Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Los Angeles: Automatyczna kolejka usprawni obsługę 80 mln pasażerów


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-12-13 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ABB

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Los Angeles: Automatyczna kolejka usprawni obsługę 80 mln pasażerów
fot. Los Angeles International Airport
Wkrótce trzeci najbardziej ruchliwy port lotniczy na świecie, LAX w Los Angeles, będzie korzystać ze zautomatyzowanej kolejki elektrycznej. System usprawniający obsługę ponad 80 mln pasażerów rocznie, zostanie wyposażony w rozwiązania firmy ABB zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce.
Podniebny rejs z Londynu do Nowego Jorku i z powrotem generuje około 986 kg CO2 na pasażera 1 . Jednak mimo coraz większej świadomości ekologicznej, trudno spodziewać się, że ludzie zaczną masowo rezygnować z tej formy transportu. Na szczęście przemysł lotniczy dostrzega potrzebę angażowania się w zielone projekty. Przykładem jest warta ponad 5,5 mld USD inwestycja w Los Angeles.

Z ziemi polskiej do… Miasta Aniołów

W ostatnim przedpandemicznym roku Miasto Aniołów odwiedziła rekordowa liczba ponad 50 mln turystów. Większość z nich przyleciało samolotem. W sumie z tamtejszego portu lotniczego skorzystało 88 mln pasażerów. By usprawnić ich obsługę, zdecydowano się na stworzenie bezkolizyjnego systemu transportowego, w którym pociągi prowadzone są automatycznie. APM, czyli Automated People Mover, ma ruszyć w 2023 roku.

Pociągi bez maszynistów będą poruszać się po linii o długości około 3,6 kilometra i zatrzymywać się na sześciu stacjach. Dzięki temu klienci portu będą mogli sprawnie przemieszczać się pomiędzy terminalami. Kolejka pozwoli również na szybką przesiadkę do linii metra. Swoją niemałą cegiełkę w realizacji tego przedsięwzięcia będą mieli inżynierowie z Polski, których wesprą koledzy z kanadyjskiego oddziału ABB. APM będzie wykorzystywać trzy jednostki systemu magazynowania energii Enviline ESS o łącznej mocy 7MW. System nie tylko wpływa na bardziej efektywne wykorzystanie energii oraz obniżenie kosztów eksploatacji. Może również zapewnić dodatkowe zasilanie w przypadku awarii sieci i sprawić, że pociąg dojedzie do stacji docelowej, gdy nagle zabraknie prądu.

Jaka będzie rola ABB w Polsce? – Jesteśmy odpowiedzialni za dostarczenie konwerterów trakcyjnych dla trzech podstacji kolejki. To podobne rozwiązanie do tego, jakie zainstalowaliśmy na centralnym odcinku II linii warszawskiego metra, z tą różnicą, że to w Warszawie jest oparte na superkondensatorach, a to w Los Angeles będzie bazować na bateriach – mówi Patrycjusz Antoniewicz z biznesu Elektryfikacji ABB.

Głównym zadaniem systemu jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i ciągłości działania całej kolejki. – Gdy bowiem nastąpi przerwa w dostawie prądu, będzie można wykorzystać zmagazynowaną energię, by rozwieźć pasażerów do terminali lotniska. Dzięki zasilaniu z systemu Enviline, pociągi będą jeździły jeszcze przez 40 minut – dodał Maciej Kordas z ABB w Aleksandrowie Łódzkim.

W ostatnich latach system Enviline ESS firmy ABB został zainstalowany między innymi w metrze w Warszawie, Melbourne, a także w Nowym Jorku. Na potrzeby lotniska w Los Angeles, układ o zmienionej konstrukcji z dwiema szafami z obwodem mocy i jedną z układem sterowania zaprojektują inżynierowie ABB z Aleksandrowa Łódzkiego i Krakowa. System zostanie wyprodukowany w fabryce ABB w Bielsku-Białej, gdzie z Aleksandrowa Łódzkiego została przeniesiona linia produkcyjna rodziny Enviline. W bielskiej jednostce działa także centrum systemów do transportu szynowego, które obejmuje również produkcję m.in. rozdzielnic prądu stałego.

Lot w dobrą stronę

Badanie przeprowadzone przez organizację NATS (Aviation Index 2019) wykazało, że chociaż ludzie są coraz bardziej zaniepokojeni emisją szkodliwych substancji, jakie wynikają z rozwoju lotnictwa, nie są również specjalnie skłonni do zmniejszenia ilości podniebnych podróży. Jak twierdzą twórcy raportu, może to wynikać z normalizacji latania w społeczeństwie, co motywowane jest obniżeniem cen biletów, które w ujęciu realnym są średnio o 61 proc. tańsze niż w 1998 r. (IATA).

Jednak, jak pokazali właściciele portu lotniczego w Los Angeles, redukcji emisji można szukać również na ziemi. Nowa, zautomatyzowana kolejka ma bowiem wyeliminować konieczność stosowania na pewnym obszarze pojazdów generujących CO2. LAX wyliczył, że chodzi nawet o 188 tys. kilometrów samochodowych w skali roku. To już realna zmiana, która będzie rezonować nie tylko na komfort podróżujących, ale również na kondycję lokalnego środowiska.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kolejne połączenie zniknie zimą z Rzeszowa. Tym razem Lufthansy

Pasażer i linie lotnicze

Kolejne połączenie zniknie zimą z Rzeszowa. Tym razem Lufthansy

Redakcja 13 grudnia 2021

Katowice: Dynamiczny wzrost ruchu cargo w listopadzie

Infrastruktura i lotniska

Katowice: Dynamiczny wzrost ruchu cargo w listopadzie

inf. pras 13 grudnia 2021

Ceny cargo lotniczego biją rekordy, przez Omikron ta sytuacja może się utrzymać

Biznes i przemysł

Ceny cargo lotniczego biją rekordy, przez Omikron ta sytuacja może się utrzymać

Tomasz Śniedziewski 13 grudnia 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5