Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Horała: Wykup gruntów w 2020 r. Wbicie pierwszej łopaty trzy lata później


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-12-17 10:06
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ tvp.info

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Horała: Wykup gruntów w 2020 r. Wbicie pierwszej łopaty trzy lata później
fot. materiały prasowe
Nowy pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego nie ustaje w swojej kampanii informacyjnej w sprawie sztandarowej inwestycji obecnych władz Polski. Na szczęście dla zainteresowanych w końcu słyszymy nie tylko ogólniki, które znamy od miesięcy, ale podawanych jest coraz więcej konkretów. Dziś dowiedzieliśmy się czegoś nowego o planach na najbliższe miesiące i lata.
Wiceminister infrastruktury stwierdził, że nadchodzący rok będzie wymagał podjęcia określonych działań. O kilku już wiemy od jakiegoś czasu. Konieczność zmian w prawie, by ułatwić przeprowadzenie inwestycji oraz wybór doradcy strategicznego, który przejmie na siebie opracowanie planu generalnego lotniska i potem będzie partnerem przy realizacji inwestycji – to kwestie, o których już pisaliśmy.

W końcu jednak coś zaczyna się dziać z wykupem gruntów. Horała wskazał, że nadchodzące miesiące mają przyspieszyć rozmowy z mieszkańcami w sprawie dobrowolnej sprzedaży gruntów czy też zamiany ich na ziemie zaproponowane przez władze. Ma to być cel na 2020 rok. To bardzo istotne, bo niepewność mieszkańców w sprawie przyszłości ich własności nie tylko jest narzędziem do walki politycznej, ale i po prostu przeszkodą na której, kolokwialnie rzecz ujmując, cała inwestycja może się wywrócić.

Co istotne, rozmowy z właścicielami i przedstawicielami lokalnych samorządów trwają już od dawna. Z tego co wiemy od przedstawicieli spółki, zainteresowani mają bardzo różne podejście do sprawy. Jedni są zainteresowani sprzedażą, inni zamianą. Jedni są otwarci na dialog, inni nie chcą opuszczać ojcowizny. Kwestia jest bardzo delikatna, ale jasna deklaracja ze strony przedstawiciela rządu jest czymś oczekiwanym ze strony mieszkańców Baranowa i okolic.

Wykup gruntów, opracowanie planu generalnego oraz zmiany legislacyjne to tylko niektóre z istotnych spraw, jakie trzeba zacząć podejmować, by CPK było czymś więcej niż atrakcyjną wizualizacją. Marcin Horała poinformował, że pierwsza łopata ma zostać wbita pod budowę komponentu lotniskowego CPK w 2023 roku. Ma na to pozwolić specustawa przewidująca rozpoczęcie pierwszych prac przygotowawczych jeszcze przed wydaniem pozwolenia na budowę. Obecnie z tego co wiemy, takie rozwiązanie już funkcjonuje w przypadku ustawy o budowie elektrowni jądrowych na terenie Polski.

Zaktualizowana wycena lotniska wskazuje, że obiekt będzie kosztować 25 mld złotych. Władze przewidują, że pieniądze na to znajdą pozyskując kredyty czy wypuszczając obligacje. Fundusze mają więc pochodzić z rynku. Horała zaznaczył, że zakładany termin pierwszej operacji lotniczej z CPK to koniec 2027 r., ewentualnie przełom lat 2027/2028.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ateny jako pierwsze europejskie lotnisko z zerową emisją

Infrastruktura i lotniska

Ateny jako pierwsze europejskie lotnisko z zerową emisją

Justyna Urbaniak 17 grudnia 2019

Czechy oraz Irlandia zamawiają airbusy C295 CASA

Biznes i przemysł

Czechy oraz Irlandia zamawiają airbusy C295 CASA

Redakcja 17 grudnia 2019

LOT: Więcej lotów do Ostrawy i Chicago

Pasażer i linie lotnicze

LOT: Więcej lotów do Ostrawy i Chicago

Aleksander Domański 17 grudnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5