Partnerzy serwisu:
BIZNES I PRZEMYSŁ

Kampus Kąkolewo zainaugurował działalność

Dalej Wstecz
Data publikacji:
14-09-2022
Ostatnia modyfikacja:
28-11-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Kampus Kąkolewo zainaugurował działalność
fot. UMWW
W zlokalizowanej na terenie lotniska w powiecie grodziskim przestrzeni naukowcy będą prowadzić prace badawcze i rozwojowe, ukierunkowane na innowacyjne rozwiązania w zakresie Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (ICT), Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) i Załogowych Statków Powietrznych (ZSP).

Projekt „AEROSFERA. Lotnisko rzeczy” jest realizowany w ramach Osi priorytetowej 1 „Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Warte 21 mln zł przedsięwzięcie uzyskało decyzją Zarządu Województwa Wielkopolskiego unijne dofinansowanie w wysokości ponad 13 mln zł.

– Projekt realizowany w Kąkolewie w ramach campusu Politechniki Poznańskiej jest byłym lotniskiem, które zostało na nowo zagospodarowane, jest bez wątpienia ważnym projektem – podkreślił Marszałek Marek Woźniak. – Może on przynieść wiele sukcesów w innowacyjnych dziedzinach, wykorzystujących nowoczesne technologie – od obserwacji powierzchni ziemi, przez kwestie bezpieczeństwa i telekomunikację, po obserwację obiektów kosmicznych i nieba. Te wszystkie specjalności rozwijane są w campusie. To jednocześnie miejsce, gdzie na nowoczesnym sprzęcie szkolą się piloci i studenci Politechniki Poznańskiej. Kadra, stworzona w tym miejscu, będzie decydowała o potencjale naszego regionu, tradycyjnie szanującego i kochającego lotnictwo oraz mającym ambicje, by podążać za najbardziej innowacyjnymi regionami świata – 
kontynuował Woźniak.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego uczestniczył w dwóch formach finansowania projektu. Jedna to fundusz Unii Europejskiej przeznaczony m.in. na kilka projektów o nazwie „Aerosfera”, które są realizowane. To kwoty przekraczające obecnie 36 milionów złotych dofinansowania.

– Z kolei druga sfera wsparcia aktywności lotniczych pochodzi z budżetu Województwa Wielkopolskiego – wyjaśnił Marszałek Woźniak. – Tu wspomnę zakup profesjonalnego symulatora lotów, na którym można szkolić pilotów, zakup samolotu Cesna. Współfinansowaliśmy również zbudowanie trzech replik samolotów Foker 7, które były samolotami przejętymi przez Powstańców Wielkopolskich na lotnisku Ławica. To był początek polskiego lotnictwa wojskowego – przypomniał Woźniak.

Dzięki realizacji projektu lotnisko zostało wyposażone w infrastrukturę naukowo-badawczą do realizacji prac B+R dla potrzeb transportu lotniczego, eksploatacji użytkowej (pilotaż), logistyki (transport) oraz monitorowania w zakresie zasobów naturalnych, ochrony środowiska, zdarzeń i katastrof naturalnych. Wzmocnione będą też działania nadzoru, dotyczące m.in. ruchu komunikacyjnego, katastrof, inspekcji i kontroli. Ponadto nowa infrastruktura będzie pomocna przy neutralizacji zdarzeń i katastrof.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

POZOSTAŁE Z WĄTKU:

Poznań: Enter Air poleci do Dubaju

Pasażer i linie lotnicze

Poznań: Enter Air poleci do Dubaju

Redakcja 28 listopada 2022

Enter Air uruchomi dla TUI bazę operacyjną w Karlsruhe

Pasażer i linie lotnicze

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

POZOSTAŁE Z WĄTKU:

Poznań: Enter Air poleci do Dubaju

Pasażer i linie lotnicze

Poznań: Enter Air poleci do Dubaju

Redakcja 28 listopada 2022

Enter Air uruchomi dla TUI bazę operacyjną w Karlsruhe

Pasażer i linie lotnicze

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5