Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Kolej przygotowała roboczy plan obsługi CPK


Wstecz Dalej

Autor:

Jakub Madrjas

Data publikacji:
2018-02-15 12:15
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kolej przygotowała roboczy plan obsługi CPK
Lotnisko we FrankfurcieFot. Brücke-Osteuropa
Jak poinformował wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, w konsultacjach z pełnomocnikiem ds. budowy CPK jest przygotowany przez PLK roboczy materiał dotyczący obsługi portu. Uzgodnienia dotyczące kolejnego wielkiego projektu – budowy szybkiej kolei na Węgry – dopiero się rozpoczną.
– Przyjęcie przez rząd koncepcji budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego spowodowało korektę myślenia o przyszłych inwestycjach kolejowych – powiedział dziennikarzom prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. Jak dodał wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, od momentu, w którym została uchwalona koncepcja CPK, „prezes PKP PLK wraz z zespołem przystąpił do spojrzenia na obsługę Centralnego Portu Komunikacyjnego”. – Materiał został wypracowany, ma charakter roboczy i jest przedmiotem analizy i uzgodnień z panem pełnomocnikiem ds. budowy CPK i jego zespołem doradczym – poinformował Bittel.

Budowa linii do obsługi CPK w nowej perspektywie unijnej

– Te prace poskutkują opracowaniem modelu, który będzie dla nas istotny ze względu na kolejną perspektywę unijną – dodał Bittel, przyznając, że w obecnej perspektywie, ze względu na zaangażowanie w rozpoczęte projekty, nie należy się spodziewać dużych zmian – choć część inwestycji prowadzonych teraz będzie ważnych także dla obsługi CPK.

– Dla prac przygotowawczych dotyczących nowych projektów będziemy poszukiwali finansowania w ramach obecnej perspektywy, a realizowali – prawdopodobnie – już w kolejnej, no chyba, że pojawiłoby się nowe źródło finansowania – dodał Bittel.

Szybka kolej na Węgry? Duże determinacja Węgier i Słowacji

Zupełnie nową sprawą jest zapowiedziana budowa połączeń Kolei Dużych Prędkości na Węgry. Jak poinformował w poniedziałek portal „Rynek Lotniczy” minister Adamczyk, „determinacja Węgier i Słowacji w tym zakresie jest bardzo duża i wychodzi już nawet poza deklaracje werbalne”. – Moje ostatnie rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Republiki Węgierskiej, które odbyłem – zresztą na prośbę pana ministra w Warszawie – każą twierdzić, że ten projekt ma bardzo duże szanse powodzenia – podkreślił.

Podczas spotkania w siedzibie PLK wiceminister Bittel przypomniał, że budowa Kolei Dużych Prędkości na Węgry to nowa inicjatywa, uzgodniona pomiędzy premierami Polski i Węgier w styczniu tego roku. – Węgrzy w ramach swoich działań zbudowali zespół, teraz rozpoczniemy wstępne uzgodnienia z naszymi partnerami, a potem będziemy przechodzić w kolejne fazy – stwierdził, dodając, że po stronie polskiej wiele prac zostało już wykonanych. Chodzi o trwającą modernizację Centralnej Magistrali Kolejowej i dostosowanie jej do prędkości 200 km/h i więcej.

Ministerstwo nie podaje terminu, w którym mogłoby zostać otwarte szybkie połączenie na Węgry. Zdaniem prezesa PKP PLK osiągnięcie czasu przejazdu pomiędzy Warszawą i Budapesztem na poziomie 4 godzin jest możliwy do osiągnięcia.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Znamy priorytety MI w 2018 roku. CPK i lotniska na pierwszym miejscu

Prawo i polityka

Znamy priorytety MI w 2018 roku. CPK i lotniska na pierwszym miejscu

Jakub Madrjas 12 lutego 2018

Lubin: Samorząd wspiera budowę CPK i też liczy na budowę kolei

Infrastruktura i lotniska

Lubin: Samorząd wspiera budowę CPK i też liczy na budowę kolei

Jakub Madrjas 26 stycznia 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5