Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Lotnisko Chopina: 19 mln zł zakopane pod płytą lotniska


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2017-05-13 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RynekInfarstruktury.pl/ dziennik.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lotnisko Chopina: 19 mln zł zakopane pod płytą lotniska
fot. Lotnisko Chopina
Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie niedziałającego systemu rurociągów paliwowych pod płytą Lotniska Chopina, które miały umożliwić tankowanie samolotów. Koszt inwestycji to 19 mln zł.
System rurociągów paliwowych pod płytą Lotniska Chopina nazwano Hydrant. Jak przypomina Dziennik.pl powstał on, by z płyty postojowej portu zniknęły autocysterny. Hydrant był jednym z elementów kontraktu na budowę terminalu 2. Ostatecznie jednak projektu paliwowego nie uruchomiono.

W rozmowie z serwisem Dziennik.pl Mariusz Szpikowski z PPL przyznaje, że gdyby ponieść dodatkowe nakłady związane z uruchomieniem systemu, okazałoby się, że zamiast obniżyć koszt paliwa lotniczego poprzez ułatwienia operacyjne, doszłoby do podwyżki.

Problemy z systemem Hydrant sięgają 10 lat wstecz, kiedy to PPL zerwało kontrakt z konsorcjum Ferrovial Agroman, Budimex i Estudio Lamela, z przyczyn „leżących po stronie wykonawcy”. Jak podaje Dziennik.pl, PPL nie otrzymało dokumentacji powykonawczej zrealizowanych rurociągów. Dodatkowo z kontroli NIK wynikało, że po zakończeniu budowy instalacja pozostała otwarta i niezabezpieczona przed działaniem czynników atmosferycznych.

Umowy na dokończenie inwestycji mimo to zawarto, a termin wyznaczono na grudzień 2011 roku. W międzyczasie okazało się jednak, że infrastruktura jest już bezużyteczna. W ekspertyzie sporządzonej na zlecenie PPL można przeczytać, że wybudowane pod płytą rurociągi nie nadają się do użytkowania.

NIK w raporcie z 2016 roku umieściła Hydrant wśród nieudanych zadań inwestycyjnych PPL i skomentowała, że niepowodzenie to wynikało z nierzetelnego nadzoru inwestorskiego. Zarząd PPL skierował zawiadomienie do prokuratury, wskazując na niedopełnienie obowiązków przez osoby odpowiedzialne za realizację i nadzór nad inwestycją. Śledztwo jednak zostało umorzone.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Cisowianka stawia na przewozy kolejowe

Biznes i przemysł

Cisowianka stawia na przewozy kolejowe

17 sierpnia 2022

Emirates prosi Airbusa o stworzenie nowego Super Jumbo

Biznes i przemysł

Emirates prosi Airbusa o stworzenie nowego Super Jumbo

17 sierpnia 2022

Wizz Air kasuje trasy z Belgradu i Sarajewa

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air kasuje trasy z Belgradu i Sarajewa

17 sierpnia 2022

Oficjalnie: LOT kasuje rejsy na Sri Lankę

Pasażer i linie lotnicze

Oficjalnie: LOT kasuje rejsy na Sri Lankę

17 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5