Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Koniec długiego strajku w EVA Air


Wstecz Dalej

Autor:

Tomasz Śniedziewski

Data publikacji:
2019-07-08 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Koniec długiego strajku w EVA Air
Fot. Tomasz Śniedziewski
We wtorek o północy zakończy się najdłuższy strajk w historii tajwańskiej branży lotniczej. Zgoda na odstąpienie od strajku przez personel pokładowy jest wynikiem porozumienia związku zawodowego z władzami EVA Air.
Porozumienie, zawarte w sobotę, 6 lipca, kończy najdłuższy jak do tej pory strajk w tajwańskiej branży lotniczej, który trwał od 20 czerwca b.r. Szczegóły porozumienia podpisanego w obecności przedstawicieli Ministerstwa Pracy Tajwanu oraz władz samorządowych miasta Taouyan, w obrębie którego mieści się międzynarodowy port lotniczy dla Tajpej, nie zostały ujawnione, wiadomo jednak, że władze związku zawodowego personelu pokładowego Taoyuan Flight Attendants Union (TFAU) zobowiązały się nie przeprowadzać akcji strajkowej przez najbliższe trzy lata.

Straty przewoźnika, porażka związkowców

Do tej pory przewoźnik był zmuszony odwołać ponad 1,4 tys. lotów, co pokrzyżowało plany ponad 300 tys. pasażerów. W informacji do inwestorów giełdowych, władze EVA Air poinformowały, że straty z tytułu utraconych przychodów wyniosły około 100 mln dolarów.

Podczas konferencji prasowej po podpisaniu porozumienia, związkowcy odkreślili, że strajk “zademonstrował solidarność 2,3 tys. członkiń personelu pokładowego”. – Naprawdę chcemy wziąć udział w nadzorze rządowym, którego prace mają wpływ na nasze warunki pracy – powiedziała Lee Ying, ze związku TFAU.

Wypowiedzi związkowców odczytywać należy jako próbę robienia dobrej miny do złej gry, gdyż 17 dni protestu nie przyniosło wymiernych korzyści z punktu widzenia sytuacji personelu pokładowego. Jedyną zauważalną zmianą jest to, że władze EVA Air zgodziły się na rekrutację mężczyzn (do tej pory na stanowisko personelu pokładowego zatrudniane były jedynie kobiety), choć jak zastrzegają, decyzja ta została podjęta niezależnie od akcji protestacyjnej. Strajkującym nie udało się zdobyć sympatii opinii publicznej na Tajwanie, a pojawiające się informacje o żądaniach związkowców, takich jak prawo do noclegu po czterogodzinnych lotach z Tajpej do Tokio, były niezrozumiałe dla większości osób na Tajwanie.

EVA Air przeprasza pasażerów

Ze strony zarządu EVA Air, padły w niedzielę słowa przeprosin za strajk skierowane pod adresem pasażerów. Steve Lin, prezes zarządu przewoźnika, poinformował, że normalne operacje zostaną przywrócone pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Opóźnienie wiąże się z tym, że linie w czasie strajku już zawczasu odwoływały niektóre operacje – w ten sposób do 19 lipca odwołanych będzie już ponad 2,2 tys. lotów.

– Gdy strajk nareszcie został zakończony, linie EVA będą stopniowo, do końca lipca, włączały zaplanowane loty, a na początku sierpnia dokonają koniecznych korekt operacyjnych, w zależności od liczby personelu pokładowego gotowego do pracy oraz popytu ze strony pasażerów – czytamy w oświadczeniu przewoźnika.

Przedstawiciele EVA Air przypomnieli także, że jest to już trzeci w ostatnim czasie strajk w branży lotniczej na Tajwanie i wezwały władze do podjęcia działań chroniących przed podobnymi, nieprzewidywalnymi wydarzeniami. Zdaniem wielu komentatorów, strajk w EVA Air był zainspirowany udanymi dla związkowców strajkami w China Airlines, które zostały szybko zakończone ustępstwami rządu, głównego udziałowca państwowego przewoźnika, na rzecz strajkujących, wpływającymi na ogólną rentowność przedsiębiorstwa. 

Linie lotnicze EVA Air, od początku strajku, który uznają za nielegalny, skierowały kilka pozwów przeciwko związkowi zawodowemu, w tym pozew, w którym domagają się prawie 1,1 mln dolarów odszkodowania za każdy dzień strajku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Strajk paraliżuje operacje EVA Air

Pasażer i linie lotnicze

Strajk paraliżuje operacje EVA Air

Tomasz Śniedziewski 21 czerwca 2019

EVA Air odebrały pierwszego Dreamlinera (ZDJĘCIA)

Biznes i przemysł

EVA Air odebrały pierwszego Dreamlinera (ZDJĘCIA)

Piotr Bożyk 04 października 2018

Kolejny przewoźnik odchodzi od Jumbo Jeta

Biznes i przemysł

Kolejny przewoźnik odchodzi od Jumbo Jeta

Emilia Derewienko 22 sierpnia 2017

 

Jak wzrost cen stali wpłynie na inwestycje infrastrukturalne?

Biznes i przemysł

Jak wzrost cen stali wpłynie na inwestycje infrastrukturalne?

26 października 2021

Nowe cyfrowe europejskie niebo współtworzone przez Polaków

Infrastruktura i lotniska

Nowe cyfrowe europejskie niebo współtworzone przez Polaków

26 października 2021

Bydgoszcz: Nowe połączenie na Ukrainę i dodatkowe rotacje zimą

Infrastruktura i lotniska

Bydgoszcz: Nowe połączenie na Ukrainę i dodatkowe rotacje zimą

26 października 2021

Emirates zrekrutują w pół roku 6000 pracowników

Biznes i przemysł

Emirates zrekrutują w pół roku 6000 pracowników

26 października 2021

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5