Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Hiszpania: Ponad 24,3 mln pasażerów w czerwcu i niemal 105 mln w półroczu


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2022-07-16 06:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Hiszpania: Ponad 24,3 mln pasażerów w czerwcu i niemal 105 mln w półroczu
fot. Aena
Porty lotnicze należące do przedsiębiorstwa Aena, które jest właścicielem i zarządcą wszystkich hiszpańskich lotnisk, obsłużyły w czerwcu ponad 24,3 mln pasażerów. To niemal 90 proc. poziomu z tego samego okresu 2019 roku, czyli przed pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.
Aena poinformowała także w oficjalnym komunikacie o zrealizowaniu 211 768 operacji lotniczych w szóstym miesiącu bieżącego roku. To pułap 93,8 proc. w odniesieniu do czerwca sprzed trzech lat. W przypadku sektora cargo wolumen ładunków był nawet wyższy o 3,5 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2019 roku.

Niemal 8 mln podróżnych tras krajowych

Spośród ponad 24,3 mln pasażerów, których doliczono się w czerwcu na lotniskach w Hiszpanii, niemal 16,5 mln podróżowało na trasach międzynarodowych. To jeszcze o 14,4 proc. mniej niż w tym samym miesiącu sprzed trzech lat. Połączenia krajowe cieszyły się uznaniem blisko 7,77 mln pasażerów. To z kolei oznacza wynik zaledwie o 2,2 proc. słabszy od osiągniętego w czerwcu 2019 roku.

Analizując jeszcze półroczne dane, to z lotnisk Aena skorzystało w sumie niemal 105 mln pasażerów. To oznacza poziom 82 proc. wyników uzyskanych w tym samym okresie sprzed trzech lat. Zrealizowano łącznie 1 023 662 operacji lotniczych w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku. To z kolei o 9 proc. mniej aniżeli w pierwszym półroczu sprzed trzech lat. W przypadku sektora cargo wolumen ładunków był niższy o zaledwie 1,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku.

Madryt, Barcelona i Majorka na podium 

Największą liczbę pasażerów wśród trzech najważniejszych lotnisk, którymi zarządza Aena, obsłużył port lotniczy im. Adolfa Suáreza Madryt-Barajas. W szóstym miesiącu bieżącego roku stołeczne lotnisko odprawiło nieznacznie ponad 4,5 mln podróżnych. To wynik słabszy o 18,5 proc. od uzyskanego w tym samym okresie przed trzema laty.

W stolicy Kastylii zrealizowano 30 639 operacji lotniczych. To o 19,3 proc. mniej niż w czerwcu 2019 roku. Wolumen obsłużonych ładunków był natomiast wyższy o 3,2 proc. w odniesieniu do tego samego miesiąca sprzed trzech lat.

Na drugim miejscu uplasował się port lotniczy im. Josepa Tarradellasa Barcelona-El Prat. W stolicy Katalonii obsłużono nieznacznie ponad 4 mln pasażerów. To dało w sumie wynik o 20,4 proc. niższy od tego uzyskanego w czerwcu 2019 roku. Doliczono się 26 648 operacji lotniczych, czyli o 16,9 proc. mniej aniżeli w tym samym miesiącu przed trzema laty. Wolumen obsłużonych ładunków był natomiast niższy o 2,1 proc. w odniesieniu do czerwca 2019 roku.

Podium klasyfikacji zgodnie z oczekiwaniami zamknęło lotnisko w Palma de Mallorca na Balearach, gdzie obsłużono nieznacznie ponad 3,7 mln pasażerów. To o 3,6 proc. mniej aniżeli w tym samym okresie sprzed trzech lat. Na Majorce zrealizowano łącznie 26 391 operacji lotniczych, co ciekawe dokładnie tyle samo ile w czerwcu 2019 roku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
CPK Osiedle: Spółka do relokacji dostanie nowe zadania?

Infrastruktura i lotniska

CPK Osiedle: Spółka do relokacji dostanie nowe zadania?

Redakcja/inf. pras. 15 lipca 2022

Zarządzanie przestrzenią powietrzną. Liberalizacja rynku w Hiszpanii

Infrastruktura i lotniska

Zarządzanie przestrzenią powietrzną. Liberalizacja rynku w Hiszpanii

Redakcja 08 lipca 2022

Hiszpania: 43,6 proc. ruchu sprzed pandemii na lotniskach w 2021 roku

Infrastruktura i lotniska

Hiszpania: 43,6 proc. ruchu sprzed pandemii na lotniskach w 2021 roku

Mateusz Kieruzal 15 stycznia 2022

 

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

Prawo i polityka

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

22 września 2022

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

Pasażer i linie lotnicze

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

22 września 2022

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

22 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5