Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Fuzja Air Canada z Air Transat zatwierdzona. „Rażące lekceważenie Kanadyjczyków"


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-02-14 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Fuzja Air Canada z Air Transat zatwierdzona. „Rażące lekceważenie Kanadyjczyków"
fot. Air Transat
Lotniczy organ regulacyjny Transport Canada ogłosił w oficjalnym komunikacie zatwierdzenie przez rząd Kanady przejęcia przewoźnika Air Transat przez linie Air Canada. Prace nad fuzją trwały od maja 2019 roku.
Air Canada kupiła Air Transat w czerwcu 2019 roku za 520 mln dolarów. Akcjonariusze zatwierdzili umowę w listopadzie tego samego roku. Wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 postawiła duży znak zapytania przy transakcji, ale najnowsze informacje od decydentów z Ottawy przybliżają jej urzeczywistnienie. Przed miesiącem zgodę na przejęcie wydał już Sąd Najwyższy prowincji Quebec.

Gwarantowana ochrona miejsc pracy

– Umowa jest korzystna dla podróżnych i całej branży – oświadczył Omar Alghabra, minister transportu Kanady. – Jej warunki są rygorystyczne i będą chronić miejsca pracy oraz konkurencję. Zawarte porozumienie leży w interesie wszystkich Kanadyjczyków – dodał Alghabra.

Warunki fuzji obejmują ułatwianie i zachęcanie innych linii lotniczych do korzystania z dawnych europejskich tras Air Transat. Poza tym zostanie zachowana marka przewoźnika i główna siedziba w Quebec City. Narodowy przewoźnik Kanady zaangażuje również 1500 przejętych pracowników w działalność związaną z podróżami turystycznymi nowego podmiotu oraz uruchomi nowe destynacje w ciągu pięciu lat.

Krytyka innych przewoźników i obawy o wzrost cen

Transakcja nie przypadła do gustu właścicielom innych linii lotniczych w Kraju Klonowego Liścia, obawiających się monopolu Air Canada. – Ta decyzja pokazuje rażące lekceważenie wszystkich Kanadyjczyków, którzy wierzą w zdrową konkurencję. Kiedy nasi rodacy zechcą odkrywać świat lub ponownie spotkać się z rodziną i przyjaciółmi, będą mieli mniej opcji wyboru i wyższe ceny – uważa Ed Sims, prezes WestJet, drugiej co wielkości linii lotniczej w Kanadzie.

Niektórzy poprzez wyrażaną dezaprobatę próbują także sprytnie wykorzystać sytuację. – Dalsze ograniczenie konkurencji w kanadyjskim sektorze lotniczym podkreśla potrzebę istnienia prawdziwie niezależnego, bardzo taniego przewoźnika, jakim właśnie jesteśmy. Zdecydowanie sprzeciwiamy się tej fuzji – oznajmił Stephen Jones, prezes Flair Airlines.

Obawy o wzrost cen lotów nie są nowym zjawiskiem. Kanadyjski organ regulacyjny ds. konkurencji zwracał na to uwagę już w marcu ubiegłego roku. Podróżni na pewno będą mieć mniej opcji połączeń po transakcji, bowiem istniały trasy, na których Air Canada i Air Transat były bezpośrednimi konkurentami. Przejęcie pozwoli narodowemu przewoźnikowi Kanady na uzyskanie monopolu na lukratywnych korytarzach podróży. To z kolei spowoduje mniejszy wybór i wyższe ceny dla pasażerów.

Zarządzający Air Canada bronią się jednak, że umowa przyniesie korzyści konsumentom, a także pracownikom obu firm. Wszystko zweryfikuje rzeczywistość po zakończeniu całego procesu przejęcia Air Transat.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Air Canada przejmie Air Transat za prawie trzy razy mniejszą kwotę

Biznes i przemysł

Air Canada przejmie Air Transat za prawie trzy razy mniejszą kwotę

Rafał Dybiński 20 października 2020

Air Transat doleci zimą do 40 destynacji. Pominięte Calgary i Edmonton

Pasażer i linie lotnicze

Air Transat doleci zimą do 40 destynacji. Pominięte Calgary i Edmonton

Rafał Dybiński 10 sierpnia 2020

Airbus rozpoczyna dostawy z Hamburga na biopaliwie

Biznes i przemysł

Airbus rozpoczyna dostawy z Hamburga na biopaliwie

Avgeek 19 lipca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5