Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Kobiety w branży lotniczej są wciąż w mniejszości. Trend zmienia się powoli


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-03-08 10:07
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kobiety w branży lotniczej są wciąż w mniejszości. Trend zmienia się powoli
fot. LS Airport Services
– Ubolewam, że można na palcach jednej dłoni policzyć kobiety, reprezentujące zarządy spółek w branży lotniczej w Polsce. To świadczy o tym, że pierwiastek kobiecy jest w mniejszości, ale liczę na to, że ten trend się odwróci – mówi w rozmowie z portalem Rynek Lotniczy Anna Rosek, członek zarządu w LS Airport Services.
Anna Rosek z branżą lotniczą jest związana od 13 lat, przechodząc w tym czasie całą ścieżkę kariery pracownika operacyjnego. – Zaczęłam pracę w niewielkim porcie regionalnym w Bydgoszczy, od obsługi pasażerów na stanowisku biletowo-bagażowym – rozpoczyna swoją opowieść. Dzisiaj, już drugą kadencję, Anna Rosek jest jednym z członków zarządu ds. operacyjnych w LS Airport Services – przedsiębiorstwa, zajmującego się obsługą naziemną samolotów zarówno na stołecznym Lotnisku Chopina, jak i w portach lotniczych w Modlinie czy Krakowie. I, jak podkreśla, kobietą na najwyższym stanowisku w spółce.

– Zaczynając od obsługi pasażerów, poprzez koordynację obsługi samolotów na płycie lotniska jako koordynator rejsu, później awansowałam jako superwizor, czyli kierownik zmiany, byłam także związana z obsługą frachtu lotniczego. Certyfikowałam lotnisko w kwestii cargo i uzyskania zezwolenia na cargo od Urzędu Lotnictwa Cywilnego – mówi w rozmowie z portalem Rynek Lotniczy. Pierwszym najważniejszym projektem było otwarcie stacji w lotnisku Kraków-Balice i nadzór nad ponad setką osób, a następnie pozyskiwanie nowych klientów – LOT-u, Ryanaira czy linii czarterowych.

Anna Rosek podkreśla, że branża lotnicza wciąż utożsamiana jest z mężczyznami. Za tym idą statystyki, które przytacza. Na 2,5 tys. zatrudnionych w LS Airport Services pracowników, 685 stanowią kobiety, co, jak na polskie warunki, nie jest jednak złym wynikiem – podkreśla. Na lotniskach w Warszawie i Modlinie kobiety stanowią 25% załogi, na lotniskach w Katowicach i Krakowie 33%, a na lotnisku w Gdańsku – 36%. Najwięcej pań, bo ponad 320, zatrudnionych jest w obszarze związanym z szeroko rozumianą obsługą pasażera. Zajmują stanowiska zarówno agenta ds. obsługi pasażerskiej, jak i koordynatorów pracy poszczególnych zespołów, odpowiadających za obsługę pasażerów na lotniskach.

– Życzyłabym sobie, żeby ta proporcja w przyszłości się wyrównała. Mamy w naszych szeregach zarówno kobiety na stanowiskach dyrektorskich, kierowniczych, ja jestem kobietą w zarządzie. Zachęcam wszystkie kobiety, żeby realizować się w branży lotniczej i pracować w tym zespole, zarówno kobiet i mężczyzn – dodaje.

Jednocześnie przedstawicielka LS Airport Services ubolewa, że kobiet w branży wciąż jest tak mało, mimo, że na świecie powoli zaczyna się to zmieniać. – Bardzo dużo kobiet przewodzi dużym liniom lotniczym, reprezentują także agentów globalnych. Wydaje mi się, że ten trend ulegnie zmianie i ulega w jakimś stopniu, chociaż w Polsce tego tak naprawdę nie widać – stwierdza Rosek.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Poczuj się jak na płycie lotniska. Wyjątkowe schody w centrum Katowic

Pasażer i linie lotnicze

Poczuj się jak na płycie lotniska. Wyjątkowe schody w centrum Katowic

Emilia Derewienko 09 marca 2019

Kobiety w LS Airport Services. Za co lubią swoją pracę?

Infrastruktura i lotniska

Kobiety w LS Airport Services. Za co lubią swoją pracę?

Emilia Derewienko 08 marca 2019

Schody do kariery w LS. Multimedialny pokaz w Bytomiu

Biznes i przemysł

Schody do kariery w LS. Multimedialny pokaz w Bytomiu

inf. pras./ Redakcja 26 lutego 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5