Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Katowice: Rekord przewozów cargo


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras. oprac. ad

Data publikacji:
2020-01-31 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Katowice Airport

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Katowice: Rekord przewozów cargo
fot. Katowice Airport
W 2019 roku pyrzowickie lotnisko odnotowało najlepszy w historii krajowych portów regionalnych wynik w segmencie przewozów cargo, po raz pierwszy przekraczając 20 tys. ton obsłużonych ładunków. Na pokładach samolotów towarowych z i do Pyrzowic przewieziono dokładnie 20 123 tony frachtu, to jest o 1 576 ton więcej (+8,5 proc.) w porównaniu z 2018 rokiem. 
Warto podkreślić, że jest to bardzo dobry wynik na tle europejskiej średniej. Według danych ACI Europe, po jedenastu miesiącach 2019 roku, wolumen przewozów towarowych w Europie zmniejszył się o 2,2 proc. W minionym roku w Pyrzowicach odnotowano 3 006 operacji startów i lądowań w ruchu towarowym, to jest o 342 więcej (+12,8%) w porównaniu z rokiem poprzednim. 

– Od 2007 roku konsekwentnie i z sukcesami stawiamy na dywersyfikację dostarczanej infrastruktury. Katowice Airport to nie tylko ruch pasażerski, duża baza do obsługi technicznej samolotów, ale także bardzo mocny i prężnie rozwijający się segment cargo. Gdy ponad dekadę temu rozpoczęliśmy dynamiczną rozbudowę lotniska, firmy kurierskie obsługiwały rocznie w Pyrzowicach około 8 tys. ton cargo. W minionym roku pierwszy raz przewiozły ponad 20 tys. ton ładunków. Tak dynamiczny rozwój nie byłby możliwy bez konsekwentnej realizacji inwestycji. Przypomnę, że w 2015 roku oddaliśmy do użytku nową drogę startową o długości 3 200 metrów. Obowiązuje na niej II kategoria operacji lotniczych do lądowań i niskie minima LVP do startów, co daje przewoźnikom cargo pewność, że w bardzo złych warunkach atmosferycznych samoloty bezpiecznie wylądują lub wystartują, a fracht trafi na czas do klientów. W 2016 roku uruchomiliśmy nowy terminal cargo o powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych, który stał się komercyjnym sukcesem. Równolegle otworzyliśmy przed nim nową płytę postojową dla frachtowców. W 2017 rozpoczęła się jej dwuetapowa rozbudowa, którą zgodnie z planem zakończyliśmy pod koniec minionego roku. Obecnie na płycie postojowej przed nowym terminalem towarowym znajduje się 10 stanowisk dla samolotów kodu C, czyli typu Boeing 737/Airbus A320. Płyta jest tak zaprojektowana, że w razie potrzeby można na niej, w komfortowy sposób, obsługiwać także większe maszyny, z Boeingiem 747-8F włącznie. Aktualnie liczba miejsc postojowych na płycie cargo zabezpiecza potrzeby rozwoju firm kurierskich na najbliższe lata. W związku z tym, że prognozy wskazują na dalsze wzrosty przewozów w Pyrzowicach, pracujemy nad projektem drugiego terminalu cargo. Obiekt o powierzchni około 7,5 tys. metrów kwadratowych powinniśmy oddać do użytku najpóźniej za trzy lata – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, zarządzającego Katowice Airport. 

Katowice Airport jest jedynym regionalnym lotniskiem w Polsce, w którego siatce połączeń znajduje się pięć regularnych tras cargo. To właśnie stąd, firmy kurierskie specjalizujące się w lotniczym transporcie towarów obsługują całą południową Polskę, a także wybrane regiony Czech i Słowacji. Pyrzowickie lotnisko jest nie tylko regionalnym liderem w segmencie przewozów towarowych, ale także krajowym w ruchu czarterowym. Z rekordowych 4,84 mln podróżnych w ruchu ogółem obsłużonych 2019 roku, ponad 2 miliony stanowili pasażerowie linii czarterowych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
SkyWest zamówił kolejnych 20 embraerów E175

Biznes i przemysł

SkyWest zamówił kolejnych 20 embraerów E175

Avgeek 31 stycznia 2020

LOT: Zawieszamy połączenia z Chinami

Pasażer i linie lotnicze

LOT: Zawieszamy połączenia z Chinami

inf. pras. oprac. ad 31 stycznia 2020

Ewakuacja Polaków z Wuhan do połowy następnego tygodnia

Prawo i polityka

Ewakuacja Polaków z Wuhan do połowy następnego tygodnia

Aleksander Domański 31 stycznia 2020

 

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

Biznes i przemysł

Niemcy gotowe do przejęcia Condora

20 kwietnia 2020

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

Biznes i przemysł

GECAS anulował zamówienie 69 boeingów 737 MAX

20 kwietnia 2020

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

Pasażer i linie lotnicze

Alaska Airlines uzyskały 992 mln dolarów wsparcia

20 kwietnia 2020

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

Pasażer i linie lotnicze

Lufthansa tymczasowo wycofuje flotę airbusów A340-600

20 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5