Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

LOT: 36 kobiet za sterami samolotów


Wstecz Dalej

Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2018-09-07 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

LOT: 36 kobiet za sterami samolotów
fot. LOT
Obecnie za sterami samolotów narodowego przewoźnika zasiada 36 kobiet pilotów. Z tego 14 pełni funkcję kapitana, a 22 pierwszego oficera. Wiele z nich można spotkać w kokpitach Embraerów, ale pilotują także Boeingi  737 i Dreamlinery.   
Zawód pilota już od jakiegoś czasu nie jest kojarzony jako typowo męski. W kokpitach samolotów pracuje coraz więcej kobiet, ale nadal pozostają one w mniejszości. Według szacunków International Society of Women Airline Pilots średnio na świecie ok. 5,2% wszystkich pilotów stanowią kobiety. Zdecydowanie mniej pań pracuje w zawodach związanych z obsługą handlingową oraz jako inżynierowie i mechanicy – dla tych grup nie ma dokładnych danych, ale jest to nie więcej niż 5% wszystkich zatrudnionych. Niewiele kobiet spotkamy także w zarządach przewoźników lotniczych, czy w firmach produkujących samoloty i ich komponenty. Odsetek nie przekracza kilku procent i jest o od kilku do kilkunastu procent niższy niż w innych rodzajach przemysłu. Kobiety dominują za to wśród członków załóg pokładowych – na świecie to niemal 79% z nich. 

Magdalena Majcher, na co dzień pilotująca samoloty LOT-u, pracuje w zawodzie od dwóch lat. Pasję do lotnictwa odziedziczyła po ojcu, który też uprawia ten zawód. Mimo że liczba kobiet w lotnictwie rośnie, nadal nie jest ich zbyt wiele. Jej zdaniem, to kwestia dawnego podejścia, a także faktu, że kiedyś samoloty były inaczej konstruowane, a ich obsługiwanie wymagało więcej siły fizycznej od pilotów.

Drugą kwestią są kwestie związane z macierzyństwem. – W dzisiejszych czasach musimy podtrzymywać nasze uprawnienie do latania na danym typie samolotu, które jest ważne przez rok. W okresie ciąży, ze względu na promieniowanie oraz różnicę ciśnień, kobieta od samego początku nie powinna zasiadać za sterami samolotu. Jest to również mocno angażujące dla kobiet, które prowadza dom oraz już mają rodziny i nie każdy możne pozwolić sobie na takie poświecenie – tłumaczy Magdalena Majcher. Sama siada za sterami Boeingów 737 w wersji 400, 800 i MAX. 

14 kapitanów, 22 pierwszych oficerów 

W PLL LOT i LOT Crew obecnie zatrudnionych jest, zarówno na umowach stałych jak i cywilnoprawnych, 36 kobiet: 14 z nich pełni funkcję kapitana, a 22 pierwszego oficera. Najwięcej z nich spotkamy na pokładach Embraerów 170, 175 i 195, gdzie 6 zajmuje stanowisko kapitana, a 13 pierwszego oficera.  Za sterami Bombardiera Q400 spotkamy 4 kapitanów oraz 5 pierwszych oficerów, zaś na pokładach Boiengów 787 obie funkcje pełnią po 3 kobiety. Wśród załóg Boeingów 737 mamy zaś po jednym kapitanie i jednym pierwszym oficerze. 

Podobnie jak w Lufthansie, liczba kobiet zasiadających za sterami samolotów w LOT to ok. 6-7% wszystkich pilotów. 

Kobiet  w LOT będzie więcej 

Narodowy przewoźnik zakłada, że liczba kobiet zasiadających za sterami wykorzystywanych przez nią maszyn w najbliższych latach będzie stale rosła. Kolejne panie są już w trakcie szkolenia, coraz częściej odpowiadają też na ogłoszenia LOT. 

– Kobiety znajdują się też wśród kandydatów na pilotów LOT. Przypominam, że do końca 2019 roku LOT chce zatrudnić 300 dodatkowych pilotów. W ramach trwającej rekrutacji zgłosiło się ponad tysiąc chętnych z różnych stron świata, w tym liczne kobiety – informuje Konrad Majszyk z biura prasowego PLL LOT. 

W firmie nie zostały wprowadzone parytety dla płci na żadnych stanowiskach i nie ma wyznaczonego udziału kobiet w ogólnej liczbie pilotów. – Podczas rekrutacji na stanowisko pilotów LOT liczą się wyłącznie kompetencje, a nie płeć.  Jeśli tylko kobiety nadal będę wyrażały zainteresowanie funkcją Kapitana lub Pierwszego Oficera , a jednocześnie spełniały wymagania, ich liczba za sterami samolotów LOT-u będzie rosła – wyjaśnia Majszyk. – Serdecznie zapraszamy do pracy w LOT – dodaje.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
LOT: Nie ma legalnych podstaw do przeprowadzenia strajku

Prawo i polityka

LOT: Nie ma legalnych podstaw do przeprowadzenia strajku

Aleksander Domański 30 sierpnia 2018

LOT: Wystawiamy rachunek związkom zawodowym

Prawo i polityka

LOT: Wystawiamy rachunek związkom zawodowym

Aleksander Domański 22 sierpnia 2018

Dash po raz kolejny awaryjnie ląduje na Okęciu. LOT: Bombardiery spełniają normy

Pasażer i linie lotnicze

Dash po raz kolejny awaryjnie ląduje na Okęciu. LOT: Bombardiery spełniają normy

Aleksander Domański 21 sierpnia 2018

 

Wrocław Airport: Będzie 2,5 mln pasażerów w tym roku

Infrastruktura i lotniska

Wrocław Airport: Będzie 2,5 mln pasażerów w tym roku

08 sierpnia 2022

Strefa Ciszy też w pociągach Dart i Flirt

Pasażer i linie lotnicze

Strefa Ciszy też w pociągach Dart i Flirt

08 sierpnia 2022

Air Canada odebrała 40. i ostatniego B737 MAX

Biznes i przemysł

Air Canada odebrała 40. i ostatniego B737 MAX

08 sierpnia 2022

Air Serbia chce latać na Kubę

Pasażer i linie lotnicze

Air Serbia chce latać na Kubę

08 sierpnia 2022

Ryanair i Słowenia wrócą do rozmów o lotach

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair i Słowenia wrócą do rozmów o lotach

08 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5