Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Katowice Airport: Najlepszy czwarty miesiąc roku w historii portu


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-05-10 12:31
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Katowice Airport/ Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Katowice Airport: Najlepszy czwarty miesiąc roku w historii portu
fot. Katowice Airport
W kwietniu bieżącego roku, w ruchu ogółem zostało obsłużonych w Katowice Airport 293 470 pasażerów. To o 56 683 więcej (+23,9%) w porównaniu z tym samym miesiącem 2017 roku. Wzrost ruchu odnotowano zarówno w segmencie przewozów regularnych, jak i czarterowych.
Z siatki połączeń regularnych skorzystało 241 324 podróżnych, o 40 175 więcej (+20%) niż w czwartym miesiącu ubiegłego roku. Znaczący – ponad 49-procentowy wzrost – odnotowano w ruchu czarterowym. W tym segmencie zostało obsłużonych 51 636 pasażerów, o 16 998 więcej niż przed rokiem. W czwartym miesiącu roku linie lotnicze wykonały w Pyrzowicach 2 964 operacji startów lub lądowań, to o 757 więcej (+34%) w porównaniu z kwietniem minionego roku.

Najpopularniejsze Wielka Brytania i Niemcy

Trzy najpopularniejsze trasy regularne w kwietniu 2018 roku z Pyrzowic to: Londyn-Luton (34 tys. pasażerów), Dortmund (19 tys. pasażerów) i Frankfurt (11 tys. podróżnych). W gronie trzech najpopularniejszych połączeń czarterowych obsługiwanych w kwietniu br. z Katowice Airport znalazły się: Marsa Alam (8,2 tys. pasażerów), Hurgada (7,4 tys. podróżnych) i Antalya (4,8 tys. pasażerów).

– Miniony miesiąc był piętnastym z rzędu, w którym odnotowaliśmy dwucyfrowy procentowy wzrost ruchu ogółem. W maju prawdopodobnie zanotujemy jeszcze większy procentowy wzrost niż w kwietniu. W tym roku, zdecydowanie wcześniej w porównaniu z latami ubiegłymi, bo już pod koniec kwietnia, rozpoczęły się loty na wybranych kierunkach czarterowych. Mowa tu o cypryjskim Pafos i Larnace, kierunkach do Turcji, a konkretnie do Bodrum, Dalamanu, Gazipasy i Izmiru, hiszpańskiej Gironie i Majorce, tunezyjskim Monastyrze, Djerbie i Enfidhi, trasach do Grecji, a w szczególe do Heraklionu, na Kos, Korfu, Rodos, Zakintos i do Salonik oraz o Burgas i Warnie w Bułgarii – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, firmy zarządzającej katowickim lotniskiem.

Od początku roku z siatki połączeń Katowice Airport skorzystało 1 005 924 osób, to o 199 003 więcej niż w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2017 roku. W obowiązującym od końca marca rozkładzie lato 2018 z pyrzowickiego lotniska dostępnych jest rekordowe ponad 120 kierunków regularnych i czarterowych do 31 państwa na 4 kontynentach.

W roku 2018 w Katowice Airport po raz pierwszy w historii zostanie obsłużonych ponad 4 mln pasażerów w ciągu roku. GTL prognozuje, że w porównaniu z 2017 rokiem, w którym to obsłużono rekordowe 3,9 mln podróżnych, w tym będzie ich o kilkaset tysięcy więcej.

Inwestycje w toku

W Katowice Airport nieustannie toczy się proces inwestycyjny. Trwa rozbudowa płyty postojowej dla samolotów towarowych. W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa i rozbudowa terminalu pasażerskiego B. W najbliższym czasie GTL rozpocznie prace koncepcyjne związane z budową całkowicie niezależnego, wyposażonego w rękawy terminalu pasażerskiego, które pozwolą określić ostateczną skalę inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury terminalowej. Ponadto GTL chce w najbliższych latach zrealizować takie projekty jak: nowa strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, trzeci hangar techniczny, centralna wartownia, baza paliwowa, rozbudowa terminalu cargo. Nadal zwiększana będzie liczba stanowisk postojowych samolotów.

Na terenie portu inwestują też partnerzy GTL. Trwa budowa Hotelu Moxy (marka sieci Marriott). Inwestorem jest Chopin Airport Development. Obiekt ma zostać oddany do użytku w drugiej połowie 2018 roku. Ponadto dwa projekty w Pyrzowicach prowadzi Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. W toku jest wyposażanie w niezbędne urządzanie nowej wieży kontroli lotniska. PAŻP planuje oddać ją do użytku operacyjnego na przełomie 2018 i 2019 roku. Razem z GTL, PAŻP realizuje też przedsięwzięcie „uzbrojenia” podejścia do pasa 09 drogi startowej Katowice Airport w system ILS CAT I. Realizacja tego zadania sprawi, że pyrzowickie lotnisko będzie pierwszym portem w kraju z systemem ILS na obydwu kierunkach drogi startowej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Rośnie zainteresowanie lotami z Zielonej Góry do Warszawy

Infrastruktura i lotniska

Rośnie zainteresowanie lotami z Zielonej Góry do Warszawy

Emilia Derewienko 10 maja 2018

Blisko 5 milionów pasażerów na Lotnisku Chopina

Infrastruktura i lotniska

Blisko 5 milionów pasażerów na Lotnisku Chopina

Emilia Derewienko 09 maja 2018

Port Lotniczy Wrocław: W kwietniu ponad ćwierć miliona pasażerów

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: W kwietniu ponad ćwierć miliona pasażerów

Redakcja 09 maja 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5