Partnerzy serwisu:
PRAWO I POLITYKA

Hiszpania: Ruszył proces 133 kontrolerów ruchu lotniczego


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2020-01-11 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Hiszpania: Ruszył proces 133 kontrolerów ruchu lotniczego
fot. Madrid Airport
W stolicy państwa rozpoczął się proces ponad stu kontrolerów ruchu lotniczego, którzy w grudniu 2010 roku wzięli udział w nielegalnym proteście, który w grudniu 2010 roku doprowadził do dwudniowego paraliżu nieba nad Hiszpanią. Prokuratora żąda od oskarżonych zapłacenia blisko 20 mln euro.
Pod koniec 2010 roku odmowa wykonywania przez kontrolerów obowiązków doprowadziła do sparaliżowania wszystkich lotnisk w państwie, zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Hiszpanią i wprowadzenia stanu alarmowego.

Sytuacja była tak kryzysowa, że zdecydowano się na niecodzienne rozwiązanie i zgodnie z konstytucją kontrolerzy lotów przeszli pod rozkazy dowódcy Sił Powietrznych. Niestawienie się do pracy, czyli niewykonanie rozkazu, podlegało Trybunałowi Militarnemu. To radykalne podejście do tematu spowodowało, że kontrolerzy zaczęli wracać do swoich obowiązków.

Wśród oskarżonych o udział w nielegalnym strajku i nieuzasadnione opuszczenie miejsca pracy są byli członkowie zarządu Związku Zawodowego Kontrolerów Lotów (USCA). Poważnie brzmi zarzut prokuratury, która będzie się starała udowodnić, że czyn kontrolerów doprowadził do wystąpienia znacznego ryzyka wystąpienia wypadków w ruchu lotniczym. Sędzia prowadzący tę bezprecedensową sprawę zgodził się na prośbę prokuratury, aby pierwsi oskarżeni mogli zeznawać w procesie 15 stycznia. Potwierdził, że do Madrytu trafiły już dokumenty ze śledztw prowadzonych w czterech hiszpańskich miastach: Barcelonie, Madrycie, La Corunie oraz w Palma de Mallorca.

Prokuratura domaga się, aby oskarżeni kontrolerzy lotów zapłacili łącznie 17,5 mln euro pasażerom poszkodowanym na skutek paraliżu ruchu lotniczego, do którego doszło 3 i 4 grudnia 2010 roku. Rekompensaty za straty moralne i wydatki związane z koniecznością zmiany lotu domaga się od oskarżonych ponad 15 tys. osób.

Według aktu oskarżenia dwudniowy protest kontrolerów lotów doprowadził do odwołania 1352 rejsów lotniczych. Z dokumentu wynika, że opuszczenie stanowiska pracy kontrolerzy uzasadniali "nagłym spadkiem zdolności psychofizycznych". Przygotowując akt oskarżenia, prokuratura wsparła się m.in. nagraniami rozmów pracowników wieży kontroli lotów, z których wynika, że “spontaniczne” osłabienie zdolności psychofizycznych było tylko wymówką, a protest został przygotowany kilka dni wcześniej za wiedzą przedstawicieli związków zawodowych.

Chaos lotniczy z grudnia 2010 roku dotknął około 700 tys. pasażerów i ponad 5000 lotów w całej Hiszpanii.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
FAA chce ukarać Boeinga za wadliwe części MAX-ów

Biznes i przemysł

FAA chce ukarać Boeinga za wadliwe części MAX-ów

Emilia Derewienko 13 stycznia 2020

Qatar Airways i Deutsche Bahn z umową code-share

Biznes i przemysł

Qatar Airways i Deutsche Bahn z umową code-share

Emilia Derewienko 13 stycznia 2020

Lotnisko Chopina: Prawie 19 mln pasażerów w 2019 roku

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko Chopina: Prawie 19 mln pasażerów w 2019 roku

Red. ed 13 stycznia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5