Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Fundusze Europejskie wspierają branżę kosmiczną


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras.

Data publikacji:
2020-02-21 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
NCBR

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Fundusze Europejskie wspierają branżę kosmiczną
fot. Pixabay
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki konkursu „Szybka Ścieżka – Technologie kosmiczne” realizowanego ze wsparciem funduszy unijnych z programu Inteligentny Rozwój (POIR). Dofinansowanie o łącznej wysokości ponad 143 mln zł przyznano 15 projektom. W uroczystości ogłoszenia wyników udział wzięła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anna Gembicka.
– Sukces konkursu pokazuje, że zaawansowane technologie kosmiczne są coraz bliżej nas. Dla mnie to sygnał, że musimy dalej rozwijać polską naukę, stawiać na ośrodki akademickie, kształcące inżynierów, którzy podbiją rynek wysokich technologii. Rynek kosmiczny jest rynkiem globalnym, poprzeczka zawieszona jest więc bardzo wysoko, dlatego nie możemy zostać w tyle – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Celem konkursu było umożliwienie polskim podmiotom podniesienia poziomu gotowości technologicznej opracowanych przez nich rozwiązań do TRL na poziomie minimum 7, tak aby zwiększyć ich atrakcyjność wg. wymogów m.in. Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz dużych integratorów systemów kosmicznych.

– Konkurs "Szybka Ścieżka – Technologie kosmiczne” ma zwiększyć udział polskich przedsiębiorstw w realizacji międzynarodowych projektów na przykład z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz przyczynić się do rozwoju polskiego sektora kosmicznego. To może mały krok dla światowej branży kosmicznej, ale na pewno duży dla polskich firm działających w tym sektorze. Dzięki Funduszom Europejskim i Programowi Inteligentny Rozwój możemy zapewnić finansowanie wysoko zaawansowanych technologii kosmicznych – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anna Gembicka.

Zgłaszane projekty musiały obejmować prace badawczo-rozwojowe, mające na celu opracowanie, przetestowanie oraz wdrożenie konkretnych produktów i technologii w takich obszarach tematycznych jak chociażby satelitarna obserwacja Ziemi, systemy i podsystemy niewielkich satelitów, testowanie infrastruktury satelitarnej, platformy mikrosatelitarne, systemy świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej, systemy wynoszenia, systemy robotyki kosmicznej, systemy agregacji i przetwarzania danych satelitarnych, aplikacje przetwarzające i bazujące na danych satelitarnych.

– Polski sektor kosmiczny to ponad 300 firm, w większości małych i średnich. Właśnie takich graczy nam potrzeba – stawiających na rozwiązania jutra, sięgających wysoko, niebojących się prowadzić ryzykownych, innowacyjnych projektów. Konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju precyzyjnie zaadresował tę potrzebę, a przedsiębiorcy jeszcze raz udowodnili, że mają odwagę przekształcić w rzeczywistość to, co niedawno mogłoby się jeszcze wydawać science fiction – powiedział Krzysztof Mazur, wiceminister rozwoju.

Nabór wniosków w konkursie prowadzony był od września do listopada ubiegłego roku. W tym okresie do NCBR wpłynęły 33 wnioski, z których 15 otrzymało dofinansowanie. Wśród przedsiębiorstw, którym przyznano granty są takie firmy jak chociażby Astronika, Iceye Polska, Progresja Space czy konsorcjum Creotech Instruments z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

– Co warto podkreślić, wskaźnik sukcesu w konkursie przekroczył 45%. To jeden z najwyższych w historii konkursów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Oznacza to, że firmy z branży kosmicznej złożyły wartościowe, przyszłościowe projekty, które teraz ze wsparciem NCBR będą realizować. – zaznaczył dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Do tej pory przy wykorzystaniu środków Centrum realizowane były 42 projekty z sektora kosmicznego na kwotę przyznanego dofinansowania wynoszącą 151 mln zł. Teraz grono beneficjentów poszerza się o kolejne 15 podmiotów, dla których patrzenie w gwiazdy to codzienność. Wierzę, że dzięki realizacji tych projektów firmy z branży kosmicznej – już teraz rozpoznawane przez największych integratorów systemów kosmicznych – rozwiną się jeszcze bardziej.

Przyznane dofinansowanie oscyluje w granicach od 1,5 mln do ponad 33 mln zł. Najwyższe – ponad 33 mln zł – otrzymał projekt konsorcjum SatRevolution SA oraz Politechniki Wrocławskiej. Najwyższą liczbę punktów otrzymał projekt Eversis. System wsparcia reagowania na nagłe zjawiska naturalne przez generowanie geoinformacji pozyskanej z automatycznej analizy optycznych i radarowych produktów satelitarnych. Więcej informacji o konkursie oraz lista rankingowa znajdują się na stronie NCBR.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Czy powstanie polska konstelacja satelitarna zobrazowania Ziemi?

Biznes i przemysł

Czy powstanie polska konstelacja satelitarna zobrazowania Ziemi?

Redakcja 22 grudnia 2017

NCBiR ponownie zainwestuje w bezzałogowce

Biznes i przemysł

NCBiR ponownie zainwestuje w bezzałogowce

inf. prasowa 18 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5