Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Gdańsk: Wiecha na budowie nowej części terminalu pasażerskiego


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras.

Data publikacji:
2020-12-09 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Port Lotniczy Gdańsk

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk: Wiecha na budowie nowej części terminalu pasażerskiego
fot. Airport Gdańsk
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy buduje pirs, który będzie przedłużeniem istniejącego terminalu pasażerskiego T2 w kierunku zachodnim. Inwestycja jest realizowana zgodnie z planem. Prace prowadzi Korporacja Budowlana DORACO. Zaczęły się jesienią ubiegłego roku, a mają zakończyć w IV kwartale 2021 roku.
– Rozbudowujemy terminal po to, by w przyszłości obsłużyć naszych pasażerów, którzy niewątpliwie do nas wrócą w perspektywie roku lub dwóch. Nasze miasta i nasz region będą się rozwijać bez względu na to, kiedy zakończy się pandemia koronawirusa. Konieczna jest infrastruktura, przygotowana do obsługi tych rosnących i rozwijających się miast. Taką infrastrukturą jest lotnisko, a najważniejsze w nim miejsce to terminal, w którym będą obsługiwani pasażerowie. Nie należy obawiać się tych czasów, w których żyjemy, należy patrzeć w przyszłość i wierzyć w to, że za chwilę wrócimy do normalności. Budowa terminalu przebiega rewelacyjnie, ponieważ terminowo. Mieścimy się też w kosztach, które sobie założyliśmy. W trakcie szalejącej pandemii to, co nam bardzo dobrze wychodzi, to jest właśnie budowa pirsu – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.Z powodu pandemii i związanych z nią ograniczeń, w małym gronie i bez udziału gości, budujący pirs zawiesili tradycyjną wiechę, która symbolizuje zakończenie budowy najwyższego punktu obiektu. – Realizacja pirsu zachodniego Portu Lotniczego w Gdańsku, znalazła się w momencie, w którym tradycyjnie na budowie zawieszona zostaje wiecha. Mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa wszystkie działania realizowane są planowo. Obiekt osiągnął właściwą wysokość, trwają prace związane z pokryciem dachowym, a przed nami roboty wykończeniowe, wśród których najbardziej widoczne, bo nadające charakter nowemu budynkowi, są prace fasadowe. Równie istotne są działania związane z montażem wszelkich instalacji elektrycznych, teletechnicznych i sanitarnych – powiedział Karol Zduńczyk, prezes Zarządu DORACO.

– Wielkie brawa dla ludzi, którzy budują pirs, zarówno po stronie wykonawcy, jego podwykonawców, kierowników budowy i menadżerów projektu, brawa także dla pracowników Portu Lotniczego Gdańsk, w tym kierownika inwestycji i wielu inspektorów – dodał Tomasz Kloskowski.

Aktualnie na budowie pirsu kończy się montaż dachu. Montowana jest też konstrukcja fasady północnej i południowej budynku. Wewnątrz trwają roboty murarskie i tynkarskie. Wykonywana jest izolacja termiczna w kanale technicznym, montowane kanały wentylacyjne i trasy kablowe instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Układane są instalacyjne sanitarne. Wykonawca stawia konstrukcje stalowe szybów windowych i łączące budynek pirsu z zewnętrznymi klatkami, a także stalowe schody wewnętrzne. Ponadto demontowana jest ściana obecnego terminalu pasażerskiego w miejscu, w którym zostanie on połączony z nowym pirsem. Wykonywana jest też podbudowa betonowa pod drogi i place, położone wokół obiektu. W ramach inwestycji DORACO realizuje szereg prac w istniejącym terminalu pasażerskim. Trwa m.in. przebudowa systemu bagażowego. W dalszym etapie wykonawca będzie montował szkło w świetlikach dachowych nowego pirsu i na fasadzie oraz ruchome schody. Kontynuowane będą też prace przy instalacjach sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych oraz roboty wykończeniowe przy izolacji termicznej, tynkach i posadzkach.

Kalendarium inwestycji:
20 sierpnia 2019 – rozstrzygnięcie przetargu i wybór wykonawcy Korporacji Budowlanej DORACO
15 października 2019 – podpisanie umowy z wykonawcą
5 czerwca 2020 – uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod pirs
grudzień 2020 – zawieszenie wiechy
IV kwartał 2021 roku – planowane zakończenie inwestycji

Po rozbudowie terminalu pasażerskiego Port Lotniczy Gdańsk zyska prawie 16 tys. m kw. nowej powierzchni (teraz jest ok. 45 tys. m kw.). W nowym pirsie będą obsługiwani pasażerowie rejsów rozkładowych, podróżujący do krajów non-Schengen, część nowego obiektu będzie też przeznaczona do obsługi pasażerów z krajów strefy Schengen.

Podstawowe zmiany parametrów po wybudowaniu pirsu:
– centralny punkt kontroli bezpieczeństwa – zwiększenie liczby linii kontroli bezpieczeństwa z 11 do 18
– punkty odprawy paszportowej, odloty – zwiększenie przejść z 6 do 10
– gate’y odlotowe – zwiększenie liczby gate’ów z 20 do 30
– punkty odprawy paszportowej, przyloty – zwiększenie przejść z 8 do 12
– odbiór bagażu – zwiększenie liczby karuzel z 5 do 9. 

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ryanair: Dodatkowe loty do Kijowa z Modlina i Gdańska

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair: Dodatkowe loty do Kijowa z Modlina i Gdańska

Emilia Derewienko 09 grudnia 2020

Ukraiński SkyUp w Polsce. Modlin z drugim przewoźnikiem

Pasażer i linie lotnicze

Ukraiński SkyUp w Polsce. Modlin z drugim przewoźnikiem

Emilia Derewienko 01 grudnia 2020

Port Lotniczy Gdańsk gotowy do zimy (Zdjęcia)

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Gdańsk gotowy do zimy (Zdjęcia)

Red. ed 28 listopada 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5