kosztować 27 mln zł i wedle planu zakończy się uruchomieniem lotniska w czerwcu tego roku. Z budżetu województwa przedsięwzięcie dostanie w sumie 6 mln złotych – w 2018 r. port otrzymał pierwszą trzymilionową transzę.

Pas startowy na suwalskim lotnisku będzie miał 1320 m długości i 30 m szerokości. To pozwoli na korzystanie z niego przez samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, w tym śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki czy małe samoloty o napędzie tłokowym. W ramach inwestycji powstaną również: płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania i infrastruktura techniczna. Jak poinformował PAP kierownik biura prezydenta Suwałk Kamil Sznel, wykonawca kończy obecnie prace ziemne i niedługo przystąpi do utwardzenia pasa startowego.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz ma nadzieję, że lotnisko będzie dodatkowym atutem regionu zarówno na płaszczyźnie inwestycyjnej, jak i turystycznej. Ma ono służyć pod potrzeby szczególnie biznesu, ruchu czarterowego i turystycznego.

W 2017 roku umowę ws. dofinansowania budowy lotniska kwotą 10 mln zł władze Suwałk podpisały z  Maciejem Formanowiczem, prezesem Fabryk Mebli Forte, które niedaleko suwalskiego lotniska, w Dubowie Pierwszym wybudowały fabrykę płyt wiórowych i budują fabrykę mebli – największy tego typu zakład w całej Europie. Prywatny inwestor nie tylko wyłożył na budowę, ale zapewni ruch cargo dający zyski lotnisku. Zyskiem dla firmy będzie możliwość błyskawicznego transportu.

Białystok

Zgodnie z harmonogramem toczą się prace na lotnisku w Krywlanach, gdzie powstała droga startowa o wymiarach 1350 m na 30 m (o nawierzchni utwardzonej z asfaltobetonu) i droga startowa o wymiarach 840 m na 160 m (o nawierzchni trawiastej). Wybudowano także płytę do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe. Jest także strefa lądowania skoczków spadochronowych oraz niezbędna infrastruktura techniczna wraz z oświetleniem. Koszt inwestycji to ponad 45 mln zł. Przedsięwzięcie zostało wsparte kwotą 16,1 mln zł z budżetu województwa podlaskiego.

Podobnie jak obiekt w Suwałkach, nie będzie to więc klasyczne lotnisko osobowe, z terminalem dla pasażerów i odprawą, tylko port do obsługi samolotów o pojemności do 50 pasażerów i mających zasięg od półtora do dwóch tysięcy kilometrów. Takie samoloty będą w stanie dolecieć do wszystkich europejskich stolic. 

Jednym z głównych parametrów przy wyborze lokalizacji inwestycji była dostępność portu lotniczego – tak, żeby zarząd firmy ulokowany w innym mieście lub kraju był w stanie szybko dotrzeć z wizytą do swojego oddziału ulokowanego w stolicy Podlasia. Z pasa startowego korzystać będą mogły także lotnicze ośrodki szkoleniowe, pogotowie ratunkowe, Podlaski Oddział Straży Granicznej i inne służby państwowe.

– Inwestycja ta pozwoli na etapowe dodawanie kolejnych elementów infrastruktury lotniskowej – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Jest to sposób na uniknięcie powstania obiektu niedostosowanego do rzeczywistych wymagań mieszkańców Białegostoku i regionu. Obecnie Krywlany są w fazie certyfikacji. Otwarcie portu jest planowane na wiosnę tego roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
IATA: Nieznaczny wzrost lotniczego cargo w 2019 r.

Biznes i przemysł

IATA: Nieznaczny wzrost lotniczego cargo w 2019 r.

Aleksander Domański 26 marca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5