Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Łódź: W planach rozbudowa, choć pasażerów ubywa


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2017-12-15 15:35
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: W planach rozbudowa, choć pasażerów ubywa
fot. Zorro2212, CC BY-SA 3.0
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wysłała do Ministerstwa Infrastruktury pismo, w którym przedstawia możliwości rozbudowy łódzkiego lotniska. Jej celem jest przejęcie ruchu z Okęcia, po zamknięciu stołecznego portu.
Informację o piśmie skierowanym przez prezydent Łodzi podawaliśmy jeszcze we wrześniu, choć wówczas wspominano głównie o przejęciu ruchu nocnego. Z dokumentu, o którym wspomina Express Ilustrowany (a który dotyczy ruchu pasażerskiego w ogóle) wynika, że w 2021 roku, po zakończeniu budowy wszystkich dróg wokół Łodzi, w zasięgu portu znajdzie się 16 milionów mieszkańców. Aby obsłużyć wzmożony ruch, konieczne są jednak inwestycje na lotnisku. Chodzi m.in. o budowę dodatkowych dróg kołowania (za 125 mln zł) oraz przebudowę terminala (za 100 mln zł).

W planach jest również rozbudowa parkingu (kosztem 10 mln zł) i zwiększenie zatrudnienia na lotnisku z 2380 do 600 etatów (koszt to 60 mln zł rocznie).

Inwestycje miałyby pozwolić na przejęcie ruchu czarterowego z Lotniska Chopina, oraz połączeń tanich linii lotniczych Wizz Air. Jak argumentują przedstawiciele łódzkiego portu, jest on najbliższym lotniskiem, trzecim pod względem wielkości miastem, ośrodkiem naukowym i ośrodkiem biznesu.

Port Lotniczy Łódź już teraz może przyjąć 1,5 mln pasażerów a w przeciągu najbliższych 5 lat liczba podróżnych korzystających z jego infrastruktury ma sięgnąć 500 tys. Obecnie w ciągu roku łódzki port obsługuje około 240 tys. osób i odnotowuje olbrzymie spadki liczby pasażerów. Szansą dla niego miałoby być zamknięcie stołecznego portu, związane z budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Decyzja w tej sprawie praktycznie już zapadła. Lotnisko Chopina miałoby zostać zamknięte dla ruchu pasażerskiego w 2027 roku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Wrocław: Rozbudowa płyty do odladzania rozpocznie się w kwietniu

Infrastruktura i lotniska

Wrocław: Rozbudowa płyty do odladzania rozpocznie się w kwietniu

Justyna Urbaniak 13 grudnia 2017

Rzeszów: Listopad z niemal 12-proc. wzrostem liczby pasażerów

Infrastruktura i lotniska

Rzeszów: Listopad z niemal 12-proc. wzrostem liczby pasażerów

Justyna Urbaniak 12 grudnia 2017

Łódź: Tak słabego wyniku nie było niemal od trzech lat

Infrastruktura i lotniska

Łódź: Tak słabego wyniku nie było niemal od trzech lat

Justyna Urbaniak 12 grudnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5