Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Gdynia: Miasto będzie się ubiegać o odszkodowanie w sprawie lotniska?


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2017-12-21 11:33
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdynia: Miasto będzie się ubiegać o odszkodowanie w sprawie lotniska?
fot. Port Lotniczy Gdynia Kosakowo
Podczas sesji rady miasta wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała odniosła się do kwestii lotniska, sugerując, że nie wyklucza, iż miasto będzie się ubiegać o odszkodowanie od Komisji Europejskiej.
Decyzja Komisji Europejskiej, blokująca finansowanie przez Gdynię, z pieniędzy publicznych, budowy lotniska cywilnego w Gdyni, zapadła w 2014 roku. Spór dotyczył niemal 100 mln zł, które władze zainwestowały w port, który – zdaniem KE – stanowił nieuzasadnioną konkurencję dla lotniska w Gdańsku. KE nakazała więc gdyńskiemu lotnisku zwrot pomocy publicznej w wysokości 21,8 mln euro (91,7 mln zł), którą port otrzymał od samorządów Gdyni i gminy Kosakowo. W tym momencie rozpoczął się spór w sądzie unijnym. W ubiegłym miesiącu sąd przyznał rację miastu i stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej, która zahamowała przekształcenie gdyńskiego lotniska z wojskowego w wojskowo-cywilne. 

W sprawie lotniska i jego przyszłości, podczas ostatniej sesji rady miasta, głos zabrała wiceprezydent miasta. Gruszecka-Spychała stwierdziła m.in., że nie wyklucza, iż miasto będzie się ubiegać o odszkodowanie, jednak – jak dodała, jest stanowczo zbyt wcześnie, aby się na ten temat wypowiadać. Dodała również, iż żadna decyzja nie zostanie podjęta, dopóki nie będzie informacji o zapatrywaniu Komisji Europejskiej na sprawę samego procesu.

Wiceprezydent potwierdziła również, iż celem miasta jest jak najszybsze uruchomienie operacji cywilnych na lotnisku. I zapowiedziała, że jeśli będzie to możliwe, miasto będzie to robić etapami. Pierwszym z nich będzie uruchomienie w porcie ruchu General Aviation.

– Miasto Gdynia prowadzi obecnie z Komisją Europejską rozmowy dotyczące możliwych wariantów jak najbardziej optymalnego, a jednocześnie zgodnego z krajowymi i europejskimi przepisami (również w zakresie pomocy publicznej) wykorzystania wytworzonej na lotnisku infrastruktury. Obecnie największą potrzebą rynku, niedostatecznie zaspokojoną w regionie, jest ruch ogólny. Stąd plan skoncentrowania się na tym segmencie – sugerowała Gruszecka-Spychała w niedawnej rozmowie z „Rynkiem Lotniczym”.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Chełm: Uczelniane lotnisko z betonowym pasem? Trwają przygotowania

Infrastruktura i lotniska

Chełm: Uczelniane lotnisko z betonowym pasem? Trwają przygotowania

Justyna Urbaniak 14 grudnia 2017

Poznań: Lotnisko nabiera rozpędu

Infrastruktura i lotniska

Poznań: Lotnisko nabiera rozpędu

Justyna Urbaniak 11 grudnia 2017

Wrocław: Listopad na sporym plusie. Najpopularniejsze połączenia do Rzymu

Infrastruktura i lotniska

Wrocław: Listopad na sporym plusie. Najpopularniejsze połączenia do Rzymu

Justyna Urbaniak 11 grudnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5