Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Jak wodór sprawdzi się na lotniskach? Wizyta w Groningen


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2021-07-26 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jak wodór sprawdzi się na lotniskach? Wizyta w Groningen
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
Groningen Airport Eelde jako pierwszy port na świecie tworzy Lotniczą Dolinę Wodorową. W lipcu delegacja Województwa Wielkopolskiego pod przewodnictwem Jacka Bogusławskiego, Członka Zarządu Województwa przebywała z wizytą studyjną w Niderlandach. W delegacji udział również wzięli przedstawiciele Portu Lotniczego Poznań-Ławica oraz Departamentu Gospodarki.
Celem wizyty studyjnej było poznanie rozwiązań w obszarze wykorzystania wodoru w regionalnym porcie lotniczym oraz nawiązanie współpracy w obszarze gospodarki wodorowej. Groningen Airport Eelde jako pierwszy port na świecie tworzy Lotniczą Dolinę Wodorową, wpisaną w strategię Portu na lata 2021-2030.

W trakcie wizyty odbyło się spotkanie z Meiltje H. de Grot, Prezes Groningen Airport Eelde nv (GAE), która przedstawiła Lotnisko w Groningen, podkreślając, iż jest ono bardzo istotnym portem dla Północnych Niderlandów. Władze Prowincji uznały, że społeczno-ekonomiczna infrastruktura musi być wzmacniania również w kontekście zobowiązań klimatycznych w kierunku zmniejszania jej emisyjności. Groningen ma stać się najbardziej zrównoważonym portem w całej Europie dzięki wykorzystaniu zielonego wodoru, ponieważ – jak zauważyła - potrzebujemy wodoru dla zrównoważonego lotnictwa. Wodór na być produkowany na terenie lotniska przy użyciu energii pochodzącej z farmy fotowoltaicznej. Ma być on wykorzystywany do tankowania pojazdów obsługi naziemnej lotniska, a w przyszłości do statków powietrznych oraz dronów.

Podczas pobytu delegacja miała również możliwość spotkania z przedstawicielem europejskiej Doliny Wodorowej, która obejmuje Prowincję Groningen. Podczas spotkania omówiono potencjał drzemiący w koalicji Dolin Wodorowych, które powinny w pełni wykorzystywać transport drogowy, kolejowy, wodny oraz lotniczy oparty na wodorze w budowę przyszłości transportu lotniczego w sposób zrównoważony, tj. w poszanowaniu celów klimatycznych.

Delegacja została również przyjęta w siedzibie Prowincji przez Nienke Homan, Regionalną Minister Prowincji Groningen, odpowiedzialną za transformację energetyczną i Regionalną Strategię Energetyczną, klimat, wodę oraz Narodowy Plan dla Groningen. Minister przedstawiła działania Prowincji na rzecz wodoru. Poinformowała, że wodór jest priorytetem w gospodarce Prowincji i na nim opierają przyszłość.

Prowincja w przeszłości zdominowana była przez przemysł wydobywczy gazu ziemnego, jednak poważne katastrofy górnicze, osuwiska i zapadające się budynki mieszkalne spowodowały zmianę strategii rozwoju i oparcie jej na wodorze. Z uwagi na fakt, iż podobne zadania stoją przed Województwem Wielkopolskim, które podejmuje szereg działań na rzecz sprawiedliwej transformacji w Wielkopolsce Wschodniej oraz promuje gospodarkę opartą na produkcji i wykorzystaniu wodoru w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej, nawiązane kontakty są niezwykle cenne, a wymiana doświadczeń pomiędzy regionami oraz instytucjami może przyczynić się do osiągnięcia wyznaczonych celów. Nawiązana współpraca będzie kontunuowania podczas realizacji kolejnych przedsięwzięć związanych z budową gospodarki opartej na wodorze.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Hamburg chce dostosować lotnictwo do używania wodoru

Biznes i przemysł

Hamburg chce dostosować lotnictwo do używania wodoru

Avgeek 08 lipca 2021

Airbus wykorzysta A380 do testów samolotu napędzanego wodorem

Biznes i przemysł

Airbus wykorzysta A380 do testów samolotu napędzanego wodorem

Rafał Dybiński 29 czerwca 2021

Air Liquide, Airbus i Groupe ADP stworzą infrastrukturę wodorową w portach Paryża

Infrastruktura i lotniska

Air Liquide, Airbus i Groupe ADP stworzą infrastrukturę wodorową w portach Paryża

Rafał Dybiński 21 czerwca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5