Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Tarom: Kryzys goni kryzys


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2019-12-31 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tarom: Kryzys goni kryzys
fot. JuergenL CC BY 2.5
Szybkie przeliczenie liczby pasażerów lecących samolotem startującym z Bukaresztu do Tbilisi daje wgląd w problemy, z jakimi zmagają się rumuńskie krajowe linie lotnicze Tarom. Wygląda na to, że tylko gruntowna restrukturyzacja może uratować przewoźnika.
Kierunki mocno dyskusyjne

Na pokładzie airbusa A318, który może pomieścić 113 osób, jest ich 30. Trasa Bukareszt - Tbilisi, która obsługiwana jest dwa razy w tygodniu, została uruchomiona w październiku 2018 r., jednocześnie z innym lotem ze stolicy Rumunii do miasta w regionie Kaukazu - Erywania w Armenii. Pomysł uruchomienia lotów na Kaukaz jest dyskusyjny: niewielu Rumunów mieszka w Gruzji, niewielu Gruzinów w Rumunii. To samo dotyczy Armenii.

W czasach, gdy wschodzące w Europie linie lotnicze odnoszące największe sukcesy - szczególnie Wizz Air - zwiększają obłożenie miejsc, śledząc diasporę regionu, Tarom robi coś przeciwnego. Ponad milion Rumunów mieszka w Wielkiej Brytanii - Tarom obsługuje tylko dwie trasy do tego kraju. Średnie obłożenie miejsc linii lotniczych wynosi poniżej 75 procent (w porównaniu do 92 procent Wizz Air).

W rezultacie, pomimo pewnego niedawnego wzrostu przychodów, Tarom boryka się z poważnymi problemami. Linia lotnicza ma stracić blisko 39,8 milionów euro w 2019 roku, a według nowego rumuńskiego ministra transportu Luciana Bode'a, ma tylko 20 milionów euro.

- Wygląda to bardzo źle - powiedział w wywiadzie dla rumuńskiej stacji telewizyjnej 12 grudnia. Ministerstwo transportu jest właścicielem ponad 97% firmy.

Pomoże Unia?

Bode chce teraz poprosić Unię Europejską o pomoc na ratowanie przewoźnika w wysokości około 47 milionów euro, a także o możliwość przeznaczenia 23 milionów euro z rumuńskiej kasy. Pieniądze miałyby zostać przeznaczone na modernizację floty linii lotniczych.

Założony w 1954 r. Tarom stał się w ostatnich latach synonimem nieefektywności, nepotyzmu i korupcji. Raport na początku tego roku sugerował, że aż 800 z 2000 pracowników firmy było ze sobą powiązanych. Próby wprowadzenia zmian przez różnych dyrektorów generalnych zostały udaremnione przez zarząd linii lotniczej, pochłonięty spotkaniami politycznymi. Obecny dyrektor generalny, George Barbus, jest szóstym szefem Tarom w tym roku.

Zarząd firmy i pracownicy obawiali się prywatyzacji od dawna, nie chcąc stracić wygodnych pozycji. Rząd rumuński obiecał sprzedać linię lotniczą już w 2012 r. w ramach umowy ratunkowej z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Nie znaleziono nabywców, choć można podważyć zaangażowanie rządu w sprzedaż.

Uznanie przez Bode'a problemów Taroma i chęć inwestowania w linię lotniczą są zachęcające. Ale zmodernizowana flota i wycofanie tras przynoszących straty raczej jej nie uratuje. Tylko masowa restrukturyzacja - a następnie prywatyzacja - może to zrobić.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ruszyła budowa Airport City Gdańsk

Infrastruktura i lotniska

Ruszyła budowa Airport City Gdańsk

Emilia Derewienko 03 stycznia 2020

TAROM zamawia dziewięć ATR-ów 72-600

Pasażer i linie lotnicze

TAROM zamawia dziewięć ATR-ów 72-600

Piotr Bożyk 28 czerwca 2019

Rumuńskie linie Tarom zamawiają 5 Boeingów 737 MAX 8

Biznes i przemysł

Rumuńskie linie Tarom zamawiają 5 Boeingów 737 MAX 8

Emilia Derewienko 17 lipca 2018

 

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

Biznes i przemysł

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

20 kwietnia 2020

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

Biznes i przemysł

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

20 kwietnia 2020

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

Pasażer i linie lotnicze

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

20 kwietnia 2020

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

Pasażer i linie lotnicze

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

20 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5