Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Lotnisko w Bukareszcie może zyskać kolej jednoszynową


Wstecz Dalej

Autor:

Tomasz Kościelny

Data publikacji:
2018-08-11 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Global Rail News/tk

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lotnisko w Bukareszcie może zyskać kolej jednoszynową
Fot.Cristian Bortes,CC BY 2.0/Wikimedia Commons
Ruszają prace nad studium wykonalności, którego celem jest usprawnienie transportu pasażerów między Bukaresztem a największym portem lotniczym Rumunii. Planiści biorą pod uwagę kilka różnych wariantów. Wśród nich jest budowa kolei jednoszynowej.
Państwowy operator kolejowy – firma Căile Ferate Române, rozstrzygnęła przetarg na opracowanie najkorzystniejszej koncepcji połączenia stolicy Rumunii z Portem Lotniczym Bukareszt-Otopeni. Wartość kontraktu to nieco ponad pół miliona euro. Przygotowanie studium wykonalności zajmie do 12 miesięcy. Wykona je zespół inżynierów firmy Baicons.

W pierwszym etapie realizacji studium zostaną zbadane cztery różne warianty połączeń, a wśród nich znajdzie się koncepcja budowy kolei jednoszynowej. W drugim etapie ma zostać przeanalizowana szczegółowo koncepcja, która spośród opracowanych czterech zostanie uznana za najkorzystniejszą. Wiadomo, że planowana linia kolei jednoszynowej miałaby połączyć dzielnicę Odăi z terminalami lotniska Bukareszt-Otopeni.

Planowane połączenie ma wpisywać się w koncepcję udoskonalania i rozbudowy trannseuropejskich korytarzy transportowych, dlatego Koleje Rumuńskie liczą na to, że w przyszłości uda się pozyskać pieniądze na budowę kolei.

W tej chwili można co prawda dojechać do lotniska pociągiem, ale z racji, że najbliższa stacja znajduje się w odległości ok. kilometra od najbliższego przystanku, trzeba przesiadać się w autobus, który dowozi podróżnych bezpośrednio pod terminale. Pasażerowie najczęściej jednak wybierają autobusy kursujące bezpośrednio do i z centrum. Między lotniskiem a miastem regularnie kursują dwie linie.

Bukareszt-Otopeni to największe lotnisko w Rumunii. Istnieje od 50 lat. Rocznie obsługuje około 10 mln pasażerów. Jest położone w odległości ok. 16 km na północ od Bukaresztu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
ATR dostarczył 1000. samolot ATR 72

Biznes i przemysł

ATR dostarczył 1000. samolot ATR 72

Piotr Bożyk 13 sierpnia 2018

Więcej lotów z Europy do Ameryki Środkowej i Południowej

Biznes i przemysł

Więcej lotów z Europy do Ameryki Środkowej i Południowej

Emilia Derewienko 12 sierpnia 2018

Honda Aircraft rozpoczyna dostawy HondaJet Elite

Biznes i przemysł

Honda Aircraft rozpoczyna dostawy HondaJet Elite

Aleksander Domański 12 sierpnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5